Informacje

24.10.2017 20:28 będzie nowy przetarg

Sąd: konkurs na bemowskie stacje metra jest nieważny

SERWISY:

Konkurs architektoniczny na bemowskie stacje drugiej linii metra został unieważniony przez sąd - poinformowała "Gazeta Stołeczna". Władze miasta nie zamierzają odwoływać się od wyroku. Ogłoszą nowy przetarg na projekt i budowę jednocześnie.

Wtorkowy wyrok sądu potwierdza decyzję Krajowej Izby Odwoławczej, która w lipcu unieważniła konkurs na koncepcję trzech ostatnich stacji metra na Bemowie (Lazurowa, Chrzanów i Połczyńska) oraz stacji postojowej Mory. Przyczyną był numer nadany zwycięskiej pracy. Dzięki niemu sąd konkursowy mógł zidentyfikować autora pracy. A zgodnie z zasadami konkursu - projekt powinien być anonimowy.

Sąd oddalił skargę miasta

Przypomnijmy krótko: zwycięzcą plebiscytu zostało konsorcjum firm AMC - Andrzej Chołdzyński i Biura Projektów "Metroprojekt". Wyniki poznaliśmy na początku czerwca, a niedługo potem przegrana firma (ILF Consulting Engineers Polska) zaskarżyła tę decyzję do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta przychyliła się do skargi.

Z unieważnieniem konkursu przez KIO nie zgodził się za to stołeczny ratusz. W sierpniu odwołał się w tej sprawie do sądu. Bezskutecznie.

Jak informuje "Stołeczną" rzeczniczka prasowa Metra Warszawskiego Anna Bartoń, sąd podkreślił, że regulamin konkursu kilkakrotnie nakazywał szczególną uwagę przy zachowaniu anonimowości ocenianych prac, której powinny też przestrzegać biura projektowe. Jedno z nich nie zastosowało się do tego.

Projektuj i buduj

Pozostaje jednak pytanie, co dalej. Ratusz - jak czytamy w dzienniku - nie zamierza się ponownie odwoływać. Nie planuje też po raz drugi rozpisywać konkursu architektonicznego.

Zamiast tego, chce przystąpić do nowego przetargu na projekt stacji i od razu na budowę. Ogłoszenie planowane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Trzy stacje

W ramach ostatniego etapu rozbudowy podziemnej kolejki mają powstać trzy stacje. Stacja C03 "Lazurowa" ma być zlokalizowana po południowej stronie Górczewskiej, w rejonie Lazurowej; stacja C02 "Chrzanów" - w rejonie skrzyżowania Szeligowskiej z planowanym przedłużeniem Człuchowskiej; stacja C01 "Połczyńska" - w rejonie Sochaczewskiej i Połczyńskiej.

Ponadto za Połczyńską, w sąsiedztwie Instytutu Energetyki, powstanie Stacja Techniczno-Postojowa "Mory", z halami postojowymi i serwisowymi, magazynami i zapleczem technicznym II linii metra. Zgodnie z pierwotnymi planami ratusza, cała inwestycja miała być gotowa do 2023 roku. Nie wiadomo, jak konieczność zorganizowania nowego przetargu wpłynie na ten termin.

 

Zobacz jak wyglądało ogłoszenie wyników konkursu, w którym zwyciężyło "Metroprojekt":

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2017 01:26 ~Nick

  James~James

  Wystarczyło troszkę inaczej zaprojektować i ostatnie stacja przed STP Mory nie kończyłaby się w polu, a kawałek dalej, niedaleko stacji PKP Warszawa Gołąbki i byłoby to dogodnym mini-węzłem przesiadkowym dla osób dojeżdżających koleją, a tak mamy stację w polu kapusty i bliżej nieokreślone miejsce w Morach gdzie powstaną Hale postojowe, dookoła już są stawiane bloki mieszkalne i prawie na 100% hale metra będą oprotestowywane...


  Żeby to był jedyny niewypał na tej linii... Odcinek centralny poprowadzony zygzakiem, żeby zahaczyć o stadion i uniwerek, zamiast po ludzku pod Aleją Solidarności, więc siedem stacji sięga tylko do Wileńskiego, nie do węzła Solidarności/Radzymińska/Naczelnikowska. I co teraz chcą zrobić? Wpuścić kolej od Wileńskiego do tego węzła w tunel, żeby postawić na nim budynki! Drugi tunel klikaset metrów od pierwszego, a mógł być nowy Wileński koło Kauflandu z przesiadką prosto do metra...

 • archi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2017 11:55 ~archi

  Bielańczyk~Bielańczyk

  Jak zwykle jestem pod wrażeniem fachowości ratuszowych urzędników:)

  Brawo sąd. A tak na marginesie należało by prześwietlić piszących warunki oraz sąd konkursowy. Dla zasady.

 • Księciu Janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2017 11:06 ~Księciu Janusz

  Wciąż jest szansa na wycofanie metra z Chrzanowa i skierowanie go na Odolany. Bazę postojową można zbudować na terenach poczty w miejsce mieszkania plus, którego nikt nie lubi. Wszyscy będą zadowoleni.

 • WARS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2017 09:03 ~WARS

  Za tej władzy miejskiej wygra i tak ten kto ma wygrać.
  Rozwiązanie projektuj i buduj sprawdza się tylko dla budującego nie dla mieszkańców. Budującym będzie jedynie słuszna firma, która i tak będzie musiała wziąć tego który dziś przegrał przetarg. Ot i cała tajemnica. Deweloperzy górą.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2017 08:58 ~Wprost

  Brawo cenzura! Górą TVN.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2017 08:03 ~Bielańczyk

  Jak zwykle jestem pod wrażeniem fachowości ratuszowych urzędników:)

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2017 07:59 ~Ola

  Sami sobie winni, prawa trzeba się trzymać a nie robić tak jak jedna partia jak coś źle się robi to się tego nie naprawia tylko nagina prawo do fuszerki.

 • Przerażony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2017 07:14 ~Przerażony

  Zejście do metra ? Chyba jeszcze większe niż na Kasprowicza. A po co to takie wielkie? Chyba jedyne wytłumaczenie to opcja misia. Miś musi być drogi bo mamy z tego 20 % !

 • Mieć miedź

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2017 22:51 ~Mieć miedź

  Mamona~Mamona

  Jeden został zidentyfikowany no i co świat się zawalił. Mamy dużo czasu i tyle samo mamony. Oferenci protestowali czy sąd z własnej nieprzymuszonej woli taki gorliwy !

  Sąd poszedł na rękę tym,co trochę znają się na estetce. Te stacje były ohydne.

 • James

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2017 22:26 ~James

  Wystarczyło troszkę inaczej zaprojektować i ostatnie stacja przed STP Mory nie kończyłaby się w polu, a kawałek dalej, niedaleko stacji PKP Warszawa Gołąbki i byłoby to dogodnym mini-węzłem przesiadkowym dla osób dojeżdżających koleją, a tak mamy stację w polu kapusty i bliżej nieokreślone miejsce w Morach gdzie powstaną Hale postojowe, dookoła już są stawiane bloki mieszkalne i prawie na 100% hale metra będą oprotestowywane...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »