Ulice

16.02.2011 21:05 Jaskrawe reklamy przy ulicach

Przepisami w świecące reklamy

Jaskrawe i pulsujące ekrany przy drogach denerwują kierowców. Ci mają już dość i postanowili zgłosić sprawę urzędnikom. Problemem są reklamy, które stoją poza pasem drogi, bo ich kontrola jest praktycznie niemożliwa. - Przeprowadzimy badania i określimy, jakie parametry powinny mieć reklamy - obiecało jednak w "Ulicach" Ministerstwo Infrastruktury.

Z tym problem stołeczni drogowcy postanowili walczyć już kilka lat temu. - Nie pozwalamy na umieszczaniu reklam w pasie drogi, bo odciąga uwagę kierowców - tłumaczy Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. - Z badań wynika, że świecące tablice powodują wzrost zdarzeń o 60 procent - dodaje.

"Przeprowadzimy badania"

Z tym zgodzili się Polscy kierowcy - w ramach protestu skierowali protesty do Rzecznika Praw Obywatelskich. - Stwierdziliśmy, że przepisy ministerstwa infrastruktury w tej sprawie są zbyt ogólne. Wystąpiliśmy z prośbą o nowelizację prawa - mówi Małgorzata Chmielewska z biura RPO.

Jak się okazuje, ministerstwo już zaczęło prace nad nowelizacją prawa. - Mamy do czynienia bardziej z przepisami prawa budowlanego, bo nie chodzi o tereny w pasie drogi - tłumaczy Mikołaj Karpiński, rzecznik ministerstwa. - Przeprowadzimy badania i określimy parametry, jakie powinny mieć reklamy. Do marca chcemy mieć analizę, później przyjdzie czas na prace legislacyjne - dodaje.

Problemy z Chin

Jednak zdaniem producentów ekranów i tablic, ich jaskrawość już teraz można ograniczyć. - Można dostosowywać jasność do powierzchni obok - tłumaczy Adam Biesiada z firmy produkującej tablice. - Problemem są jednak chińskie produkty, które nie oferują możliwości ściemniania - dodaje.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 15:09 ~vi

  Niestety ta estetyka czasem "woła o pomstę do nieba" To co obecnie się dzieje! Przy ulicach np. Puławska, szosach w całym kraju, a zwłaszcza na obrzeżach miast (np. Marki, Janki, al. Krakowska, Babice itd.) to jest coś koszmarnego - masa reklam, szyldów wszystkiego co się da!!, ekranów i pasków LED, palm itp. Nie dość,że daje to po oczach to jest brzydkie. Samowola ta zdążyła w ostatnich paru latach wyprzedzić jakiekolwiek przepisy!

 • look

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2011 12:18 ~look

  Odnośnie reklamy to uważam , że ekrany diodowe są bardziej estetyczną forma niż banery czy wydruki wielkoformatowe. A jakość ich zależy głównie od tego co się na nich wyświetla, więc ta kwestia powinna być dyskusyjna ...
  Możliwość zmiany zawartości świadczy min. o ekologiczności takiego produktu i daje możliwość dostosowania się do danych sytuacji w mieści.

 • look

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2011 12:13 ~look

  Należy się dokładnie zapoznać z oferta DTL czy tak naprawdę to nie jest chińszczyzna .
  Do czynienia miałem z takim przypadkiem, że wyglądało na to że to produkt w aluminiowej obudowie ,a okazało się , że chodzi o zupełnie inny z pleks od frontu ...
  Poza tym odnośnie telebimów, bo odnośnie wyświetlaczy to się znajdą w Polsce - czy istnieje naprawdę polski producent telebimów na tą chwilę? Czy tylko jest to montaż chińskich części?.. i przyjęło się to nazywać produkcją .
  Pozdrawiam

 • look

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2011 12:11 ~look

  Należy się dokładnie zapoznać z oferta DTL czy tak naprawdę to nie jest chińszczyzna ...
  Do czynienia miałem z takim przypadkiem, że wyglądało na to że to produkt w aluminiowej obudowie ,a okazało się , że chodzi o zupełnie inny z pleksi od frontu ...
  Poza tym odnośnie telebimów, bo odnośnie wyświetlaczy to się znajdą w Polsce - czy istnieje naprawdę polski producent telebimów na tą chwilę? Czy tylko jest to montaż chińskich części?...
  i przyjęło się to nazywać produkcją .
  Pozdrawiam

 • mateusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 16:30 ~mateusz

  WARSZAWIE POWINNY BYĆ SWIECĄCE REKLAMY A NIE PLAKATY CZY BILBORTY SWIECACE REKLAMY JAK NP W TOKIO!!! ZRÓBIE TO BYŁO BY FAJNIE!!

 • w-wka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 13:47 ~w-wka

  a czy nie bardziej rozpraszające są super mini w upalne dni na chodnikach !?

 • Klient

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 00:37 ~Klient

  Wow! Kupiłem tablicę z firmy DTL Diodowe Tablice LED i jestem w lekkim szoku że są aż tak znani :)

 • pytajnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 19:00 ~pytajnik

  1. czy przepisy muszą regulować absolutnie wszystko?

  2. mnie znacznie bardziej niż tablice reklamowe - świecące i nie - rozpraszają i denerwują: samochody z obcą rejestracją, autobusy i samochody dostawcze. Macie względem nich jakąś propozycję?

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 08:58 ~jacek

  Najfajniejszy jest wyświetlacz przy Witku na trasie nr 7 w kierunku Gdańska. W nocy działa lepiej niż mgła.

 • cezi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 08:51 ~cezi

  Ns rondzie Starzyńskiego jeszcze jakoś tak nie bije bezpośrednio po oczach ale przy Radzymińskiej między Wileńskim a Szwedzką jadąc w strone Marek to masakra! oślepia! Przy samej szwedzkiej "alkohole" równiez daja po oczach :/ a na poznańskiej "Godan" raczy swoimi reklamami i też mocno raźi! Kogo nie stać na europejskie produkty z funkcją zmiany jaskrawości powinien w ogole mieć zakaz zakładania chinoli! Licze na urzędników że wezmą się za bezpieczeństwo na drogach..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl