Ulice

31.08.2015 08:17 Bródno dwa miesiące bez tramwajów

Zawieszone linie, zamknięte ulice, objazdy. Ruszył remont torowiska

SERWISY:


Ruszył remont torowiska między Dworcem Wileńskim a Żeraniem Wschodnim. Torowisko jest wyłączone z ruchu. Uruchomiono komunikację zastępczą. Z utrudnieniami muszą liczyć się także kierowcy. Prace potrwają dwa miesiące.

W poniedziałek rano pracom przyglądał się nasz reporter. - Tory są zrywane w kilku miejscach, między innymi przy skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Inżynierskiej - relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Jak dodaje reporter, zastępcze linie autobusowe, wprowadzone na czas remontu, nie są zatłoczone. - Na przystankach nie ma tłumu pasażerów. Zagubionym osobom pomagają informatorzy Zarządu Transportu Miejskiego - mówi.

Zmiany dla pasażerów

Od niedzieli 30 sierpnia tramwaje nie jeżdżą od Dworca Wileńskiego do pętli Żerań Wschodni oraz do pętli Czynszowa (czyli ulicami 11 Listopada, Odrowąża, Matki Teresy z Kalkuty, Rembielińską, Annopol oraz Stalową) oraz od ronda Starzyńskiego do ronda Żaba (czyli ul. Starzyńskiego).

Na Bródnie, na ul. Matki Teresy z Kalkuty, po wschodniej stronie przystanków zamontowany został rozjazd do zawracania tramwajów.

Od poniedziałku - 31 sierpnia pojazdy dwukierunkowe dojeżdżają od strony ronda Starzyńskiego.

W czasie pierwszego etapu przebudowy zawieszone zostało kursowanie linii 3, 4, 23, 25 i 41. Pasażerów przewożą trzy zastępcze linie autobusowe i dwukierunkowe tramwaje. Linia 1 obsługiwana jest - tak jak podczas remontu na ulicy Grójeckiej linia 79 - tramwajami dwukierunkowymi.

Od niedzieli 30 sierpnia, w związku z montażem rozjazdu, "jedynka" kursuje na trasie skróconej do pętli RATUSZOWA-ZOO. Od poniedziałku - 31 sierpnia linia 1 wyjechała na trasę: BUDOWLANA - Odrowąża – Starzyńskiego – most Gdański – Okopowa – Towarowa – Grójecka – BANACHA.

W godzinach szczytu "jedynka" podjeżdża na przystanki co cztery minuty, pomiędzy godzinami szczytu co sześć minut, a w weekendy co około 7 - 8 minut.

Uruchomione zostały również dwie tramwajowe linie uzupełniające. Linie 23 i 25 zostały zastąpione linią 73, a linie 3 i 4 – linią 74. Tramwaje kursują w godzinach szczytu co osiem minut, pomiędzy nimi co 12, a w weekendy co 15 minut. Linie 73 i 74 jeżdżą trasami:

73 BANACHA - Grójecka – Al. Jerozolimskie – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Wolska – Młynarska – Obozowa – Powstańców Śląskich – NOWE BEMOWO,

74 GOCŁAWEK – Grochowska – Targowa - al. Solidarności – Marszałkowska – Puławska – WYŚCIGI.

Taka organizacja potrwa do 20 września.

Autobusy zamiast tramwajów

Pasażerowie mogą skorzystać również z trzech autobusowych linii zastępczych: Z-3, Z-4 i Z-5. Linia Z-4 kursuje tylko w godzinach szczytu, czyli od godziny 6 do 10 i od godziny 14.30 do 20. Autobusy podjeżdżają na przystanki co cztery minuty w godzinach szczytu oraz co pięć minut pomiędzy godzinami szczytu i w weekendy. Jeżdżą trasami:

Z-3 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Odrowąża – Starzyńskiego – Jagiellońska – DW. WILEŃSKI,

Z-4 SUWALSKA – Łabiszyńska – Łojewska – Chodecka – Kondratowicza  – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Św. Wincentego – Trocka – Radzymińska - DW. WILEŃSKI,

Z-5 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – MATKI TERESY Z KALKUTY.

Utrudnienia dla kierowców

Utrudnienia związane z remontem torowiska odczuwają także kierowcy. Od niedzieli 30 sierpnia zamknięta jest ul. 11 Listopada pomiędzy ul. Targową a ul. Inżynierską. Plac budowy znajduje się na skrzyżowaniu z ul. Inżynierską i z tego powodu nie można przeciąć ul. 11 Listopada.

Dla kierowców wyznaczono objazdy ul. Targowa – Ratuszowa – 11 Listopada. Na tej ostatniej (pomiędzy ulicami Inżynierską i Ratuszową) został wprowadzony ruch dwukierunkowy. Tak będzie do 18 września.

Przez dwa tygodnie, od 30 sierpnia do 13 września, samochody nie mogą korzystać także z przejazdu przez tory tramwajowe i ul. Rembielińską pomiędzy ulicą Bartniczą a Wyszogrodzką. Ulica Bartnicza stała się ślepa, a ul. Wyszogrodzką można dojechać do skrzyżowania i rozjechać się w ul. Rembielińską.

Objazd dla zamkniętego odcinka ul. Bartniczej zostanie poprowadzony ul. Poborzańską.

Do 13 września zamknięta dla ruchu jest południowa jezdnia ul. Bazyliańskiej na skrzyżowaniu z ul. Rembielińską. Tramwajarze przebudowują tam przejazd przez torowisko. Kierowcy jadący w obu kierunkach mogą poruszać się jedynie jezdnią północą.

 

21 września - 23 października

Harmonogram prac na kolejne tygodnie wygląda następująco:

21 września całkowicie wyłączony zostanie ruch tramwajowy na powyższych trasach. Przestanie kursować także tramwaj dwukierunkowy.

Od 10 października tramwaje będą dojeżdżały do pętli Czynszowa. Od 24 października przywrócony zostanie ich normalny ruch.

2-3 listopada - 15 listopada

Remont pętli Annopol, tramwaje będą jeździły do pętli Żerań Wschodni.

O planach tramwajarzy pisaliśmy już w połowie sierpnia

 

65 mln złotych ma kosztować w sumie przebudowa trasy tramwajowej na odcinku od Dworca Wileńskiego do Żerania Wschodniego. 31 mln złotych pochodzić będzie z dofinansowania unijnego. Tramwaje Warszawskie zapowiadają, że środki pozwolą na stworzenie nowoczesnej trasy – zmodernizowane zostaną przejazdy drogowe, do wymiany pójdzie kilka kilometrów torów, poprawione będą także trakcję i układ zasilania. Modernizacja obejmie także 34 platformy przystankowe, które zostaną wydłużone i przystosowane do tramwajów niskopodłogowych.

 

Tak o planowanych pracach opowiadał w połowie sierpnia Andrzej Franków z ZTM-u:


jk/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kamamp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2015 10:22 ~Kamamp

  Linia autobusowa Z23 mimo tak krótkiej trasy nagminnie się spóźnia. Ciekawe jak zostanie rozwiązany dojazd komunikacji na Wszystkich Świętych do Cmentarza Brudnowskiego

 • Jukos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2015 06:02 ~Jukos

  Autobusy puste...hmm już dwa razy nie wsiadłem do Z3 na Budowlanej bo miejsca w autobusie nie było.Punktualność też ma wiele do życzenia.Buspasy nie spełniają swoich zadań...porażka

 • xyz789

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2015 12:28 ~xyz789

  Od 23 września znika "jedynka".
  Ciekawe, czy pojawi się jakiś buspas? Bo jaki sens ma puszczanie autobusów zastępczych, które będą jechały 30 minut odcinek, który tramwaj pokonuje w 3?

 • Anroko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 08:58 ~Anroko

  2.09. odcinek Toruńska _ Dw. Wileński przejechałem w rekordowym czasie 55 minut z czego ostatnie 10 minut to był odcinek od Cyryla do końcowego przystanku.Przydałby się przystanek dla wysiadających na Cyryla, można by podejść do Metra i "zarobić" z 10 minut! Moje uwagi - za dużo przystanków z których nikt nie korzysta, brak bus pasa na Odrowąża ewentualnie skrętu w prawo ze środkowego pasa na Rondzie Żaba.

 • z Bródna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2015 13:59 ~z Bródna

  NIEZBĘDNY jest BUS-PAS na całej długości Cmentarza Bródnowskiego (wzdłuż remontowanej linii tramwajowej), bo autobusy stoją w korku kilkanaście minut na odcinku trzech przystanków. Trasę, którą tramwaj przejeżdżał w 3 minuty, autobus przejeżdza w 15-10.
  Na razie autobusy luźne, ale jak dzieciaki ruszą do szkoły...

 • Var

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2015 23:49 ~Var

  To dopiero teraz będzie magiel na odcinku Wileński - Rondo Starzyńskiego.
  Cały jeden autobus 509 przeładowany ludźmi z Białołęki teraz jeszcze ma udźwignąć trmawaje. Super przesiadka z drugiej linii metra.

 • jurka1948

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2015 19:24 ~jurka1948

  Świetny pomysł-zakorkować Bródno po wakacjach.Nie mażna remontować torowisk w całej Warszawie jednocześnie,ale Służewiec Biurowy nie mógł czekać-bo po wakacjach białe kołnierzyki muszą wypoczęte mieć dogodny dojazd do pracy.I tak większość z nich jeździ samochodem-1 auto plus 1 kierowca-taki widok w korkach codziennie.Jutro na Bródnie dopiero się zacznie bo dojdzie młodzież szkolna.Czy już urzędnicy miejscy policzyli czas tracony na skrzyżowaniach przez linie zastępcze.Budowlana,Żaba i największe na ciągu Jagiellońska-Plac Wileński?Dlaczego na Placu Wileńskim nie usunięto postoju taksówek żeby w zatoczce z autobusu można by było bezpośrednio schodzić do metra i tramwajów?

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2015 18:25 ~Bielańczyk


  Marek~Marek

  tylko dlaczego od września to robią a czemu nie mogli zacząć w czerwcu/lipcu kiedy trochę mniej ludzi jeździ.
  motR1~motR1

  Bo wtedy remontowano trasę na Służewiec Przemysłowy oraz trasę na Bemowo. Trudno zamknąć wszystkie tory w Warszawie na raz.


  Dodajmy, że na Bemowie remontowano świeżo oddaną trasę bo się tramwaje nie mieściły:)

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2015 17:49 WARSZAWA…

  Wawka~Wawka

  ~emma

  po wakacjach!!!!Brawo,świetny termin.Widać że tu człowiek to się wcale nie liczy.Paraliż Bródna pewny.Pod każdym względem i czymkolwiek byś jechał-będziesz stał w mega korku 2 razy dziennie.Ps wyciszcie te torowiska wreszcie na Rembielińskiej bo mamy horror.XXI wiek,technologie są,dbajcie o słuch ludzi zgodnie z zaleceniami WHO.
  <><><><><><><><><><><><><><><<><><><
  Mieszkałem na Rembielińskiej pod "2-ką" i tramwaje mi nie przeszkadzały, nawet te wyjące 13N. Szukasz ciszy? Wyjedź z miasta na sielską, skowronkową wieś. Żądasz, jak wielu, kwadratury koła: tramwaj ma mieć przystanek przy Twojej klatce, ma być niesłyszalny, jechać powoli ale zawieźć szybko, nie ruszać, nie hamować, nie zatrzymywać się na przystankach ale zabierać wwszystkich chętnych.

  `Wawka...dobrze napisane. Pozdrawiam. Ja mieszkałem na Stalowej i mi tez nigdy nie przeszkadzały tramwaje. Ludzie mieszkają koło torów kolejowych i jakoś żyją,ale cóż,sa ludzie i ...

 • herys2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2015 16:53 ~herys2

  co za idiota wymyśla szczyt dla jednego autobusu a drugiego nie ,powinny wszystkie jeździć tak samo
  A ludziska stoją i czekają na z-4,to tylko powoduje zatłoczenie w pozostałych, a szkoła rusza jutro,dzieci,młodzież też jeżdżą 9-15,rozkład lekcji mają nie tylko od 8-15ej, do poprawki dyrekcjo mzk,ten rozkład musi byc dostosowany do potrzeb wszystkich,nie tylko urzędników co pracują 8-15

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl