Informacje

09.06.2017 14:56 wizualizacje

Beton i miedź. Takie będą stacje metra na Bemowie

SERWISY:

Proste, funkcjonalne stacje i wejścia wykonane z betonu uzupełnione lakierowaną miedzią - tak mają wyglądać ostatnie zachodnie stacje II linii metra. Konkurs na ich koncepcję wygrało konsorcjum firm AMC – Andrzej Chołdzyński i Biura Projektów "Metroprojekt".

Zwycięzcę w konkursie na koncepcję architektoniczną trzech stacji na Bemowie i stacji postojowej "Mory" ogłoszono na piątkowej konferencji prasowej.

"Funkcjonalne i skromne, ale też estetyczne"

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że rozbudowa metra jest dla niej najważniejszym zadaniem. Podkreśliła, że rozbudowa podziemnej kolejki w znacznej mierze jest finansowana ze środków unijnych. A kolejne stacje przyczynią się do wykształcenia się nowego, mieszkaniowego fragmentu miasta.

- Tu zobaczymy taki prawdziwy miastotwórczy czynnik metra. Mam nadzieję, że będą tańsze mieszkania, mam nadzieję, że będziemy mogli wcześniej zaplanować szkoły, przedszkola i żłobki. To będzie nowa część miasta - powiedziała prezydent stolicy.

Dodała, że przy tej końcowej, zachodniej części metra powstanie także węzeł przesiadkowy z parkingami. Gronkiewicz-Waltz oceniła, że według zwycięskiej koncepcji przyszłe stacje będą bardzo funkcjonalne i skromne, ale też estetyczne.

Jak mówiła, czym innym są stacje w centrum miasta z grafikami Wojciecha Fangora na ścianach, którymi jeździ m.in. wielu turystów, a czym innym końcowe stacje. - W przypadku tych ostatnich chodzi o to, żeby stacje były funkcjonalne i żeby nie podwyższać kosztów - powiedziała prezydent stolicy.

Betonowe stacje

Architekt Artur Chołdzyński, który prowadził zwycięski projekt powiedział, że miasto oczekiwało, aby stacje były możliwe najtańsze, co nie znaczy gorsze.

- Temu towarzyszyła sugestia, żeby zastosować w możliwie największym możliwym zakresie beton jako materiał konstrukcyjny, który jednocześnie będzie materiałem wykończeniowym, żeby dostać najlepszą jakość za najmniejsze pieniądze - powiedział Chołdzyński.

Oznacza to, że beton nie będzie następnie pokrywany materiałami wykończeniowymi.

Podkreślił przy tym, że beton jest bardzo wdzięcznym materiałem, który można na różne sposoby kształtować. Podstawowym materiałem uzupełniającym ma być lakierowana miedź, która się nie patynuje. Na peronach ma pełnić rolę ekranów pochłaniających hałas, miedź ma również znaleźć się na wejściach do stacji.

Chołdzyński podkreślił, że konkurs obejmował także projekt Stacji Techniczno-Postojowej, czyli parkingu dla pociągów metra.

"Dosyć prosty, minimalistyczny styl"

Dyrektor stołecznego Biura Architektury oraz przewodnicząca sądu konkursowego Marlena Happach powiedziała, że zwrócono uwagę przede wszystkim na wkomponowanie poszczególnych stacji w otaczającą przestrzeń i możliwości dalszej rozbudowy tkanki miejskiej. Happach powiedziała, że projekt prezentuje dosyć prosty, minimalistyczny styl, który ma sprzyjać m.in. prostemu przemieszaniu się po stacjach. Podkreśliła, że wszystkie trzy stacje są ze sobą spójne, chociaż nie takie same.

Prace konkursowe złożyły dwa biura projektowe. W ocenie prac konkursowych przyjętych zostało siedem kryteriów: cena (30 proc.); walory konstrukcyjno-technologiczne (5 proc.), walory eksploatacyjne (15 proc.), minimalizacja oddziaływania obiektów metra na środowisko w czasie eksploatacji (10 proc.); rozwiązania architektoniczne (20 proc.); powiązania stacji metra z innymi środkami komunikacji publicznej (10 proc.); program i rozwiązania technologiczne STP (10 proc.).

Trzy stacje na Bemowie

W ramach tego etapu rozbudowy podziemnej kolejki mają powstać trzy stacje. Stacja C03 "Lazurowa" ma być zlokalizowana po południowej stronie ul. Górczewskiej, w rejonie ul. Lazurowej; stacja C02 Chrzanów - w rejonie skrzyżowania ul. Szeligowskiej z planowanym przedłużeniem ul. Człuchowskiej; stacja C01 Połczyńska - w rejonie ul. Sochaczewskiej i Połczyńskiej.

Ponadto za ul. Połczyńską, w sąsiedztwie Instytutu Energetyki, powstanie Stacja Techniczno-Postojowa "Mory", z halami postojowymi i serwisowymi, magazynami i zapleczem technicznym II linii metra.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł, a także zaproszony zostanie do negocjacji w trybie zamówienia "z wolnej ręki" w postępowaniu o udzielenie zamówienia na opracowanie projektów budowlanych oraz postępowaniu Zarządu Transportu Miejskiego o udzielenie zamówienia na opracowanie "Koncepcji Architektoniczno-Budowlanej Węzłów Przesiadkowych".

Plany zakładają, że metro dojedzie na Mory do 2023 r

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 11:42 ~nemesis

  nie za niskie te wejścia? Trzeba było pociągnąć ze 20 m w górę. I kolory powinny być bardziej jaskrawe, jak na odcinku centralnym

 • zimny lech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2017 12:50 ~zimny lech


  Dosia125~Dosia125

  przesadne te wejścia, powinny być jak najmniej kolidujące z otoczeniem. A od "tej kobiety" to odczepi się, bo to dzięki niej jest metro.
  Ta kobieta~Ta kobieta

  Ta kobieta na szczęście długo już nie porządzi. Nie będziemy za nią tęsknić.

  To się dopiero okaże!!! Jak jakiś "pislamista" znowu wstrzyma wszystkie inwestycje w mieście......

 • SDSDSDDSDSDS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2017 00:44 ~SDSDSDDSDSDS

  ""Funkcjonalne i skromne, ale też estetyczne""
  HAHAHAHAHAHAHHAHAHAHA


  MIEDŻ !!!!! HAHAHAAHAHAHAHAH
  MOZE PLATYNA ZLOTO I DIAMENTY
  ŁAHAHAHAH

 • Sobór

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 22:25 ~Sobór

  A najgorsze, że to epokowe dzieło zaprojektowano w stylu " Ni przypiął, ni wypiął ", absolutnie nie przystającym do pozostałych części Metra. Wygląda, jak ktoś słusznie zauważył, jak połączenie cerkwi z bazarem. Dziwni jacyś są ci projektanci, którzy nie dostrzegają potrzeby ujednolicenia wyglądu stacji i chociażby nikłego nawiązania plastycznego do reszty.

 • Ta kobieta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 22:14 ~Ta kobieta

  Dosia125~Dosia125

  przesadne te wejścia, powinny być jak najmniej kolidujące z otoczeniem. A od "tej kobiety" to odczepi się, bo to dzięki niej jest metro.

  Ta kobieta na szczęście długo już nie porządzi. Nie będziemy za nią tęsknić.

 • Na uszach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 22:07 ~Na uszach

  Gabi~Gabi

  Ja się pytam, dlaczego się zgoda na bezsensowne wydawane pieniędzy?? Na całym świecie wejścia do metra to tylko i wyłącznie SCHODY i TABLICA z informacją, że tu jest metro. Nie u nas trzeba budować pomniki na 10 metrów jak jakieś domy, po co?! To jest pociąg, który to jeździ w tunelu, nie potrzebuję dodatkowych domów. Idiotyzm...

  Na całym świecie, z wyjątkiem Moskwy, tam jest dopiero przepięknie. Ale żebyśmy stanęli na uszach, przepychu moskiewskiego Metra nie przebijemy.

 • Magic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 21:48 ~Magic

  A może by tak coś w stylu Legii i Lucjana Brychczego ?Przecież całe Yelonki i Bemowo to LEGIA.

 • JSZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 21:42 ~JSZ

  Super ! Szczególnie Lazurowa !

 • adonis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 20:14 ~adonis

  Okropne , festynarskie. Prawosławna cerkiew połączona z bazarem. Fu !

 • Gabi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 19:51 ~Gabi

  Ja się pytam, dlaczego się zgoda na bezsensowne wydawane pieniędzy?? Na całym świecie wejścia do metra to tylko i wyłącznie SCHODY i TABLICA z informacją, że tu jest metro. Nie u nas trzeba budować pomniki na 10 metrów jak jakieś domy, po co?! To jest pociąg, który to jeździ w tunelu, nie potrzebuję dodatkowych domów. Idiotyzm...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »