Ulice

27.01.2016 18:06 Podpisano umowy

W 2019 roku pojedziemy ekspresową wylotówką do Lublina

SERWISY:


Podpisano umowy na realizację trzech kolejnych odcinków trasy S17. Dzięki inwestycji powstanie ekspresowa wylotówka z Warszawy w stronę Lublina. Ma być gotowa w 2019 roku.

Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w środę, że podpisano umowę na rozpoczęcie prac na ponad 37-kilometrowym odcinku ekspresowej "17" od węzła Lubelska do początku obwodnicy Garwolina. To ważny fragment trasy wylotowej z Warszawy w kierunku Lublina.

Powstanie ważna obwodnica

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podzieliła inwestycję na trzy zadania. Pierwsze to budowa ok. 15 km nowej trasy od węzła Lubelska do obwodnicy Kołbieli. Umowę na wykonanie tej drogi podpisano z firmą Strabag. Ma ona kosztować 370 mln złotych.

Drugie zadanie to właśnie budowa obwodnicy Kołbieli, która wyprowadzi ruch tranzytowy z tej miejscowości.  Przetarg na ten fragment ekspresowej "17" też wygrał Strabag. Za budowę 8,7 km obwodnicy ma dostać 225,5 mln zł.

Trzeci odcinek o długości ok. 13 km od obwodnicy Kołbieli do początku obwodnicy Garwolina zaprojektuje i zbuduje firma Budimex. Koszt tego fragmentu to 290 mln zł.

Do 2019 roku

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zgodnie z umową wykonawcy mają 34 miesiące na oddanie inwestycji do użytku. Nie wlicza się w to jednak okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca przypadających na prace w terenie. Pierwsi kierowcy na nową trasę wyruszą w połowie 2019 roku.

Wykonawcy będą musieli wykonać projekt, uzyskać decyzję o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej i ostatecznie wybudować trasę. Na ich barkach spoczywać będzie też uzyskanie pozwolenia na użytkowanie trasy.

Trwają również prace projektowe na blisko 59-kilometrowym odcinku, od końca obwodnicy Garwolina do węzła Kurów, niedaleko Lublina.

Na początku grudnia, dzień przed terminem otworzono wylotówkę na Katowice i Wrocław:ło/jb/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • izpz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 19:02 ~izpz

  A co z wylotówką na Gdańsk ?
  Na razie jazda przez Łomianki to horror i dla kierowców i dla mieszkańców Łomianek.
  O ile brak trasy N-S (inwestycja miejska, nie Dyrekcji Generalnej) na odcinku od miejsca, gdzie wylotówka na Gdańsk ma przeciąć obwodnicę ekspresową, do węzła Marynarska, jeszcze jakoś da się znieść - można po prostu pojechać obwodnicą, o tyle brak wylotówek na kierunkach północnych jest dotkliwy. To samo zresztą dotyczy i wylotówki na Białystok - tzw. obwodnica Marek.

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 17:17 ~www

  jasiu z grochowa~jasiu z grochowa

  Będzie ciasno na warszawskich ulicach, kiedy ten lubelski motłoch przesiądzie się z zatłoczonych pociągów i busów w swoje bryki. Do tego dołączy swołocz z powiatu mińskiego i będziemy mieli prawdziwą jesień średniowiecza.

  Lubelski motłoch czy swołocz z mińskiego to jeszcze nic! Motłoch warszawski to dopiero zaraza. Niczego sobą nie reprezentuje a wydaje mu się, że lepszy od reszty. Ale na szczęście motłoch napływowy niedługo wyprze ten "rdzenny" i miasto w końcu nie będzie musiało się wstydzić za durniów w nim mieszkających.

 • Kiep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 13:26 ~Kiep

  Teraz nawet świąteczny bigos w słoiku nie zdąży wystygnąć. A w piątki łojcowie nie będą musieli czekać z kolacją do północy. Tylko raz, dwa i jesteśmy w swojej zagrodzie.

 • jasiu z grochowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 13:13 ~jasiu z grochowa

  Będzie ciasno na warszawskich ulicach, kiedy ten lubelski motłoch przesiądzie się z zatłoczonych pociągów i busów w swoje bryki. Do tego dołączy swołocz z powiatu mińskiego i będziemy mieli prawdziwą jesień średniowiecza.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 11:44 ~Boom

  Skipper~Skipper

  Wypadki generalnie powodują ludzie. Zwłaszcza na tej drodze.
  Zyskają ludzie z Lublina i okolic. Stracą z Warszawy i okolic.


  Niby co stracą mieszkańcy Warszawy i okolic po wybudowaniu kolejnej drogi szybkiego ruchu?

 • Skipper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 10:43 ~Skipper

  zwyklak~zwyklak

  Człowieku, czy Ty w ogóle myślisz trochę? Jechałeś kiedyś do Lublina? Tyle wypadków śmiertelnych na tej cholernej jednopasmowej drodze, a ty uważasz, że jej poszerzenie jest zbędne....? Gratuluje takich pomysłów. Powiem tak, nareszcie jadąc w delegację do Lublina nie będę się wlókł za TIR-ami, ani tracił czasu przed legendarnym rondzie w kołbieli. Sądzę, że wiele osób na tym skorzysta i poprawi się bezpieczeństwo, a przede wszystkim skróci czas przejazdy pomiędzy Warszawą i Lublinem.

  Wypadki generalnie powodują ludzie. Zwłaszcza na tej drodze.
  Zyskają ludzie z Lublina i okolic. Stracą z Warszawy i okolic.

 • kuciaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 10:11 ~kuciaczek

  chyba raczej w 2019 Lublin pojedzie ekspresową wlotówką do Warszawy :p

 • kaktus552

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 09:31 ~kaktus552

  GnR~GnR

  Kładę 1000zł teraz i stawiam na to, że będzie to ekspresówka, na której dojdzie do największej liczby wypadków/kolizji na Mazowszu i Lubelskim jednocześnie :D

  To będzie Trasa Potłuczonych Słoików

 • Bob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 09:23 ~Bob

  Wawka~Wawka

  Paczę, paczę na tę mapke i tak mi się widzi, że POW powinno się dociągnąć do węzła Wiązowna Płd. Po co budować blisko siebie dwie ekspresówki?


  Pacz dalej ... ;)

 • Hej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 08:25 ~Hej

  GnR~GnR

  Kładę 1000zł teraz i stawiam na to, że będzie to ekspresówka, na której dojdzie do największej liczby wypadków/kolizji na Mazowszu i Lubelskim jednocześnie :D


  Kładż sobie.
  naej jesli bedzie ich najwięcej (nie ma żadnego uzasadnienia, ale moze pzrez przypadek tak się zdazy), to będzie ich 10 razy mniej niż teraz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl