Ulice

12.08.2015 17:30 Święto Wojska Polskiego w Warszawie

W-3 Sokół, F-16, Leopard 2.
Znamy dokładny plan defilady

SERWISY:

Około 1,5 tys. żołnierzy, 169 pojazdów wojskowych i ponad 60 maszyn lotniczych weźmie udział w defiladzie, która przejdzie ulicami Warszawy 15 sierpnia.

Defiladę w Al. Ujazdowskich i żołnierski festyn na błoniach Stadionu Narodowego przygotowuje w Warszawie wojsko z okazji swojego święta, które przypada w sobotę. W uroczystościach po raz pierwszy weźmie udział nowy zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda.

- Jak co roku przygotowujemy w Warszawie obchody, które będą się składały m.in. z defilady, która od kilku lat stała się tradycją. Przewidujemy, że przez Trakt Królewski przejedzie 169 pojazdów wojskowych, przedefiluje ponad 1,5 tys. żołnierzy. Większa będzie obecność samolotów i śmigłowców. Ponad 60 tych maszyn weźmie udział w defiladzie - zapowiedział wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.

"Więcej nowoczesności, mniej historii"

- Bardzo liczę, że to święto Wojska Polskiego będzie pokazywało więź wojska z obywatelami, ale też pokaże modernizujące się Wojsko Polskie, nowoczesny sprzęt, którym ono dysponuje - powiedział w środę Siemoniak. Jak dodał, w tym roku na defiladzie będzie więcej nowoczesności, a mniej historii.

Zdaniem szefa MON święto, pierwsze z udziałem Dudy, będzie dla nowego prezydenta "dobrą okazją do osobistego przyjrzenia się sprzętowi i wojsku". - Widać, że nowy zwierzchnik sił zbrojnych zamierza się angażować w te sprawy. Wczoraj odwiedził żołnierzy ćwiczących przed defiladą. Myślę, że to bardzo sympatyczny gest z jego strony - powiedział Siemoniak.

Uroczystości od rana

Sobotnie uroczystości mają rozpocząć się o godz. 8.45. Wówczas prezydent Duda ma złożyć wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Następnie uda się do katedry polowej WP, gdzie o godz. 9 ma rozpocząć się msza św. za ojczyznę. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek, on też wygłosi homilię.

Po mszy św. prezydent złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego u wylotu ul. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Wielkie święto

O godz. 12 w Al. Ujazdowskich nieopodal Belwederu odbędzie się uroczystość, podczas której prezydent wygłosi przemówienie i odbierze defiladę wojskową. Najpierw - o ile nie stanie na przeszkodzie pogoda - odbędzie się parada lotnicza. Wezmą w niej udział kolejno: samoloty TS-11 Iskra, śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8 i Mi-24, potem samoloty M-28 Bryza, C-295, C-130 Hercules, PZL-130 Orlik, Su-22, MiG-29 i F-16.

Następnie przyjdzie kolej na przemarsz ok. 900 żołnierzy z pododdziałów reprezentacyjnych i pocztów sztandarowych. Rozpoczną go kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych i pododdziały z Inspektoratu Wsparcia i czterech brygad. Następnie przedefilują poczty sztandarowe z 30 wybranych jednostek wojskowych, po nich pododdziały złożone ze studentów uczelni wojskowych. Część pieszą zakończą żołnierze z USA i Kanady (łącznie ponad 40) oraz kompanii i orkiestry reprezentacyjnej WP.

Defiladę pojazdów, która rozpocznie się bezpośrednio po przemarszu, tradycyjnie rozpoczną najlżejsze z maszyn - motocykle, quady, samochody, pojazdy opancerzone i przewożące bezzałogowce, należące do Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej. Następnie Al. Ujazdowskimi przejadą kołowe transportery opancerzone Rosomak i ich odpowiedniki z USA - wozy Stryker. Po nich zaprezentują się artylerzyści z radarami Liwiec, armatohaubicami Dana, wyrzutniami rakietowymi Langusta oraz - po raz pierwszy podczas parady na święto Wojska Polskiego - wozami należącymi do Morskiej Jednostki Rakietowej (do niedawna Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego). Część kołową zakończą pojazdy należące do przeciwlotników, saperów i sanitariuszy.

Rzut gąsienicowy obejmie dwie kompanie czołgów Leopard 2 w wersjach A5 i A4, kompanię czołgów PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenia technicznego, kompanię bojowych wozów piechoty BWP-1 i pojazdy inżynieryjne.

Polowy szpital i piekarnia przed stadionem

Od wczesnego popołudnia warszawiacy i turyści będą mogli wziąć udział w festynie żołnierskim. Po raz pierwszy odbędzie się on na błoniach Stadionu Narodowego, od strony al. Zielenieckiej. Z bliska zobaczyć będzie można ponad 60 pojazdów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych. Wśród nich np. amerykańskiego Strykera, czołgi, transportery opancerzone, pojazdy artylerzystów, przeciwlotników, saperów, komandosów, operatorów dronów, chemików, łącznościowców i medyków. Pokaz umiejętności zaprezentują żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Chętni będą mogli spotkać się z żołnierzami-sportowcami albo skosztować potraw z kuchni i piekarni polowej. Podczas festynu będzie można także honorowo oddać krew.

Przez całą sobotę za darmo będzie można zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie.

W tym roku w programie obchodów nie będzie nominacji generalskich. Te - jeszcze 1 sierpnia - wręczył ustępujący prezydent Bronisław Komorowski.

Tak w nocy z wtorku na środę wojsko przygotowywało się do defilady w Al. Ujazdowskich:


PAP/jk/kś/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2015 13:09 ~Patriota  Patriota~Patriota

  Serio?! Defilady?! Nic was nie obchodzi.. Na Ukrainie wojna ludzie giną codziennie. Za czasów drugiej wojny światowej Polacy nie obserwowali sytuacji zza węgła tylko POMAGALI. Co tutaj się dzieje mój pradziadek który brał udział w wojnie w grobie się przewraca! Ogarnijcie się do cholery! I przestańcie lizać tyłek Rosji i jej pobłażać bo i za nas się weźmie tak jak w 1945. Zapomnieliście? Najwidoczniej. Hańba!
  ttt~ttt


  redy~redy

  Patrota ale chyba ukraiński Postawić ci bilet do dombasu?


  A i Dombas jest w Norwegii :) Zatem Donbas jest usytuowany na Ukrainie może literówka ale, patrz proszę co piszesz.

 • Patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2015 12:51 ~Patriota  Patriota~Patriota

  Serio?! Defilady?! Nic was nie obchodzi.. Na Ukrainie wojna ludzie giną codziennie. Za czasów drugiej wojny światowej Polacy nie obserwowali sytuacji zza węgła tylko POMAGALI. Co tutaj się dzieje mój pradziadek który brał udział w wojnie w grobie się przewraca! Ogarnijcie się do cholery! I przestańcie lizać tyłek Rosji i jej pobłażać bo i za nas się weźmie tak jak w 1945. Zapomnieliście? Najwidoczniej. Hańba!
  ttt~ttt


  redy~redy

  Patrota ale chyba ukraiński Postawić ci bilet do dombasu?


  Nie Ukraiński. Radzę otworzyć atlas i zobaczyć Polskę z okresu mniej więcej 15 wieku. To zrozumiesz co mam na myśli.

 • zorro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2015 11:53 ~zorro

  uwazam ze Wislostrada to dobry pomysl na defilade, mozna by pokazać na Wisle motorowki Marynarki Wojennej, bo obecnie nie jest reprezentowana

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2015 09:41 ~lupus71

  No i super! Doskonała tradycja. Pozdrowienia dla żołnierzy

 • cierpoloty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2015 01:09 ~cierpoloty

  dobrze że to nie strajk taksówkarzy.

 • redy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2015 01:07 ~redy


  Patriota~Patriota

  Serio?! Defilady?! Nic was nie obchodzi.. Na Ukrainie wojna ludzie giną codziennie. Za czasów drugiej wojny światowej Polacy nie obserwowali sytuacji zza węgła tylko POMAGALI. Co tutaj się dzieje mój pradziadek który brał udział w wojnie w grobie się przewraca! Ogarnijcie się do cholery! I przestańcie lizać tyłek Rosji i jej pobłażać bo i za nas się weźmie tak jak w 1945. Zapomnieliście? Najwidoczniej. Hańba!
  ttt~ttt  Patrota ale chyba ukraiński Postawić ci bilet do dombasu?

 • Stacho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 17:57 ~Stacho

  ogladacz~ogladacz

  Czemu znowu w Ujazdowkich jak nic tam zobaczyć nie można?!?

  Nie można tego zrobić na jakimś większym, bardziej eksponowanym trakcie? Np. Wisłostradzie?

  Co do afsaltu to jak nie macie pojęcia to się nie odzywajcie. Czołgi mają specjalnego gumowe nakładki na gąsienice.


  Ujazdowskie są przystosowane do parad. Mają lepszy podkład. Wisłostradę by zniszczyli.

 • Lord Skidelsky

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 17:18 ~Lord Skidelsky

  KLAKier~KLAKier

  Defilada to tylko wyrzucenie pieniędzy !

  Mamy za dużo pieniędzy.

 • etam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 16:54 ~etam

  czołgi nic nie poniszczą, gasienice na defiladę maja zakładane gumowe kloce na zewnętrznej części, jakby bieznik się tworzy z segmentow.
  a nawet istnieja wersje gąsienic 'wieloszonowe' które nie poniszczą asfaltu w miesce, a wgryzają się w terenie poprzez rzezbe bieznik.

 • MaciekMaciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 10:36 ~MaciekMaciek

  A właściwie to dlaczego tę defiladę zawsze robi się "na odwrót"? Puszczają najpierw lotnictwo, a później wojska lądowe. Przyjrzyjcie się jak jest zorganizowana defilada w Moskwie na Dzień Zwycięstwa - najpierw przemarsz wojsk, potem pojazdy - od samochodów, poprzez transportery, czołgi, aż do wyrzutni rakiet. Nasępnie odbywa się część lotnicza. "Napięcie" trzeba stopniować rosnąco, najbardziej efektowne maszyny pokazać na końcu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl