Ulice

31.03.2019 12:15 półmaraton warszawski

Pobiegło kilkanaście tysięcy biegaczy. Najszybsi Kenijczycy, Polacy daleko

SERWISY:


W niedzielę kilkanaście tysięcy zawodników wyruszyło na trasę 14. PZU Półmaratonu Warszawskiego. Zwyciężyli
Kenijczycy: Gilbert Masai i Gladys Jeptepken. Najlepsi z Polaków byli dziesiąty w klasyfikacji ogólnej Kamil Karbowiak (Kotwica Brzeg) i ósma w gronie kobiet Natalia Mierzlikin (UKS Gepard Warszawa).

W niedzielę warszawskie ulice opanowali biegacze. Tak jak w poprzednim roku, uczestnicy półmaratonu wystartowali z ulicy Konwiktorskiej, a bieg zakończą przy Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Na trasę wyruszyli o godzinie 10, a kilka minut wcześniej zmagania rozpoczęli zawodnicy poruszający się na wózkach z napędem ręcznym.

Trasa 14. PZU Półmaratonu Warszawskiego wynosił ponad 20 kilometrów. Na liście startowej znalazło się kilkanaście tysięcy osób.

Półmaratonowi ponownie towarzyszyła akcja #BiegamDobrze, w ramach której uczestnicy biegów Fundacji zebrali już łącznie cztery miliony złotych na cele dobroczynne. Organizatorzy chcieliby zebrać w tym roku milion złotych na cele charytatywne.

Kenijczycy pierwsi na mecie

Zwycięzcami 14. edycji półmaratonu okazali się Kenijczycy Gilbert Masai i Gladys Jeptepken. Najlepsi z  Polaków byli dziesiąty w klasyfikacji ogólnej Kamil Karbowiak (Kotwica Brzeg) i ósma w gronie kobiet Natalia Mierzlikin (UKS Gepard Warszawa).

- To mój pierwszy start w Polsce. Było ciężko, ale podobało mi. Chciałbym tu wrócić i spróbować swoich sił w maratonie - powiedział triumfator, który uzyskał czas 1:01.43.

Brązowy medalista Mistrzostw Polski w półmaratonie Kamil Karbowiak nie był zadowolony z wyniku 1:06.51.

- Zacząłem za mocno, koło czwartego kilometra odłączyłem się od grupy, potem było ciężko i mnie odcięło. Chciałem poprawić życiówkę, bo warunki były w miarę dobre, a kibiców wielu - mówił.

Na podium - zarówno w rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet - znaleźli się wyłącznie reprezentanci Kenii. Drugi był Cheruiyot Peter Kirui - 1:01.57, a trzeci Sila Kiptoo - 1:02.03. W gronie kobiet pierwsza metę zlokalizowaną u podnóża Starówki osiągnęła Gladys Jeptepken - 1:10.19, druga była Oichia Wambui Tabitha - 1:11.07, a za nią uplasowała się Muluget Abebech Gela - 1:12.20.

Polka Mierzlikin na finisz dotarła jako ósma biegaczka, odnotowując czas 1:18.35.

Łącznie wystartowało 12 863 osób. Pośród nich było 57 uczestników, którzy zrobili to 14. raz, czyli zaliczyli każdą z dotychczasowych edycji biegu.

Zamknięte ulice i utrudnienia

Utrudnienia zaczęły się już w sobotę. Od godziny 12 wyłączony z ruchu jest prawy pas ulicy Wybrzeże Gdańskie w kierunku Mokotowa, na odcinku od ulicy Wenedów do Grodzkiej.

Z kolei od godziny 21 zachodnia jezdnia Wisłostrady – prowadząca w kierunku Mokotowa – została całkowicie zamknięta na odcinku od ulicy Krasińskiego do Grodzkiej. Ruch będzie przywracany stopniowo. W niedzielę, około 17 otwarte zostaną dwa pasy, a godzinę później także trzeci.

Ze względu na montaż i demontaż startu, od soboty od godziny 21 do niedzieli do godziny 14 zamknięte dla ruchu były ulice Konwiktorska i Sanguszki na odcinku od ulicy Wybrzeże Gdańskie do Bonifraterskiej.


ab/PAP/kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Amatorzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 12:30 ~Amatorzy

  ehh~ehh

  Ten maraton jest bezsensu jak startują w nim ludzie co pół życia przed lwem uciekali i co niedziwne wygrywają...

  Uciekając ~przed lwem przeważnie trafiają na zawodowy stadion i do klubu, gdzie rzeczywiście doskonalą swoje kwalifilkacje biegowe. Tacy z nich amatorzy !

 • Ambroży

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 11:53 ~Ambroży

  Tadeusz~Tadeusz

  Akurat w niedzielę rano miasto przysłało mi ostrzeżenie o wysokim poziomie pyłów PM10. Pomyślałem, leżąc sobie wygodnie w łóżku, że przynajmniej biegacze oczyszczą powietrze swoimi płucami. Mam tylko nadzieję że nie biegli w maskach, bo efekt byłby ograniczony.


  Tadeusz, wajchę przełóż!

 • Tomeczek_888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 10:23 ~Tomeczek_888  Rozbawiony~Rozbawiony

  I znów hałaśliwa mniejszość terroryzuje większość. Z błogosławieństwem władz
  biegacz~biegacz


  Dlaczego twierdzisz, że mniejszość? Startowało ponad 10 tyś ludzi, co najmniej drugie tyle kibicowało. Mieszkańcy na balkonach i w oknach klaskali. Za to absolutnie nie było nikogo, kto by powiedział "idźcie pobiegać gdzie indziej". Więc chyba racji nie masz i w większości nie jesteś. No ale ja wiem, pasibrzuchy lubią sobie pomarudzić. Za dwa tygodnie Maraton, idź i pokaż swoje niezadowolenie!
  Brm~Brm

  No racja 20 tys osob to wiekszosc aby pozostale 1,7 mln nie moglo z domu wyjsc. Fajne. A po co prowtestowac? Tak jak by miec uwagi do rowerzystow, na ktorych kasiorke robi ratusz.

  Nie ma wyjścia, trzeba się będzie wyprowadzić z tego miasta. Nie da się żyć, ale może o to chodzi.

 • qwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 10:13 ~qwer

  kazio~kazio

  A nie prościej zrobić taki maraton w Kenii ?

  :)))))))

 • Stacho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 10:04 ~Stacho

  Patison~Patison

  Po co to utrudniać życie mieszkańcom, tym bardziej w niedzielę handlową, nie można od razu murzynowi czeka wypisać.


  Taki maraton można spokojnie urządzić na bieżni w fitness klubie, a nie blokować miasto.

 • zazdrość aktywisty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 09:38 ~zazdrość…

  mieszkaniec~mieszkaniec

  Największy płacz, że to wyszło w niedzielę handlową :-) Za dwa tygodnie również niedziela handlowa a mamy maraton. No i niedziela palmowa, jak do kościoła dotrzecie? :-)) Całe szczęście od przyszłego roku nie będzie niedziel handlowych :-P

  Jak się nie ma kasy, to faktycznie można się cieszyć, że te pracujące burżuje się nie obkupią.

 • Patison

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 09:33 ~Patison

  Po co to utrudniać życie mieszkańcom, tym bardziej w niedzielę handlową, nie można od razu murzynowi czeka wypisać.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 08:28 ~Tadeusz

  Akurat w niedzielę rano miasto przysłało mi ostrzeżenie o wysokim poziomie pyłów PM10. Pomyślałem, leżąc sobie wygodnie w łóżku, że przynajmniej biegacze oczyszczą powietrze swoimi płucami. Mam tylko nadzieję że nie biegli w maskach, bo efekt byłby ograniczony.

 • nietak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 08:22 ~nietak


  gaga~gaga

  dziwię sie naiwniakom, ze płacą kasę, a i tak wiadomo, ze wygra opłacony murzyn itp. to staje się żałosne.
  marek~marek

  Żałosny jest twój komentarz.


  ale taka jest prawda, ten biznes tak działa i nie jest to żadna tajemnica

 • kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 08:19 ~kazio

  A nie prościej zrobić taki maraton w Kenii ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl