Ulice

18.11.2011 06:05 nowość na mokotowie

Rośnie system
na piratów drogowych

SERWISY:

Na Mokotowie rosną elementy nowego systemu fotoradarowego, który obejmie całe skrzyżowanie. Ma wyjątkowo szybko wychwytywać, pędzących na złamanie karku kierowców. Być może podobne urządzenia pojawią się także w innych miejscach.

- To bardzo nowoczesny fotoradar. Rejestrowanie wykroczeń będzie odbywać się dzięki pętlom indukcyjnym. Wychwyceni zostaną nie tylko lekceważący ograniczenia prędkości, ale i wjeżdżający na późnym żółtym - opisuje Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa straży miejskiej.

Kolejna nowość: tuż po zarejestrowaniu wykroczenia, zdjęcia zostaną przesłane do jednostki straży miejskiej, w której funkcjonariusze zajmą się ich opisywaniem i wysyłaniem, wraz z mandatem, do kierowców. Największa możliwa kara, 1000 złotych i 15 punktów karnych, grozi temu, kto przekroczy prędkość (maksymalna kara 500 zł i 10 punktów karnych) oraz wjedzie na skrzyżowanie na czerwonym świetle (500 zł i 5 pkt.).

Liczą na zmniejszenie korków

Urządzenia będą testowane na skrzyżowaniu ul. Jana Sobieskiego i al. Witosa przez trzy miesiące.

- Chcemy się przekonać, czy w tym miejscu poprawi się bezpieczeństwo. Sprawdzimy też, czy zmniejszą się korki. Liczymy na to, że kierowcy nie będą wjeżdżać na skrzyżowanie, jeżeli nie będą mogli z niego zjechać – wyjaśnia rzeczniczka straży miejskiej.

Strażnicy czekają na ZDM

Strażnicy planowali, że system zadznie działać 1 listopada, jednak jego uruchomienie się opóźnia.

– Pętle indukcyjne i fotoradary instalujemy przy okazji przebudowy skrzyżowania – informuje Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. – Prace planujemy zakończyć w połowie grudnia. Niestety, straż miejska musi się dostosować do naszych terminów – dodaje Sobieraj.

Jak informuje rzeczniczka straży, urządzenia zostaną oznakowane zgodnie z przepisami - znakiem D-51 oraz kolorem żółtym.

Będą następne?

Jeżeli system na tym skrzyżowaniu się sprawdzi, to podobny pojawi się również w innych miejscach.

– Na razie nie wiemy, gdzie staną kolejne fotoradary ani ile ich będzie. Wraz z miejskimi urzędnikami zastanowimy się nad tym po okresie próbnym - komentuje Niżniak.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

bf/wp/par//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • twas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2012 21:44 ~twas

  Brawo Policja !!!! Koniec z niebezpieczną jazdą i debilami na motocyklach !!!!

 • Normalny Czlowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2012 09:41 ~Normalny Czlowiek

  BRAVO POLICJA - KARAC AZ DO BOLU

 • Wfka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2012 02:50 ~Wfka

  Pasożyty wymyślają jak nas okraść, trza ten sprzęt puścić z dymem.

 • misiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2011 21:33 ~misiek

  Czy ktoś się oriętuje czy ten radar już dzuała ? Latak tam dosyć szybko od kiedy stanął codziennie wieczorem i jeszcze buc nie przyszło....na razie podobno testują coś tammm

 • ril

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2011 20:41 ~ril

  szkoda tylko, że jak postawili ten fotoradar to kompletnie zje**** ustawienie świateł!!! galas natychmiast to napraw!!!

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2011 10:23 ~xyz

  "gratulacje"!!! pierwszy fotoradar, który na siebie nie zarobi!!! mieszkańcy co jeżdżą na tej trasie z wilanowa bądź z przeciwnej strony będą o tym wiedzieć; a Ci co jeżdżą sikorskiego i tak zwolnią; jak paru się zorientuje i zwolni, to reszta sie dostosuje; ciekaw jestem jak rzekomo polepszy się płynność ruchu, co najwyżej się spowolni; najwyżej trzeba będzie stać i spalać paliwo i będzie bardziej "ekologicznie";) do wypadków tam często nie dochodziło, no ale dobrze zobaczymy; obawiam się raczej przekrętów z karaniem za przejeżdżanie na żółtym; ...w którym momencie przejeżdżanie na żółtym będzie karane, a w którym nie;

 • kongres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2011 20:28 ~kongres

  O qurczątko. Nie wiedziałem ,że w Kodeksie jest takie coś jak " późne żółte" Doprecyzować proszę !!!.
  Bo światło w\g tego dzieli się na wczesno żólte .. śród żółte i póżno żółte. Światło wczesno żółte dzieli się na czesno wczesno żółte śród wczesno żółte i późno wczesno żółte . ITD ...... Debili z nas robią !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • kg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2011 10:41 ~kg

  ~Ups.
  Wyobraź sobie, że od jakiegoś czasu korki na pasach do skręcania w lewo z Sikorskiego na Sobieskiego są mniejsze.
  a czemu? bo samochody jadące z Sobieskiego nie przejeżdżają już tak często na żółtym i czerwonym świetle i nie zapychają tej małej powierzchni jezdni, która powinna wystarczyć tym, którzy z Sikorskiego na Sobieskiego chcą wjechać. do tej pory było to prawie niemożliwe, bo zwyczajnie nie było tam miejsca dla skręcających i korek murowany.
  i patrz, od jakiegoś czasu da się normalnie skręcić bez 20minutowego czekania, żeby w ogóle do świateł dojechać nie mówiąc o zajęciu miejsca już na ul. Sobieskiego.

  pozdrawiam bezmyślnych i wiecznie bezmyślnych kierowców.

 • zamęczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2011 11:09 ~zamęczony

  same ch.. złamane bandyci i krwiopijcy. a bida piszczy

 • Ups.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2011 08:06 ~Ups.

  Licza ze zmniejsza sie korki ... fotoradar im go zmniejszy. Powodzenia...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl