Informacje

04.12.2018 20:14 archeolodzy o znalezisku na budowie stacji metra

Słoń czy mamut? "Gdybyśmy znaleźli zęby, nie byłoby wątpliwości"

SERWISY:

Mógł być większy niż mamuty i dzisiejsze słonie, a stan, w jakim zachowały się jego szczątki, robi wrażenie. Historia prehistorycznego ssaka, którego kości znaleziono na budowie metra, jest na razie dla specjalistów zagadką. Jej rozwiązania będą szukać podczas badań.

Na kość miednicy oraz fragmenty szkieletu robotnicy natrafili sześć metrów pod ziemią, przy stacji metra C08 Płocka. Stało się to podczas prac wykonywanych przy budowie wentylatorni. Chwilę później na miejscu pojawili się pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, które prowadzi nadzór nad budową tego odcinka II linii metra.

"Mamut miał wykręcone siekacze, a słoń leśny proste"

Naukowcy dalej nie mają pewności, do jakiego zwierzęcia należą kości.

- Gdybyśmy znaleźli zęby, nie byłoby wątpliwości, ponieważ jak pamiętamy z filmów, mamut miał wykręcone siekacze, a słoń leśny proste – powiedział na antenie TVN24 dr Wojciech Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. - Niestety zęby się nie zachowały, tylko miednica i fragment kończyny - dodał.

W 1962 roku w tej samej okolicy znaleziono szczątki słonia leśnego, dlatego też naukowcy skłaniają się do hipotezy, że kości z stacji metra również należały do słonia. - Jeśli był to słoń leśny, to żył tutaj 115-130 tysięcy late temu w interglacjale eemskim, i to jest odpowiedź na pytanie, dlaczego taki ważny. No bo po prostu taki rzadki - kończy Borkowski.

Wagę znaleziska pokazują liczby. Największe wykopane szczątki słonia leśnego, to cztery metry wysokości, waga siedmiu ton. Mamut miał 3 metry i ważył około pięciu ton, czyli z grubsza odpowiadał dzisiejszym słoniom. - Jeszcze nam się nie przedstawił do końca, na pewno jest to duży trąbowiec, większy niż te, które żyją w tej chwili – mówi dr Wojciech Borkowski.

Dokładne badania określą wiek skarbu. Ich wynik mamy poznać wiosną. - Zachować się w takim dobrym stanie przez 130 tysięcy lat, to życzę każdemu  - zaznacza Borkowski.

Teraz szczątkami zajmą się naukowcy z Muzeum Ziemi. Paleontolodzy umieszczą kości w wannach z specjalnym roztworem, który wybije wszystkie bakterie. Następnie znalezisko zostanie zalane żywicą, aby zabezpieczyć je przed współczesnymi bakteriami. Wyniki mamy poznać wiosną.

Budowa metra niezagrożona

Prace przy wydobyciu szczątków zajęły niespełna 15 minut, dlatego też budowa podziemnej kolejki nie jest zagrożona ani opóźniona.

W miejscu, gdzie dziś budowana jest stacja metra, kiedyś było jezioro. W okresie plejstocenu sięgało ono od Płockiej do ulicy Leszno lub nawet do Dworca Zachodniego.

Jak tłumaczy Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, duże ssaki żyją wokół dużych zbiorników wodnych, bo mają ogromne zapotrzebowanie na wodę. Współczesne słonie piją jej blisko 200 litrów dziennie. - Nie jest wykluczone, że ten osobnik penetrował jezioro podczas jego zamarznięcia, nastąpiło załamanie lodu i tam zakończył swoje życie - kończy Brzeziński.

 


ml/ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fan Internetezeusza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2018 13:15 ~fan…

  ~wiedza: Ty chory czlowieku, wlasnie sprzeniewierzyles dorobek zycia pradawnego medrca i mentora Internetezeusza I, to byla jego ostatnia z 3 tajemnic. Pozostale dwie, czyi plaskosc ziemi i autyzm szczepionkowy, juz zostaly ujawnione przez takich chorych ludzi jak Ty. Wedlug jego nauczan teraz swiat dostanie raka i umrze. Czesc, giniemy.

 • wiedza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2018 10:05 ~wiedza

  To niemożliwe żeby te kości miały sto tysięcy lat.

  W 359 roku naszej ery patriarcha palestyński Hillel II przeprowadził gruntowne i wnikliwe badania naukowe które z całą pewnością dowiodły że świat został stworzony dokładnie 5779 lat temu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »