Informacje

11.01.2019 13:25 na mazowszu

Odkryli bogaty grób sprzed dwóch tysięcy lat. "To absolutny unikat"

SERWISY:


Archeolodzy odkryli najbogatszy pradziejowy grób z terenu Polski, na wschód od Wisły. W środku zachowały się fragmenty naczyń z brązu, posrebrzane ostrogi oraz złoty pierścień. Według odkrywców, był to pochówek lokalnego przywódcy.

Znaleziska dokonano latem ubiegło roku. Archeolodzy dopiero teraz częściowo je ujawniają, wcześniej tego nie robili z obawy przed rabunkiem. Z tego też względu nie podają dokładnej lokalizacji. Zdradzają tylko, że do odkrycia doszło w północnej części województwa mazowieckiego.

Złoty pierścień i rogi do picia

- Odkryty przez nas grób jest najbogatszym pradziejowym pochówkiem odkrytym do tej pory na wschód od Wisły - uważa dr Andrzej Szela z Instytutu Archeologii UW, który podjął się jego badania. Pochówek pochodzi z przełomu I i II wieku naszej ery.

Mimo że archeolodzy nie byli pierwszymi eksploratorami grobu, udało się w nim odkryć wiele bezcennych zabytków metalowych. Były to fragmenty naczyń z brązu, ostrogi z brązu ze srebrnymi inkrustacjami, metalowa sprzączka do pasa, a nawet złoty pierścień. Ten ostatni był zarezerwowany dla najwyższych grup społecznych – wskazuje badacz.

- W grobie znajdowały się też cztery rogi do picia. Pozostałością po nich są świetnie zachowanie okucia z brązu. Dwa z nich zwieńczone były w formie byczych główek. To absolutny unikat! - podkreśla naukowiec. Dodaje, że tylko osoba naprawdę bogata mogła sobie pozwolić na taki ekwipunek do picia, bo najczęściej korzystano z prostych glinianych kubków - te były w powszechnym użyciu.

Do naszych czasów nie zachował się szkielet. Ale po wielkości komory grobowej - miała cztery metry długości i dwa metry szerokości. Archeolodzy domyślają się, że w grobie złożono ciało, a nie prochy w urnie, przywódcy lokalnej społeczności, co było najczęstszą praktyką w tym czasie.

Przywódca lokalnej społeczności

- Tak bogate groby z pierwszych wieków naszej ery są również rzadkie po zachodniej stronie Wisły. Znamy ich co najwyżej kilka - opowiada archeolog.

Zdaniem Szeli grób został zrabowany w okresie nowożytnym, najprawdopodobniej w XX w. Świadczy o tym przemieszanie zabytków w komorze grobowej. Poza tym brakowało naczyń ceramicznych, które z reguły w tego typu pochówkach są znajdowane. Natomiast zniszczone naczynia brązowe nosiły ślady całkiem świeżych rys i spękań.

Kto był pochowany w grobie? Odkrywca uważa, że musiał być to przywódca lokalnej społeczności. - Tylko osoba majętna mogła sobie pozwolić na tak bogate wyposażenie grobowe. Część z przedmiotów mogła być sprowadzona z dalszych regionów, w tym z samego Rzymu - dodaje naukowiec.

Naukowiec prowadził prace wspólnie z grupą pasjonatów - poszukiwaczami z całej Polski, korzystającymi z wykrywaczy metali. Ci działali w pełnym porozumieniu i we współpracy z archeologiem, dlatego metodyka ich pracy była zgodna ze standardami naukowymi.

Obok znaleźli 30 rzymskich monet

Stanowisko, na którym dokonano odkrycia, było znane archeologom wcześniej. Już kilkadziesiąt lat temu niedaleko znaleziono inne pradziejowe pochówki z tego samego okresu. Teraz badacze trafili tam z powrotem, bo stanowisku archeologicznemu grozi zniszczenie na skutek działalności człowieka.

Na pobliskiej pradziejowej osadzie (obecnie to pole uprawne), położonej kilkaset metrów od grobu książęcego, archeolodzy natknęli się również w zeszłym roku na ponad 30 srebrnych monet rzymskich - denarów. - Były rozwleczone na większej powierzchni, ale nie mamy wątpliwości, że były złożone w jednym miejscu, w jednym pojemniku. Najprawdopodobniej schowano je w związku z jakimś zagrożeniem, być może najazdem - uważa Szela. Są wśród nich monety z wizerunkami takich cesarzy rzymskich jak: Hadrian, Marek Aureliusz czy Kommodus.

- Archeolodzy bardzo długo uważali, że w pierwszych wiekach naszej ery północna część dzisiejszego województwa mazowieckiego była zupełnie niezamieszkana - przypomina Szela. Był to bowiem teren pogranicza dwóch ludów - związku lugijskiego i Gotów. Jednak dzięki wykopaliskom prowadzonym w ostatniej dekadzie okazało się, że nie jest to prawda. Do tej pory udało się odkryć w tym regionie kilka olbrzymich, wielohektarowych osad i kilka cmentarzysk.

CZYTAJ TEŻ O NIEZWYKŁYM ODKRYCIU NA BUDOWIE METRA:

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 16:30 ~Wolak

  Do naszych czasów nie zachował się szkielet. Ale po wielkości komory grobowej - miała cztery metry długości i dwa metry szerokości.

  To niezłe giganty wtedy żyły.

 • wójek Kór

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 16:18 ~wójek Kór

  Chawła~Chawła

  Goci, sroci. Słowianie tam od wieków mieszkali, a nie nagle od 996 roku.

  A szkieletu nie znaleziono bo Gościa spopielono w/g starego słowiańskiego rytuału.


  Ale Goci (Wizygoci, Ostrogoci) to także Słowianie!!!
  Ktoś (wiemy kto!!!) narzucił nam zachodnie nazwy (m.in. Got) do określenia naszych słowiańskich narodów, plemion, itp. abyśmy się w tym pogubili i zatarli pamięć o naszej słowiańskiej historii, Lechii.

 • romaniuk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 16:01 ~romaniuk

  Karol~Karol

  A ja wiem a nie powiem gdzie to :)

  No powiedz, nie bądź taki!

 • Chawła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 15:32 ~Chawła

  Goci, sroci. Słowianie tam od wieków mieszkali, a nie nagle od 996 roku.

  A szkieletu nie znaleziono bo Gościa spopielono w/g starego słowiańskiego rytuału.

 • My Słowianie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 15:07 ~My Słowianie

  To skąd wzięli się Słowianie?Z kosmosu?

 • elefant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 14:52 ~elefant

  Koparka trafila na twardy element,chyba zart,gdyby to kopali kilofem i szufelkom ale koparka,ogarnijcie sie troche,co to za koparka do zabawy z plastiku.

 • wójek Kór

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 14:32 ~wójek Kór

  Czy nikomu nie może przejść przez gardło, że to byli Słowianie, nasze prapradziady???
  ---------------------------------------------
  Cyt. "... Archeolodzy bardzo długo uważali, że w pierwszych wiekach naszej ery północna część dzisiejszego województwa mazowieckiego była zupełnie niezamieszkana...".
  To jest ignorancja współczesnej nauki i zacieranie śladów naszej słowiańskiej historii.
  Wszystko zawdzięczamy prywatnym pasjonatom. Pozostaje jeszcze kwestia właściwej interpretacji znaleziska.
  ---------------------------------------------
  SAMOŻONY > AMAZONKI > MAZOWIA > MAZOWSZE

 • syn proboszcza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 14:19 ~syn proboszcza

  miło słyszeć, że nasze tereny ( w czasach gdy tętniło życie, kultura i nauka na półn. Afryki oraz południu Europy) , nie było "dzikim wschodem. Skromniutką ale jednak mamy historię... oczywiście w IV RP władze "dobrej zmiany" wprowadzoom stosowne korekty i przodkowie Kaczyńśkich zostanom zlokalizowani w II - III W. pne.

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2019 14:13 ~Karol

  A ja wiem a nie powiem gdzie to :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »