Ulice

29.05.2018 17:33 przez dwie godziny

Protest przeciw "zielonej" obwodnicy. Blokowali wylotówkę na Lublin

SERWISY:

Mieszkańcy Wesołej protestowali przeciw budowie Wschodniej Obwodnicy Warszawy w wariancie forsowanym przez inwestora. Nie chcą, by zaakceptowana została trasa przebiegająca przez środek dzielnicy.

Protest rozpoczął się o godzinie 17.30. - Trakt Brzeski był zablokowany - relacjonował Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Protestujący wyszli na ulicę przy skrzyżowaniu z ulicą Raczkiewicza. Przeszli traktem około kilometra w kierunku Sulejówka. Później zawrócili przy ulicy Piłsudskiego i wrócili drugą nitką Traktu Brzeskiego do miejsca, z którego zaczęli swój marsz.

Protest zabezpieczała policja.

- Kierowcy kierowani są na objazdy - mówiła Ewa Sitkiewicz z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji. Węgrzynowicz precyzował, że ruch odbywał się przez centrum Starej Miłosnej.

Ruch na obu jezdniach przywrócony został przed godz. 19.

Nasyp czy tunel?

Mieszkańcy zdecydowali, że tym razem zablokują wylotówkę na Lublin i Mińsk Mazowiecki, żeby skuteczniej zwrócić uwagę na swój problem. Przypomnijmy: protest przeciw przebiegowi WOW przez centrum Wesołej odbył się też na początku kwietnia. Wtedy około tysiąca protestujących zebrało się przed budynkiem straży pożarnej. Na wtorkowym proteście organizatorzy zapowiadają jeszcze większą frekwencję.

Według pierwszej koncepcji trasa miała przebiegać przez południową część dzielnicy, z dala od jej centrum, częściowo w tunelu. Taki projekt w 2007 roku dostał decyzję środowiskową wydaną przez Grażynę Gęsicką - ówczesną minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS. Później decyzja została unieważniona.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce teraz, by ta część WOW pobiegła na nasypie przez centrum Wesołej - przy urzędzie gminy, przedszkolach i szkołach.

GDDKiA forsuje wariant zielony (ten na nasypie) od momentu, gdy zmieniła kryteria oceny lokalizacji. Początkowo najważniejszy przy wyborze był wpływ drogi na środowisko, a więc również jakość życia mieszkańców. Stanowił 3/4 całej oceny. W 2015 roku waga tego aspektu została jednak zrównana z pozostałymi kryteriami. Teraz na decyzję drogowców środowisko wpływa w 1/3. Liczy się dokładnie tak samo, jak kryteria techniczne i ekonomiczne.

"Szkodliwy społecznie i środowiskowo"

Jak informuje jeden z organizatorów protestu Paweł Miara, już w czerwcu zaplanowane jest wydanie decyzji środowiskowej dla wariantu poprowadzonej na nasypach biegnących przez centrum Wesołej.  Sprawą zajmuje się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Formalnie na wydanie decyzji środowiskowej ma czas do końca lipca. W przesłanej do niej przez GDDKiA dokumentacji preferowany jest wariant zielony, a czerwony (przez południe dzielnicy) jest wersją alternatywną.

Paweł Miara twierdzi, że GDDKiA zmieniła proponowany przebieg trasy na "bardziej szkodliwy społecznie i środowiskowo, wrzucając go do centrum miasta i zabierając teren zielony mieszkańcom".

"Podpisanie decyzji na ten wariant odbierze szansę na wznowienie działalności przez szpital MSWiA. Prawdopodobnie zrujnuje nasz największy zabytek, dzieło Jerzego Nowosielskiego w Wesołej. Jedno z osiedli zostanie otoczone murem nasypu, urzędy, szkoły i przedszkola w Wesołej znajdą się od 100 do 200 metrów od drogi, gdzie natężenie ruchu to 100 tysięcy aut na dobę" - argumentuje Miara.

Tak wyglądał kwietniowy protest mieszkańców:

kk/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2018 20:09 ~hahaha

  Na szczęście mieszkam w Starej Miłosnej przy Zielonym Ługu. Tutaj nic mi nie zrobicie, bo to park mazowiecki i żadnej trasy tu nie puścicie. Mam 5 km od obwodnicy. Trzeba wiedzieć, gdzie się kupuje willę

 • DZIWNE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2018 19:02 ~DZIWNE

  Dla mnie to ciekawostka. Ludzie kupują domy za grosze w Starej Miłosnej, a później je sprzedają. Zobaczcie ile jest ogłoszeń sprzedaży. Domy kosztują mniej niż mieszkania w Warszawie. Stara Miłosna jest już bardzo zagracona, robi się coraz brzydziej, domki się sypią. Bez samochodu ani rusz. Albo siedzenie na działce albo chodzenie wokół niej. NUDA

 • Mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 18:23 ~Mieszkaniec

  Prośba o niemanipulowanie w mediach Ludzie ktòrzy protestujà nie chcà trasy koło swojego domu w tym wariancie zielonym nikt nie jest do wysiedlenia ani wywłaszczenia wszystko idzie po działkach skarbu Państwa. W wariancie czerwonym sà ludzie do wysiedlenia i działki do wywłaszczenia.Dlaczego ludzie ktòrzy proestujà nie majà pretensji do PO przecież decyzja została podjęta co do tego wariantu za rzàdòw PO

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 15:14 ~Piotr

  halo halo~halo halo

  Przed wyborami samorządowymi przypatrzcie się jak wygląda poszanowanie stanowiska samorządu przez władzę centralną. W przypadku Wesołej począwszy od Rady Dzielnicy po samorząd województwa wyrażony został sprzeciw wobec wariantu przez centrum na nasypie. Ktoś się tym przejmuje? Podobnie jak dokumentami planistycznymi, w których od wielu lat jest wyrysowany wariant czerwony.

  Problem w tym, że samorząd w Wesołej wyraża sprzeciw wobec KAŻDEGO wariantu trasy. 10 lat temu wyrażaliście sprzeciw wobec wariantu południowego z tunelem i doprowadziliście do uchylenia decyzji środowiskowej dla tego wariantu. Teraz, gdy przedstawiona alternatywa też wam się nie podoba, to ściemniacie, że właśnie ten poprzedni był OK.
  A taka naprawdę chcecie zablokować budowę tej trasy w dowolnym wariancie.

 • GrzeL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 14:33 ~GrzeL  Stefan~Stefan

  Oba rozwiązania trasy dzielą centrum Wesołej. Tu chodzi tylko o kasę czyli spadek wartości gruntu i budynków znajdujących się obok przebiegu trasy. Osoby które najgłośniej krzyczą mieszkają najbliżej przebiegu trasy. Jeżeli wybiorą inny wariant to inni ludzie, którzy mieszkają najbliżej przebiegu trasy wyjdą na ulicę .......
  kyfp~kyfp

  No to niech nie ustępują i zrobią trasę w najdłuższym tunelu na świecie. Skoro Ursynów wywalczył sobie kasę na tunel to i ten kawałek schowamy w głębinowy tunel. Będzie to tunel+ bo teraz dobrych panów stać na wszystko i im się należy. A co z tego, że to drogie i niepotrzebne. Niech mają gest rządzenia się cudzymi pieniędzmi. Tylko łapy wyciągają. Pokolenie 500+.
  STM~STM

  Protest był legalny i zabezpieczany przez policję więc ...

  Przemarsze ONR i innych faszystów też są legalne i zabezpieczane przez policję, więc...

 • Szynszyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 14:17 ~Szynszyl

  Sami pewnie mają działki gdzie trzeba i ich boli, że im hajs obok nosa przejdzie... Każdy tak na dobrą sprawę ma w D. środowisko, hałas, podział dzielnicy itp.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 13:43 ~Polak

  Czas przyblokować mieszkańców Wesołej ale rano od 6.30 do 8.30 jak jadą do pracy szkoły i stacji kolejowe Wesoła. Zgodnie z prawem. To będzie płacz jak tak można przecież spieszymy się do pracy.

 • halo halo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 12:16 ~halo halo

  Przed wyborami samorządowymi przypatrzcie się jak wygląda poszanowanie stanowiska samorządu przez władzę centralną. W przypadku Wesołej począwszy od Rady Dzielnicy po samorząd województwa wyrażony został sprzeciw wobec wariantu przez centrum na nasypie. Ktoś się tym przejmuje? Podobnie jak dokumentami planistycznymi, w których od wielu lat jest wyrysowany wariant czerwony.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 11:57 ~xyz

  Szanowni państwo, blokując w ten sposób i utrudniając życie innym mieszkańcom, sympatii sobie nie przysporzycie.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 11:17 ~Nick

  Rafiki~Rafiki

  Wiecie, może i śmieszny protest. Blokują obwodnice Warszawy, która ma miastu bardzo pomóc i rozładować trochę ruch w tej okolicy. Z drugiej jednak strony w pewien sposób ich rozumiem. Będzie szła wielka trasa przez środek cichej i spokojnej dzielnicy, ludziom pod oknami i zwyczajnie zepsuje urok i klimat tego miejsca. Już pomijając fakt, że nawet mieszkańcy Wesołej nie będą mieli swojego węzła. Czemu obwodnica Warszawy ma iść przez Warszawę?

  Bo jak była obwodnica projektowana to nie była to Warszawa. Natomiast zobacz proszę jak wyglądają obwodnice np w Wiedniu czy Moskwie. Nie jest to jeden lecz wiele ringów. Po drugie jaki byłby sens z obwodnicy, gdyby była tylko jedna w odległości 100 km od miasta.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl