Ulice

19.02.2015 19:35 protestowało ok. 5 tysięcy rolników

Protest rolników. Miało być miasteczko, ustawili jeden namiot

SERWISY:


Przez pięć godzin protestujący rolnicy blokowali w czwartek
ruch w Al. Ujazdowskich. W manifestacji przed siedzibą premiera brało udział około 5 tys. osób. Niewielka część z nich zdecydowała się zostać przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów na noc. Zapowiadali budowę miasteczka namiotowego, ostatecznie ustawili tylko jeden namiot.

- Po dzisiejszym proteście pozostał jeden namiot i 15-20 rolników. Trwają przygotowania do uruchomienia kuchni polowej. Zgromadzono drewno i warzywa - podał po godz. 19 Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. Od godz. 17 ruch w Al. Ujazdowskie są przejezdne.

"Zaczęliśmy rozmawiać o konkretach"

Przed godz. 16, po spotkaniu z wiceministrem rolnictwa Kazimierzem Plocke, szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski powiedział, że jest postęp w rozmowach ze stroną rządową, m.in. ws. odszkodowań za straty spowodowane przez dziki.

Izdebski rozmawiał z Plocke w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Miło nam, że po raz pierwszy zaczęliśmy rozmawiać o konkretach. W tej chwili te postulaty, które złożyliśmy - jeden już jest prawie dogadany - ten odnośnie odszkodowań za szkody wyrządzone przez dziki. To, co jeszcze kilka, kilkanaście dni temu było niemożliwe, stało się możliwe - powiedział Izdebski dziennikarzom po tym spotkaniu i dodał, że jest także blisko kompromisu w sprawie kwot mlecznych i trzody chlewnej.

Będzie miasteczko namiotowe

Pytany, czy protest będzie kontynuowany, Izdebski odparł: "Tak, oczywiście". Zaapelował do rolników, aby się nie rozchodzili. Jak powiedział, zostaną ustalone dyżury i niektórzy z protestujących zostaną przed kancelaria zostaną na noc w rozstawionych namiotach.

- Jest decyzja, że powstanie miasteczko namiotowe. Rolnicy zamierzają przywieźć żywność i będą nią częstować warszawiaków. Nie będą blokować drogi - relacjonował po godz. 16 reporter TVN 24 Łukasz Jedliński, a Sławomir Izdebski zaznaczył, że likwidacja miasteczka będzie możliwa dopiero w momencie podpisania porozumienia.

Zablokowali ruch

- Właśnie postawiono pierwszy namiot. W środku można zjeść gorącą zupę i napić się ciepłej herbaty - informował ok. 14.30 reporter TVN 24 Paweł Łukasik. Jak informowaliśmy wcześniej rolnicy nie mieli zgody na takie przedsięwzięcie. Ostatecznie miasteczko nie powstało.

Obie rolnicze manifestacje około godziny 12 spotkały się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. - Protestujący stoją na jezdni. Zablokowany jest ruch w Al. Ujazdowskich - mówił Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Uczestnicy protestu mieli ze sobą trumnę z napisem "Rolnictwo", transparenty i flagi. Rolnicy chcieli przekazać swoje postulaty premier Ewie Kopacz, ale szefowa rządu nie spotkała się z protestantami.

 


Stawiają warunki

Na konferencji prasowej przed kancelarią premiera szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski oświadczył, że "aby rolnicy mogli udać się do domów, a nie nocowali na ulicy" rząd musi podpisać porozumienie uwzględniające ich postulaty.

Dodał, że jeśli rząd nie podpisze porozumienia, na chodnikach przed kancelarią premiera staną namioty.

Kiedy dziennikarze wskazali, że ZDM nie zgodził się na rozstawianie namiotów pod kancelarią premiera, Izdebski stwierdził: - Proszę mi pokazać chociaż jeden artykuł w polskim prawie, który mówi o jakimkolwiek "zielonym miasteczku". "Zielone miasteczko" zostało wymyślone miesiąc temu i nikt żadnego prawa na ten temat nie wprowadził. My mamy pozwolenie na przeprowadzenie protestu, a forma protestu może być różna.

Chcą częstować ekologiczną żywnością

Rolnicy przekonują, że nie chcą utrudniać życia warszawiakom. -  Chcemy, aby do nas przychodzili, dyskutowali, będziemy ich częstować ekologiczną żywnością - mówił jeden z liderów rolniczych związków.

O protestach rolników czytaj więcej na tvn24.pl.


 

 

 

Były utrudnienia

O godzinie 11.15 policja poinformowała, że Al. Ujazdowskie są zamknięte dla ruchu na odcinku od ul. Armii Ludowej do ul. Bagatela. Ruch wznowiono na Myśliwieckiej, Górnośląskiej i Łazienkowskiej. Linie E-2, 116, 166, 180, 503 skierowano na objazdy.

Zablokowany był wjazd na kraniec TORWAR i autobusy linii 171 odbywały postoje na przystanku LEGIA-STADION 02.


Tędy przeszli rolnicy (kliknij na mapkę, aby ją powiększyć):


 

Dwie grupy

Grupa około dwóch tysięcy rolników z OPZZ, pod przewodnictwem Sławomira Izdebskiego, wyruszyła sprzed Torwaru przed godziną 11. Rano szef OPZZ zapowiadał, że przyjedzie 10 tysięcy protestujących. Natomiast kilka tysięcy rolników zrzeszonych w NSZZ Solidarność wyruszyło wcześniej, po godzinie 10. Byli m.in. przed Sejmem.

 

 

Kumulacja utrudnień

Oprócz rolniczych protestów ruch w Warszawie utrudniały też zmiany na Wisłostradzie. Wykonawca remontu mostu Grota na trzy godziny zwęził Wisłostradę w kierunku centrum.

Warszawa jest już i tak zakorkowana po zamknięciu mostu Łazienkowskiego. W sobotę doszło tam do pożaru.

jb/PAP/lulu

zdjęcie na stronie głównej: PAP/Marcin Obara

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • waca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2015 14:31 ~waca

  Polacy kupuja ,tylko polskie produkty.

 • Jestem za

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2015 12:31 ~Jestem za

  Dlaczego każdy czepia się rolników ludzie trzeba im pomóc !!!! Niech sobie dolewają co chcą do mleka i tak wole polskie mleko od niemieckiego tak samo wole polskie mięso !!!! Każdy kto jest przeciwko rolnikom nie jest patriotą zrozumcie to wreszcie zanim nie będzie za późno !!!!

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2015 17:13 ~polak

  rolnicy to złodzieje dopłaty mają i ieśće im mało a my co mamy nic 1750 i podatek i zuś i na renkę 1200

 • kiepskasprawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2015 13:16 ~kiepskasprawa

  "Zapowiadali budowę miasteczka namiotowego, ostatecznie ustawili tylko jeden namiot"

  ...to miało być miasteczko, a wyszła wioseczka czy wręcz domek na kolonii. Jeden. Zostali dyżurni reszta pojechała do Sheratona ;-)

 • Vars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2015 13:00 Vars

  [cytat_2103888]
  To kup 50 hektarów po 30tys zł/ha, kup cwaniaku zamiast leasingowanego merca ciągnik za 100tys zł, niech wyniki twojej pracy będą uzależnione od pogody, dzikich zwierząt ew. od sąsiada, któremu palma odbije i podpali ci stodołę. W swojej pracy-popierdółce nie wiesz, że na roli jesteś uwiązany na całe życie, 24 godziny na dobę, nie ma wakacji, nie ma zwolnienia w czasie choroby, bo nikt zwierząt nie zostawi samych sobie. Krowa czy gęś nie pyta jak się czujesz i czy masz ochotę je nakarmić. Skąd masz cwaniaku ziemniaki po złotówce na bazarku? Kto jest stratny na produkcji rolnej, gdy za ziemniaka dostaniesz w skupie 300zł za tonę? Może przerzucisz się na wieś, zamiast tak pyskować bezmyślnie? Powodzenia!


  [/cytat_210388
  Przy takich wydatkach biedy nie ma albo brakuje rozsądku w zakupach żeby to później wszystko wszystko finansowo ogarnąć. 20% pracujących wytwarza 2% dochodu, bardzo wielki wyczyn.

 • corvette

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2015 10:24 ~corvette

  Kogo to moje piękne oczy widzą ..... czyżby Renatka Beger powróciła ???? Będzie strzelać kurwikami z oczu?

 • zoa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2015 10:15 ~zoa

  Popatrzcie na to z drugiej strony...
  Jak to możliwe że Dania lub Holandia - kraje kilkukrotnie mniejsze od polski mają tak duże wpływy z rolnictwa??
  Rolnictwo w PL ma bardzo duży potencjał! Tylko należy w końcu coś zmienić - choćby stworzyć rynek zbytu!

  Popieram w 100% protesty, chociaż oni mają odwagę sprzeciwić się tej wszechobecnej patologii politycznej!!

  Dlaczego nikt nie zareagował na podwyższenie wieku emerytalnego albo ciągle nienormalną kwotę zwolnioną od podatku?

 • kierowca rolnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2015 08:50 ~kierowca rolnik

  To kup 50 hektarów po 30tys zł/ha, kup cwaniaku zamiast leasingowanego merca ciągnik za 100tys zł, niech wyniki twojej pracy będą uzależnione od pogody, dzikich zwierząt ew. od sąsiada, któremu palma odbije i podpali ci stodołę. W swojej pracy-popierdółce nie wiesz, że na roli jesteś uwiązany na całe życie, 24 godziny na dobę, nie ma wakacji, nie ma zwolnienia w czasie choroby, bo nikt zwierząt nie zostawi samych sobie. Krowa czy gęś nie pyta jak się czujesz i czy masz ochotę je nakarmić. Skąd masz cwaniaku ziemniaki po złotówce na bazarku? Kto jest stratny na produkcji rolnej, gdy za ziemniaka dostaniesz w skupie 300zł za tonę? Może przerzucisz się na wieś, zamiast tak pyskować bezmyślnie? Powodzenia!

 • Wieśniara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2015 08:44 ~Wieśniara

  Popieram~Popieram

  Jedzeniem częstuja a wam zle
  Który stajk tak wygladal ???
  Ci ludzie nie mają nic do warszawiaków przyjechali strajkowac przeciwko obecnej polityce kraju.
  Jak powiedzial p.Izdebski ziemniaki przywiozą, marchewkę aby poczęstować miastowych niech spróbują jak smakuje naturalne jedzenie bo co niektózy nawet nie wiedzą jak prawdziwe mleko smakuje a pozniej sie dzwicie ze kazdy w rodzinie ma osobe z nowotworem


  To może porozmawiamy o tym jak rolnicy dolewaja do mleka chlor, perhydrol czy wode utlenioną po to aby zmaniejszyć ilość bakterii a tym samym uzyskać klasę extra a co za tym idzie, większe pieniądze w skupie (ktoś powie - no przecież mleko jest badane, owszem jest ale pod katem bakterii właśnie a nie obecności wwym. związków chemicznych), albo porozmawiamy o tym jak weterynarze wystawiają zaświadczenia in blanco na zwierzeta które maja być oddane do skupu ?

 • abtty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2015 08:38 ~abtty


  Pozdro~Pozdro

  Rolnictwo wytwarza ok 3,5% PKB przy zatrudnieniu ok 12,5 % śmiech na sali dla tego co mowi ze gdyby nie oni to nie mialbym co do geby wsadzic. Są nieefektywni przez braki w wyksztalceniu. Ta czesc gospodarki niedlugo przerodzi sie w dochodową niszę dla garstki ludzi wiec demonstracje nic im nie dadzą.
  ROlnik~ROlnik


  A wiesz moze jaka czesc polskiego przemyslu ma powiązania z rolnictwem i ile firmy by upadlo gdyby nagle nia moglo przetwarzac rolnych produktow Te firmy tez tworza PKB ale zaliczane to przemyslu tylk ze wszystko wywodzi sie od rolnictwa. Ja rozumiem ze otwierasz wikipedie i czytasz 3% rolnictwo 40% przemsyl itd ale musisz miec tez troche szersze pojecie aby gdziekolwiek sie wypowiadac

  Mądralo, a skąd wiesz, że polski przemysł opiera się tylko na polskim zacofanym rolnictwie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl