Ulice

19.07.2011 16:05 "takie są skutki kombinowania"

Podwójna kolizja na rondzie "Radosława"

SERWISY:

Podwójna kolizja na rondzie "Radosława". Po godz. 14.00 zderzyły się tam honda z bmw oraz audi z peugeotem. Informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Pocałowały" się dwie pary. Najpierw ci po prawej, za momencik ci po lewej - napisał na Kontakt 24 Tomek i przesłał zdjęcie.

Rzeczywiście obie kolizje na rondzie "Radosława" dzieliło kilkanaście sekund. - To newralgiczne miejsce. Jak ktoś nie jedzie jednym pasem i kombinuje, to takie są skutki - podsumowuje Anna Kędzierzawska z komendy stołecznej.

Czytaj także na Kontakcie24

bako/par

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • anwito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 16:48 ~anwito

  Zajrzałem dziś do korespondecji i zauważyłem, że popełniłem błąd w przedostatnim zdaniu wypowiedzi z 22.08.2011. Powinno się ono kończyć następująco:
  „- tak jakby rondo Radosława było skrzyżowaniem dróg nierównorzędnych (znak A-7 na wlocie i brak sygnalizacji świetlnej).”
  Widać, że radość z pozytywnego zakończenia sprawy osłabiła moją czujność.

  Pozdrawiam,
  Andrzej Witowski, Warszawa

 • anwito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2011 00:16 ~anwito

  kate, Gawron, krzysztof i inni twierdzący, że przy organizacji ruchu na rondzie „Radosława” (Babka), obowiązującej do 12 sierpnika 2011 r, pierwszeństwo mają opuszczający rondo, nawet ze skrajnie lewego (wewnętrznego) pasa. Otóż z prawdziwą przyjemnością i ogromną satysfakcją mogę Was poinformować, że byliście w błędzie, podobnie zresztą jak duża część warszawskiej Policji drogowej. Stwierdził to 28 kwietnia 2011 roku Sąd Rejonowy dka Warszawy Śródmieścia uwalnikając mnie od winy za kolizję na ronmdzie i 19 sierpnia 2011 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalający apelację Policji od wyroku SR. Zainteresowani szczegółami mogą je znależć tu: http://blog.zw.com.pl/blog/archives/11497 .
  Być może są jeszcze inni, oskarżeni przez Policję za podobne wykroczenie, którym moje doświadczenie mogłoby pomóc w uniewinnienu od zarzutu.

  Wobec obowiązywania od 16 sierpnia 2011 roku zmienionej organizacji ruchu na tym rondzie jest już nieaktualne co powiem, że w moim przekonaniu poprzednia organizacja ruchu była poprawna, logiczna i w całej rozciągłości zgodna przepisami pord. Tyle że ktoś wymyślił pojęcia "pas do zjazdu z ronda", jakby były inne pasy (np. do parkowanie?) oraz konieczność ustąpienia pojazdom nadjeżdżającym z lewej strony - tak jakby rondo Radosława było skrzyżowaniem dróg równorzędnych. A przestało być takim 12 lutego 2008 roku, po włączeniu sygnalizacji świetlnej.

  Pozdrawiam,
  Andrzej Witowski, Warszawa

 • HARDY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2011 12:37 ~HARDY

  I ZABRALI RONDO DO TRZASKANIA DZWONOW :[

 • anwito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2011 23:28 ~anwito

  krzysztofie, chyba się mylisz: o hierarchii znaków i sygnałów drogowych mówi art. 5 KD. W ust. 2 jest, że polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi, a w ust. 3 – że sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.
  Być może nie wczytałem się jednak dobrze w przepisy KD i byłbym zobowiązany, gdybyś mi przytoczył przepis mówiący o tym, że znaki poziome mają pierwszeństwo przed pionowymi. Za cztery dni odbędzie się rozprawa przed Sądem Apelacyjnym, do którego Policja odwołała się od wyroku I instancji, uznającego mnie niewinnym stłuczki na rondzie Radosława. O uznanie mnie niewinnym w tej sprawie walczę z determinacją od półtora roku (to będzie już szósta rozprawa). Gdybyś mi jednak taki przepis podał, to najprawdopodobniej bym się poddał.

  Ale rozważ jeszcze takie momenty:
  - wjeżdża kierowca na skrzyżowanie a linie oznaczające pasy ruchu są zasypane śniegiem. Czyli ma się stosować do znaków pionowych? A to oznaczałoby, że zależnie od pory roku czy pogody stosujemy się do różnych przepisów. Akceptujesz taką możliwość?

  - wjeżdża kierowca na skrzyżowanie o ruchu kierowanym sygnalizacją świetlną, mającą, zgodnie z art. 5.3 KD, pierwszeństwo przed znakami drogowymi. Tak więc przestaje obowiązywać znak A-7 „ustąp pierwszeństwa”. Wprawdzie w tym przypadku dla drogi poprzecznej i tak jest czerwone światło, tak że nawet nie bardzo jest komu ustępować, ale może się zdarzyć, że kierowcę z drogi poprzecznej zmiana świateł zastanie na skrzyżowaniu i wówczas jadący na wprost „na zielone światło” nie mają obowiązku ustępowania mu pierwszeństwa. Jeśli biedak zatrzymał się na torowisku tramwajowym, a za skrzyżowaniem będzie policjant, to mandat nieuchronny za wjechanie na skrzyżowanie jeśli nie ma nim miejsca na kontynuowanie jazdy (art. 25.4.1 KD).
  Podobnie z pasami ruchu czy liniami je oznaczającymi: jeśli miałyby w jakiś sposób określać pierw

 • krzysztofl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 19:30 ~krzysztofl

  Anwito, nazwa rondo była w kodeksie drogowym ileś tam lat temu. Teraz w prawie o ruchu drogowym, jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym i jak zapewne zauważysz pojawia się nazwa skrzyżowanie. Wobec powyższego, wyznaczone pasy ruchu wskazują tor jazdy pojazdu i każda jego zmiana jest zmianą pasa ruchu co nakłada na zmieniającego pas obowiązek ustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Proszę wczytaj się we wspomniane prawo o ruchu drogowym, potocznie zwane kodeksem drogowym, w hierarchię znaków na drodze - wpierw są poziome czyli pasy, a dopiero później pionowe.

 • anwito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2011 22:08 ~anwito

  kate, kiedy pisałem dwa ostatnie posty jeszcze nie było Twojej wypowiedzi, nie mogłem się więc do niej odnieść. Masz oczywiście rację, że na większości rond obowiązuje zasada: kto na rondzie ten ma pierwszeństwo. Tylko że ta zasada nie wynika z tego, że tak się umówiła grupa ludzi mieszkająca w miejscowości, w której jest dane rondo. Kierowca z innej miejscowości nie słyszał o takiej umowie i wjechał na rondo przed pojazdem, który już po nim jechał. Był przekonany, że ma pierwszeństwo wjazdu na skrzyżowanie, bo jest z prawej strony. Na szczęście nie doszło do kolizji.

  W zamierzchłych czasach, jakieś 20 lat temu obowiązywała przytoczona przez Ciebie zasada, rondo się wówczas nazywało skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Zmieniono jednak Kodeks Drogowy i rondo się stało zwykłym skrzyżowaniem z pierwszeństwem wjazdu dla pojazdu z prawej strony. Praktyka szybko jednak wykazała, że dawniejsze rozwiązanie było rozsądniejsze, zwłaszcza że kierowcy z bardzo dużymi oporami przyjmowali do wiadomości, że jadąc po rondzie muszą się zatrzymać by wpuścić na rondo pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Z wiadomym skutkiem.
  Szybko więc wrócono do dawnej zasady za pomocą prostego manewru: przed wjazdem na skrzyżowanie (rondo) ustawiono znak A-7 „ustąp pierwszeństwa”.
  Teraz, żeby ludzie nie mieli wątpliwości czy rzeczywiście masz rację, powinnaś powiedzieć „na większości rond obowiązuje zasada wynikająca z ustawionych na wlotach rond znaków A-7: kto na rondzie, ten ma pierwszeństwo”. Zgodzisz się ze mną, kate?

  Mój pierwszy post wziął się z wątpliwości czy Gawron ma rzeczywiście rację? Mogłoby mi ktoś tę wątpliwość rozwiać przez podanie przepisu na podstawie którego Gawron stwierdził, że o pierwszeństwie dla zjeżdżających z ronda świadczy oznakowanie poziome, czyli pasy.

  Pozdrawiam,
  Andrzej Witowski, Warszawa

 • aanwito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 14:51 ~aanwito

  Dodam jeszcze do poprzedniej wypowiedzi, że pierwszeństwo dla opuszczających skrzyżowanie (w tym rondo) oczywiście istnieje w przypadku skrzyżowania dróg nierównorzędnych. Wtedy na drodze podporządkowanej, przed skrzyżowaniem jest ustawiony znak A-7 „ustąp pierwszeństwa”. Na takim skrzyżowaniu nie musi nawet być oznaczenia pasów. Tyle że Gawron wspomniał o rondzie Babka, gdzie są wprawdzie znaki A-7, ale tracą moc nakazywania ustąpienia pierwszeństwa wobec działającej sygnalizacji świetlnej. I właśnie ta sytuacja mnie interesuje.

  Pozdrawiam,
  Andrzej Witowski, Warszawa

 • anwito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 14:24 ~anwito

  Jest poza dyskusją, że wszystkie pasy prowadzą do zjazdu. Taka już jest natura pasów, że służą do zjazdu ze skrzyżowania. Przecież poza zupełnymi wyjątkami (pasy z jakiegoś powodu wyłączone z ruchu) pasy zarówno te oznaczone znakami drogowymi, jak i nieoznaczone służą do szybkiego przejechania przez skrzyżowanie; na skrzyżowaniu nie wolno się zatrzymywać.
  Moje pytanie wynikało z ciekawości w jaki sposób Gawron może uzasadnić swe przekonanie (opierając na przepisach Prawa o ruchu drogowym), że pierwszeństwo mają opuszczający rondo?

  Pozdrawiam,
  Andrzej Witowski, Warszawa

 • kate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 14:04 ~kate

  przepraszam za błędy, komputer niestety nie do końca jest sprawny
  :)

 • kate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 14:01 ~kate

  "anwito" chyba żeczywiście się nie dopatrzyłeś. tak, większość rond ma zasadę kto na rondzie ten ma pierszeństwo. Tu natomiast, było tak kiedyś - przed modernizacją, aktualnie zostało to zmienione (już nie jest jak na zwykłym rondzie), teraz trzeba zwracać uwagę na pasy i oznaczenia ponieważ jak to już niejedna osoba powiedziała, pierszeństwo ma zawsze zjezdzający z ronda a nie ten który na nim pozostaje i jedzie prosto.

  w razie jeszcze jakiś wątpliwości tutaj jest link z artykułem informującym o aktualnej zasadzie poruszania się na tym rondzie (powstało rondo turbinowe):

  http://warszawa.radioplus.pl/Wiadomosci/Warszawa/Na-Rondzie-Radoslawa-pojedziesz-inaczej/?city=Gryfice

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl