Ulice

02.09.2015 16:37 WCIĄŻ BEZ TERMINU

Trasa AK i most Grota gotowe.
Czekają na przecięcie wstęgi

- Wszystkie roboty budowlane zostały wykonane - potwierdza wykonawca przebudowy mostu Grota i Trasy AK. Kiedy otwarcie? Tego wciąż nie wiadomo. Do nadzoru budowlanego trafił już wniosek o pozwolenie na użytkowanie.

18 października czyli dokładnie 27 miesięcy od podpisania umowy - to właśnie tego dnia otwarta ma zostać Trasa AK wraz z poszerzonym mostem Grota - Roweckiego. Wiele wskazuje na to, że kierowcy nowym odcinkiem ekspresówki S8 pojadą jednak wcześniej.

Jak się dowiedzieliśmy, wykonawcy pozostała już tylko kosmetyka, m.in. uprzątnięcie drogi. Złożono także już wniosek o pozwolenie na użytkowanie.

To potwierdził  w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jaromir Grabowski, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Ale zastrzegł: - Jest niekompletny, czekamy na jego uzupełnienie.

Grabowski wyjaśnił też, że most to ostatni element - pozwolenia na pozostałe fragmenty trasy były systematycznie wydawane już od jakiegoś czasu. - To będzie już koniec - zapowiedział i dodał, że kontrole nie będą długie. Da się je przeprowadzić w ciągu jednego dnia. - Będziemy mogli je rozpocząć po przeanalizowaniu uzupełnionych dokumentów - dodaje.

Wstęga w środku kampanii

Jak nie trudno się domyślić, w środku kampanii wyborczej otwarcie dużej drogowej inwestycji w stolicy natychmiast stało się sprawą polityczna. O ile wykonawca chętnie informuje, że skończył pracę prawie dwa miesiące przed terminem, o tyle inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - nabiera wody w usta i o żadnych terminach mówić nie chce. - Prace zbliżaj się ku końcowi. W najbliższych tygodniach jezdnia zostanie udostępniona kierowcom - zapowiada w przesłanym do redakcji komunikacie dyrekcja.

Jak zastrzega rzeczniczka jej mazowieckiego oddziału Agnieszka Stefańska, nie wiadomo jeszcze, czy cała trasa zostanie otwarta od razu. - Wykonawca rozważa różne warianty organizacji ruchu - tłumaczy. Być może termin i scenariusz poznamy w piątek - tego dnia GDDKiA zwołuje na moście konferencję prasową. - Będzie to ostatnia okazja do zrobienia zdjęć i zwiedzenia inwestycji - zachęcają urzędnicy.

Przypomnijmy, że w połowie lipca minister infrastruktury Maria Wasiak powiedziała, że możliwym terminem otwarcia mostu jest koniec września.

Remont Trasy AK

Remont trasy i mostu rozpoczął się 19 października 2013 roku. Przeprawa po przebudowie jest szersza o 10 metrów. W każdą stronę kierowcy będą mieli do dyspozycji po 5 pasów ruchu.

Przebudowany odcinek liczy sobie 4,6 km długości. Kierowcy będą mieli do dyspozycji pięć węzłów: Powązkowska, Broniewskiego, Marymoncka, Wisłostrada, Modlińska. Budowlańcy przy remoncie zużyli w sumie 8255 ton stali zbrojeniowej.

Koszt inwestycji to ponad 796 mln złotych.

Tak wyglądały prace na moście:

jk/jb/su/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • howgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2015 16:55 ~howgh

  - praca do 67 ruku życia - 30% ludzi na rencie pobiera świadczenia podczas, gdy się nie należą. Najpierw naprawmy złodziejską mentalność Narodu i uszczelnijmy system, później zobaczmy ile rzeczywiście trzeba poprawcować
  - marna pensja - zmień pracę. Serio. A jak nie masz perspektyw na lepszą to się dokształć. Było nie wybierać studiów lżejszych niż sen tylko uczciwie zarobić na swoją przyszłość
  - marna emerytura, za którą ciężko wyżyć (patrz pkt 1)
  - ogromne bezrobocie (50% woli ssać Państwo niż wziąć sie do roboty)
  - praktycznie zero świadczeń socjalnych (we Francji za to socjal extra i palenie samochodów na przedmieściach... nie wolno darmo rozdawać pieniędzy, bo w naturze ludzkiej jest pazerność)
  - zus, który robi sobie jajca z chorych ludzi (patrz pkt. 1 - jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie)
  - załatwianie różnych fuch swoim znajomym, patrz ostatnie afery (zanim rzucisz kamieniem sam się zasatanów czy na miejscu urzędnika nie postąpił byś tak samo; po to są konkursy i procedury - ale jeżeli preceder trwa od złotych lat PRLu to ciężko to wyplenić)
  - wmanewrowanie ludzi w pseudo kredyty frakowe (a czytanie ze zrozumieniem)
  - gigantyczne zaniedbania w służbie zdrowia, kilkuletnie oczekiwanie do naprawdę dobrych specjalistów,
  no i szereg, szereg innych ... (pójdź do szpitala na ostry dużur i zobacz kto kolejki blokuje - emeryci, którzy świadczeń nie potrzebują i karmią wzajemnie tylko swoje hipochondrie)
  to o taką ruinę chodzi !!!
  Przypomnij sobie słowa pewnej pani, która twierdzi, że w tym kraju za mniej niż 6 tysięcy to pracują albo idioci albo złodzieje ... eh (ładnie to wyrywać z kontekstu cudze słowa)?

  Ciekawe czy przejdzie :)
  trasy nie mogę sie doczekać

 • bemwaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2015 09:29 ~bemwaw

  Niestety pełnej obwodnicy Wawy to ja już raczej nie doczekam.
  25 lat od obalenia komuny i to chyba jedyna stolica w Europie bez pełnej obwodnicy.
  W ogóle ten fragment Toruńskiej to ciężko nazwać obwodnicą. Jak wiadomo nkt nie zostawił miejsca bardziej na północ :/

 • rafal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 15:36 ~rafal


  berek~berek

  OTWERAĆ NATYCHMIAST
  konik~konik

  zgadzam sie

  popieram

 • antyprykator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 14:33 ~antyprykator

  Wyrobili się i o to chodzi w kontraktach. Jedno ale - jeżeli wszystkie wcześniejsze fragmenty trasy zostały już odebrane, to chciałbym poznać nazwisko odbierającego zjazd z S8 na Powązkowską. Tam nawet w ciągu dnia nie widać, które pasy rozdzielające są prawidłowo wymalowane, bo stare nie zostały usunięte w sposób należyty.

 • księgowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 13:39 ~księgowa


  klops~klops

  Polska w ruinie
  wawamik~wawamik

  człowieku czy wiesz o czym ty bredzisz?
  - praca do 67 ruku życia,
  - marna pensja,
  - marna emerytura, za którą ciężko wyżyć,
  - ogromne bezrobocie,
  - praktycznie zero świadczeń socjalnych,
  - zus, który robi sobie jajca z chorych ludzi,
  - załatwianie różnych fuch swoim znajomym, patrz ostatnie afery,
  - wmanewrowanie ludzi w pseudo kredyty frakowe,
  - gigantyczne zaniedbania w służbie zdrowia, kilkuletnie oczekiwanie do naprawdę dobrych specjalistów,
  no i szereg, szereg innych ...
  to o taką ruinę chodzi !!!
  Przypomnij sobie słowa pewnej pani, która twierdzi, że w tym kraju za mniej niż 6 tysięcy to pracują albo idioci albo złodzieje ... eh

  Strasznie dużo uogólnień i haseł populistycznych bez logicznej analizy.

  Ciekawe, że mnie nikt nie wmanewrował w kredyt we frankach.

  Co do wypowiedzi pewnej pani o 6 tys. pensji, to bardzo duże uproszczenie jej wypowiedzi.
  Nie jestem miłośniczka "pewnej pani", ale sens całej wypowiedzi był taki, że ona prawdziwemu fachowcowi nie może dać więcej (taka siatka płac) niż 6 tyś., a żaden fachowe za te pieniądze nie chce przyjść - u przedsiębiorców zarobi więcej.
  Ale gawiedź i tak słyszy to co rozumie.

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 13:20 ~oland

  Czekają aż jaśnie pani bufetowa znajdzie trochę czasu na przecięcie wstęgi? A może telewizjom zabrakło kamer?

 • Waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 13:18 ~Waldek

  Myślę, że nie było premii za wcześniejsze zakończenie (jak jakiś czas temu w Kalifornii)więc dzisiaj stoimy.
  Czy również ruszą radary po praskiej stronie?

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 13:03 ~kilovolt  matematyk~matematyk

  Dostali od Matki Natury dodatkowe 4 miesiące. Skończyli miesiąc przed terminem. Szału nie ma.
  bródno_i_włochy~bródno_i_włochy

  Jak wylegitymujesz się projektem budowlanym w mieście przy utrzymaniu ruchu ukończonym w terminie to pogadamy. To jeden z nielicznych projektów ukończonych w tym kraju w terminie, a jak firma budowlana nie umie przewidzieć, że od listopada do lutego może być przestój, powinna przerzucić się na sprzedaż pieczywa.
  Misiek~Misiek

  Ty chyba nie wiesz co piszesz.
  To nie wykonawca ustala termin zakonczenia prac, tylko w zamowieniu jest określona data. Była zima łagodna to im sie poszczęściło, gdyby była wyjątkowo mroźna to wykonawca by wystąpił z wnioskiem o przesunięcie terminu. Zamawiający sie prawie zawsze godzi jesli argumenty są oczywiste. Co do remontu pod stałym ruchem, to tez bylo to uwzględnione w dokumentacji przetargowej. Nie ma tu nic nadzwyczajnego ze skonczyli wczesniej. To był remont ktory wymaga o wiele mniej dokumentow niż budowa nowej trasy. Firmy ktore budują nowe trasy mają obsówy bo borykają sie z błedami projektowymi/założeniami zamawiającego. Przykład trasa S2 POW- rok opuźnienia spowodowany miedzy innymi nie wykupionymi gruntami, ktore jak zapewniał zamawiający - były wykupione.

  Wykonawca musi uwzględnić wszyskie ewentualne trudności spowodowane warunkami atnosferycznymi i dopasować do tego harmonogram. Przy ciężkiej zimie skończyliby max miesiąc później czyli w terminie. Natomiast jestem pewny, że gdyby tą samą robotę robiła inna firma mielibyśmy kilka miesięcy opóźnienia, bo firmy które się już zadonowwiły na naszym rynku z tego słyną i łagodna zima nic by im nie pomogła. Zatem szacunek dla generalnego wykonawcy.

 • zmarekjestem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 12:58 ~zmarekjestem

  Otwierać jak najszybciej.

 • wawamik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 12:35 ~wawamik

  klops~klops

  Polska w ruinie

  człowieku czy wiesz o czym ty bredzisz?
  - praca do 67 ruku życia,
  - marna pensja,
  - marna emerytura, za którą ciężko wyżyć,
  - ogromne bezrobocie,
  - praktycznie zero świadczeń socjalnych,
  - zus, który robi sobie jajca z chorych ludzi,
  - załatwianie różnych fuch swoim znajomym, patrz ostatnie afery,
  - wmanewrowanie ludzi w pseudo kredyty frakowe,
  - gigantyczne zaniedbania w służbie zdrowia, kilkuletnie oczekiwanie do naprawdę dobrych specjalistów,
  no i szereg, szereg innych ...
  to o taką ruinę chodzi !!!
  Przypomnij sobie słowa pewnej pani, która twierdzi, że w tym kraju za mniej niż 6 tysięcy to pracują albo idioci albo złodzieje ... eh

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl