Ulice

01.10.2015 21:35 Trwa wprowadzanie docelowej organizacji ruchu

Trasa AK jest już ekspresówką.
Szybciej niż 90 km/h nie pojedziemy

SERWISY:

Od 1 października Trasa Armii Krajowej jest drogą ekspresową - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. - Na jezdniach tranzytowych i lokalnych będzie obowiązywać ograniczenie do 90 km/h - zaznaczają drogowcy. Dlaczego nie do 120 km/h? - Nie pozwalają na to przepisy - tłumaczą.

Kierowców, którzy liczyli na to, że będą mogli legalnie rozpędzić się tu do 120 km/h, podobnie jak na POW, czeka jednak rozczarowanie. Na Trasie AK i moście Grota, które stały się częścią S8, obowiązywać będzie ograniczenie do 90 km/h, zarówno na jezdniach tranzytowych, jak i tych dla ruchu lokalnego. Dlaczego? Jak tłumaczą drogowcy, chodzi o kwestie bezpieczeństwa i wymogi prawne.

- Wynika to z uwagi na fakt, że S8 była zrealizowana na dotychczasowej drodze krajowej w gęstej zabudowie miejskiej, określona prędkości do 90 km/h wynika z przepisów, ponadto na trasie są zbyt małe (nienormatywne) odległości między węzłami (węzły zespolone) na które GDDKiA uzyskała odstępstwa, a których potrzeba realizacji wynikała z zakładanej funkcjonalności drogi i jej powiązania z otoczeniem. Przy pasach tranzytowych nie ma również wymaganego dla prędkości 120km/h pasa awaryjnego. Należy również zauważyć, iż wzdłuż drogi odbywa się ruch komunikacji zbiorowej, są zlokalizowane zatoki autobusowe dla pasażerów, a niższe prędkości pozwalają zadbać o ich bezpieczeństwo - tłumaczy rzecznik GDDKiA.

Kierowcy muszą także pamiętać, że w niektórych miejscach obowiązują ograniczenia prędkości – na jezdniach lokalnych do 70 km/h i 50km/h, a na łącznicach do 40km/h.

- Przez najbliższe tygodnie utrzymane będzie także dzienne ograniczenie ruchu pojazdów ciężkich. Tak jak dotychczas będą mogły one jeździć tylko w godz. 22-6 - dodaje Krynicki.

Koniec prac za dwa tygodnie

Ponadto przez najbliższe dwa tygodnie z utrudnieniami trzeba liczyć się także na wysokości Jagiellońskiej. Drogowcy remontują tam łącznicę prowadzącą z Jagiellońskiej na Trasę AK w kierunku Marek.

- Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wszystko powinno zakończyć się w połowie października - zapowiada Krynicki.

Remont Trasy AK

Remont Trasy i mostu rozpoczął się 19 października 2013 roku. Przeprawa po przebudowie jest szersza o 10 metrów. W każdą stronę kierowcy mają do dyspozycji po 5 pasów ruchu.

Przebudowany odcinek liczy 4,6 km długości i jest na nim pięć węzłów: Powązkowska, Broniewskiego, Marymoncka, Wisłostrada, Modlińska. Budowlańcy przy remoncie zużyli w sumie 8255 ton stali zbrojeniowej.

Koszt inwestycji to ponad 796 mln złotych.

Tak przebudowywano Trasę AK:

jk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • non

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2015 12:57 ~non

  no i poco tam prowadzili s8 do tej warszawy jak tam jest zwykła droga lokalna a nie expresowa, można by ominoć to miasto , od wyszkowa na serock s8 powinna być !!!!!!!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2015 16:19 ~warszawiak

  hala~hala

  No i nawet 90 to za duzo. Mieszkam kilometr od tej trasy i slysze ja w nocy, gdy cichnie ruch na innych ulicach w miescie. Przed remontem nie bylo slychac. Wspolczuje ludziom co mieszkaja blizej - pewnie jest ich z 80 tys. Obwodnica w srodku miasta to doprawdy genialny byl pomysl.
  przeciez targowek to samo centrum !

 • Aaaaarghhhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2015 16:22 ~Aaaaarghhhh

  A może ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego na zwykłej drodze dwujezdniowej, gdzie mogą być skrzyżowania na jednym poziomie, wjazdy z posesji, nie musi być pasów awaryjnych, nie musi być barier ograniczających przechodzenie pieszych itd. itp. może być 100 km/h, a tu 90 km/h?

  Czemu jadąc od strony Marek przy wyjeżdżaniu ze szklarni na wiadukt nad torami jest 90 km/h i nie jest odwołane już na wiadukcie, gdzie widoczność jest dobra?

 • Romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2015 16:07 ~Romek

  Ograniczenie 16T dla pojazdów cięzarowych na tej trasie (przed remontem też było) jest fikcją od wielu wielu lat. Nóź się otwiera.

 • Waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2015 15:47 ~Waldek

  Zagadka: zjeżdżasz z promu z kanału la Manche - i jedziesz do Białegostoku/na Litwę/Łotwę - gdzie są pierwsze i kilkanaście następnych świateł?

 • Kirowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2015 15:00 ~Kirowca

  DO TTS8 - na dlatego facet ma rację - należało to tak zaplanować i zbudować (zwłaszcza, ze WSZYSTKO BUDOWANO OD NOWA), aby nie bylo potrzeby ograniczeń do 80 km/godz., gdyż w ten sposób to można też "tłumaczyć" "sens" 30 km/godz. na łącznicy autostradowej. A jak masz pojęcie o obwodnicy Wyszkowa, to sobie przypomnij zjazd z DK62 (z wiaduktu) na S8 w kierunku Warszawy (Węzeł Wyszków Północ).

 • srte

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2015 14:42 ~srte


  Piotr~Piotr

  Czegoś tu nie rozumiem, to po co te tunele skoro jest taka prędkość?
  hałas~hałas

  Hałas, tu chodzi o hałas. Bez szklarni byś miał 40, może 50 dopuszczone


  Bez szklarni było 80 km/h most północny bez szklarni 80 km/h

 • andrew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2015 13:54 ~andrew  Nick~Nick

  Szkoda, że mimo remontu rano i popołudniu i tak stoi w korku. Liczyłem, że chociaż z pół roku albo rok po zakończeniu prac będzie można sprawnie przejechać tą trasę rano.
  andrew~andrew

  Jeszce jest za krótko na ocenę. Możliwe, że właśnie z czasem korki znikną.
  olo~olo

  Nie liczył by na to. Jak wrócą ciężarówki będzie jeszcze gorzej. Ale może to tylko moja czarna wizja.

  Korki oczywiście będą przed Markami, w pozostałych miejscach powinno się poprawić jak ludzie nauczą się jeździć i gdzie zmieniać pasy, narazie jak widać jeszcze się gubią.

 • Mała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2015 13:15 ~Mała

  Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego remontu. Wszystkim, którzy tam ciężko fizycznie pracowali. Jest o niebo lepiej! Nie marudzić!
  Zacznijmy doceniać co mamy! Przestańmy ciągle narzekać!
  pozdro :)

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2015 12:47 ~Tomek


  Nick~Nick

  Szkoda, że mimo remontu rano i popołudniu i tak stoi w korku. Liczyłem, że chociaż z pół roku albo rok po zakończeniu prac będzie można sprawnie przejechać tą trasę rano.
  zitusi~zitusi  Jezdze codziennie i prawie nie stoje.
  Co z tego, ze korek, jak samochody w korku jada 30-40kmh. Inaczej na miejskich odcinkach sie nie da - takie same jadace korki sa w Amsterdamie, Berlinie...


  NIE, w Berlinie nie jeżdzi się tak samo. Tam wszyscy jadą równą, maksymalną na danej drodze prędkością. Jak jest 60 to wszyscy jadą 60, jak jest 80 to wszyscy jadą 80 - a nie 60, czy 120.
  Dzięki temu ruch może nie jest mega szybki, ale bardzo płynny i momo bardzo dużego natężenia ruchu wszystko porusza się sprawnie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl