Ulice

25.08.2011 06:21 Nieudany przetarg na remont

Profesorska nie ma szczęścia

SERWISY:

Nowe schody, kamienna kostka, remont murków oporowych, renowacja latarni – od lat ulica Profesorska czeka na remont. Nie ma szczęścia – kolejny przetarg na remont tego urokliwego zakątka miasta zakończył się niepowodzeniem.

- Wpłynęła jedna oferta, ale niestety nie spełniała kryteriów formalnych. Musimy rozpisać przetarg jeszcze raz. Zrobimy to na początku września – tłumaczy Urszula Majewska, rzeczniczka dzielnicy Śródmieście.

Nietypowa uliczka

Uliczka to w zasadzie schody prowadzące z Myśliwieckiej do ulicy Józefa Hoene-Wrońskiego. Przecina Kolonię Profesorską - malownicze osiedle położone na Skarpie Wiślanej, między ulicami Myśliwiecką, Górnośląską i Hoene-Wrońskiego. Kolonia powstała w latach 20. XX wieku. Osiemnaście stojących tam domów zaprojektowali - zwykle dla samych siebie - najwybitniejsi warszawscy architekci tamtego okresu, m.in. Antoni Jawornicki, twórca miasta-ogrodu w Podkowie Leśnej, Czesław Przybylski, autor Domu Bez Kantów i przedwojennego Dworca Głównego czy Marian Lalewicz, autor gmachu Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy Targowej.

Jedną z najbardziej charakterystycznych jest willa przy ul. Myśliwieckiej 10 z pięknie zachowanym sgraffito.

Przetrwała wojnę

Kolonia miała sporo szczęścia - w dobrej formie przetrwała wojnę, ominęły ją również walki w czasie Powstania Warszawskiego. Niestety, część domów została już przebudowana i wyjątkowy układ urbanistyczny został zaburzony, m.in. przez budowę garażu w miejscu skweru, który kiedyś był centralnym punktem założenia.

Właśnie z powodu kontrowersyjnych inwestycji, wojewódzki konserwator zabytków wpisała do rejestru cały układ - pojedyncze domy formalnie zabytkami nie są.

mjc/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2014 12:28 ~michał

  Profesor udzielający się w wywiadzie nie jest mieszkańcem ulicy Profesorskiej tylko Górnośląskiej ma tylko od strony Profesorskiej wjazd na posesję. Jak by tak mocno jak ingeruje w sprawy mieszkańców Profesorskiej udzielał się przy remoncie ul. Górnośląskiej to by było jeszcze piękniej w okolicy.

 • aril82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2011 12:27 ~aril82

  zostawić w spokoju ten urokliwy zakątek..niedaleko na ul.Jezierskiego stało kilka starych gazowych latarni... to powymieniali ostatnio te klasyki na jakieś badziewie bez klimatu...niech przestaną upiększać miasto na siłę ...

 • mieszkam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2011 09:45 ~mieszkam

  Przygotowany przez "miasto" projekt remontu zakłada całkowite zniszczenie - zatarcie historycznego założenia urbanistycznego. Nie będzie już placyku - ryneczku, tylko podjazd do garaży, podkreślony kostką w pasy; oś widokowa od strony Hoene-Wrońskiego będzie "wzbogacona" - przysłonięta nowoczesnymi barierkami-koszmarkami w miejscach, w których ich nigdy nie było i rozdzielnią elektryczna. Zabytkowa, jedyna pozostała w Warszawie, latarnia elektryczna z mechanizmem do opuszczania klosza ma być wymieniona na nową, udającą starą. Pani konserwator miejska odmówiła ochrony kształtu ulicy, bo zwiększyłoby to koszty miasta. Natomiast w sprawie naprawy domów dokonywanych z prywatnych pieniędzy jest bardzo rygorystyczna, np. nakazuje zachować tynk z lat 70-tych zamiast piaskowca, którym go przykryto.

 • J-23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2011 08:10 ~J-23

  nie remontujcie profesorskiej, ona jest piekna teraz, taka filmowa, gotowe piekne kadry, a znajac pomysl wladz warszawy zaraz bedzie mieszkanka podlej jakosci kostki brukowej z tanimi plytkami elewacyjnymi

 • Bielany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2011 07:41 ~Bielany

  Zrobimy to na początku września – tłumaczy Urszula Majewska, rzeczniczka dzielnicy Śródmieście.
  TAAAA. A REMONT ZROBIMY W LISTOPADZIE I GRUDNIU...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl