Ulice

21.02.2011 21:31 DRAMATYCZNE STATYSTYKI

Tragiczny początek roku:
106 wypadków, 17 ofiar

SERWISY:

Statystyki mówią same za siebie - rok się dopiero rozpoczął, a w Warszawie już doszło do 106 wypadków. - Można zakładać, że przyczyną jest prędkość - twierdzi Maria Dąbrowska-Loranc z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Mięły niespełna dwa miesiące 2011 roku, ale już można mówić o nich jako o "czarnych miesiącach". Wypadki się mnożą, a ich fatalna "kulminacja" nastąpiła 9 lutego. Tylko tego jednego dnia cztery osoby straciły życie, a dziewięć trafiło do szpitala.

Nieuważni piesi

Jak podaje policja, od początku roku ofiar śmiertelnych było aż 17. - Problemem są przede wszystkim wypadki z udziałem pieszych. Często to oni, spiesząc się niezbyt ostrożnie korzystają z przejść dla pieszych. Oczywiście ogromne znaczenie ma też prędkość, z jaką jeżdżą kierowcy - mówi Paweł Mąkol ze stołecznej drogówki.

"Może potrzeba więcej kontroli"

Zdaniem ekspertów, ważna jest szczegółowa analiza okoliczności, w jakich dochodziło do wypadków. - Ale już teraz można zaznaczyć, że warunki są lepsze, mniej zimowe, to można jechać szybciej. W takich przypadkach można zakładać, że przyczyną wypadków jest prędkość - potwierdza słowa policji Maria Dąbrowska-Lorenc. - Może potrzeba więcej kontroli? Ostatnio dużo się mówiło o tym, czy fotoradary są dobre i czy mają być we wszystkich miejscach. Być może jest to odbierane jako sygnał, że można jeździć szybciej - podsumowuje ekspertka.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kowal1990

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 16:04 ~kowal1990

  chamstwu i drobnomieszczaństwu należy przeciwstawić się siłom i kulturom osobistom. Poza tym - szkoda słów

 • Przyjezdny mieszkajacy w Wawie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 18:04 ~Przyjezdny…

  do antyLLU

  Wina lezy po stronie przyjezdnych? ciekawe ilu z was "miejscowych" widzac obca rejestracje zajezdza wymusza pierszenstwo a to juz jest duzo potencjalnych groznych sytuacji.. Osobiscie jezdze po warszawie dwoma samochodami jeden na tutejszych blachach w ktorym ani razu nie zostalem strabiony ani nieliczac kilku przypadkow zajechania drogi. Inaczej sprawa wyglada w aucie prywatnym gdzie wlasnie wy "miejscowi" kierowcy stwarzacie potencjalnie grozne sytuacje. poczawszy od stresowania takich kierowcow trabieniem az po wymuszanie pierszenstwa. Ciekawe w ilu z tych wypadkow uczestniczyli przyjezdni a w ilu miejscowi?

 • Tyson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 12:43 ~Tyson

  ~Qubi - to nie jest tak. ABS nie służy bezpośrednio skróceniu drogi hamowania (dlaczego to jest tak często mylone?!), ale zapobiega poślizgowi wynikającemu z blokowania się kół. Koła mogą się zablokować zarówno na suchym asfalcie, jak i na śniegu - zależy od warunków. Dlatego można sobie wyobrazić sytuacje, gdy ABS wydłuży drogę hamowania. Jednym z przypadków jest właśnie ośnieżona droga. Może się wydarzyć, że zablokowane koła spychają warstwę śniegu, aż opona będzie miała styczność z asfaltem i wyhamuje. ABS w takim wypadku będzie zapobiegał blokadzie koła i będzie się ono cały czas wtaczało na świeżą warstwę śniegu. Nie można więc tak jednoznacznie określić jak piszesz - szczególnie współcześnie. Najnowsze generacje sterowników współpracujące z ASR i EBD powinny wykrywać takie sytuacje i pozwalać na blokowanie kół, a reagować jedynie w wypadku gdy wykrywane jest obracanie się samochodu (poślizg).

 • ccc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 10:21 ~ccc

  PODNIEŚĆ KARY ZA PRĘDKOŚĆ I INNE NIEBEZPIECZNE WYKROCZENIA OD 5 do 10 RAZY!! I EGZEKWOFAĆ PRZESTRZEGANIE PRZEPISÓW!!

 • marroz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 10:03 ~marroz

  Argumenty o prędkości już mnie nudzą i są półprawdą wygodną dla Policji i instytucji odpowiedzialnych za infrastrukturę. A co z bezsensownym oznakowaniem dróg, co z fatalnym stanem dróg? Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa czynnego w prowadzeniu samochodu ma stan techniczny drogi. Jeżdżąc po warszawskich i polskich drogach przynajmniej 50% swojej uwagi skupiam na wybieraniu toru jazdy po płytszych dziurach. Istny slalom gigant. Nonsensy oznakowania polskich dróg to już temat na powieść grubości Trylogii.

 • marti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 09:56 ~marti

  Zwalaja wszystko na prędkośc, wiadomo po co: aby uzasadnic zakup nowych, wypasionych zabawek dla policji, aby stawiac co raz wiecej fotoradarów i bzdurnych ograniczeń bo z tego jest kasa.
  BTW -Ciekawe ile taka pani Lorenc ma "najechane" kilometrów po polskich drogach? Podejrzewam, że spędziła zycie przed kompem za biurkiem, a ruch drogowy zna z tego co powie jej policja.

 • Seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 09:22 ~Seba

  Mistrzyni Prostej i lekkich łuków tak właśnie kończą, Przykre.

  Samochód za 2 tyś czy 1 mil. nie pomyśli za nas, bo jak by myślały, to by bez nas jeździły.

  Ludzie szkoda wam parę groszy na to by pojechać na plac i poćwiczyć swoje umiejętności, poślizgi, ostre hamowanie ze skręconymi kołami na boki.

 • kierownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 09:12 ~kierownik

  bo jeżdzic to trza umić...patałachy

 • sarka farka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 09:08 ~sarka farka

  nadmierna oprędkość zabiła zwłaszcza tych pieszych co wpadli pod tramwaje i pociągi. Swoją drogą sporo kobiet uczestniczy ostatnio w tych wypadkach. Czyżby upadek kolejnego mitu?

 • fan nfz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 08:59 ~fan nfz

  zgadzam się z zasadami nfz - tylko jak zastosować w praktyce pkt 4? Trzeba by nie wyjeżdżać z domu, bo ryzykownie zachowuje się połowa kierowców.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl