Ulice

05.04.2018 17:59 nie chcą drogi na nasypie

"Obwodnica do tunelu". Duży protest mieszkańców Wesołej

SERWISY:


- Jeżeli obwodnica, to tylko w tunelu - twierdzą mieszkańcy Wesołej, którzy w czwartek po południu zaprotestowali przeciwko budowie drugi w przebiegu forsowanym przez inwestora. Protestujący nie chcą nasypu w centrum dzielnicy.

Mieszkańcy przyszli przed budynek straży, przy ulicy Raczkiewicza. - Zgromadziło się około tysiąca osób, przeszli przed urząd dzielnicy. Domagają się zrezygnowania z obwodnicy na nasypach. Chcą inwestycji, ale tylko w tunelu - relacjonował Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl

I dodał, że manifestujący przynieśli ze sobą transparenty: "Tunel albo nic", "Nasyp odbierze nam zdrowie", "Chcemy życia w zdrowiu". Demonstrujący krzyczą "obwodnica do tunelu", a dzieci założyły maseczki antysmogowe.

Plany się zmienił

Według pierwszej koncepcji trasa miała przebiegać przez południową część dzielnicy, z dala od jej centrum, częściowo w tunelu. Taki projekt w 2007 roku dostał decyzję środowiskową wydaną przez Grażynę Gęsicką - ówczesną minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS. Później decyzja została unieważniona.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce teraz, by ta część WOW pobiegła przez centrum Wesołej - przy urzędzie gminy, przedszkolach i szkołach.

Wariant jest forsowany m.in. dlatego, że zmieniły się kryteria oceny lokalizacji. Początkowo najważniejszy przy wyborze był wpływ drogi na środowisko, a więc również jakość życia mieszkańców. Stanowił 3/4 całej oceny. W 2015 roku waga tego aspektu została jednak zrównana z pozostałymi kryteriami. Teraz na decyzję drogowców środowisko wpływa w 1/3. Liczy się dokładnie tak samo, jak kryteria techniczne i ekonomiczne.

Nowe kryteria

Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych zapytaliśmy, dlaczego zmieniły się kryteria wyboru i kiedy do tego doszło? Rzecznik GDDKiA Jan Krynicki odpowiedział, że jeszcze w 2014 roku Zespół Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych wskazał wariant z tunelem. Ale podczas Komisji Oceny Przedsięwzięć polecono wykonanie dodatkowej analizy. Powstała zgodnie z nowymi kryteriami.

- Podobnie są prowadzone analizy w przypadku innych zadań, stąd było to jedynie ustandaryzowanie procedury przygotowawczej inwestycji infrastrukturalnej. Wykonana dodatkowa analiza wskazała, że wariant zielony (na nasypie – red.) otrzymał najwięcej punktów - tłumaczy Krynicki i dodaje, że wtedy przebieg na nasypie został zarekomendowany do decyzji środowiskowej. Tak też stało się w 2015 roku.

Czy protesty społeczne mogą zmienić rekomendację GDDKiA? - dopytujemy. - Budowa drogi w jakimkolwiek wariancie zawsze niesie za sobą negatywne nastawienie najbardziej zainteresowanych stron. Nastroje społeczeństwa oraz władz lokalnych są istotną kwestią, dlatego też zostały poddane analizie w dokumentacji. GDDKiA przy wyborze wariantu preferowanego kierowała się także innymi aspektami, technicznymi, funkcjonalno-ruchowymi, ekonomicznymi - odpowiada Jan Krynicki.

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Inuita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2019 21:53 ~Inuita

  nieWesoła demonstracja~nieWesoła demonstracja

  Nie ma się co dziwić, ludzie nie chcą więcej smogu niż już mają. Jedni prostestują bo w ogóle nie chcą żadnej obwodnicy, a drudzy bo chcą odsunąć od siebie. Wesoła ma dwa osiedla, między którymi ma pójść obwodnica. Ale mieszkańcy większego wymyślili hasło ochrony "parku", żeby spowodować przesunięcie obwodnicy w środek osiedla mniejszego. Aby dalej od nich, nieważne że komuś trzeba będzie dom zburzyć. A haseł szczytnych mają mnóstwo...

  Zapominasz tylko dodać, że to "większe osiedle" to 10x tyle mieszkańców co mniejsze, a przebieg obwodnicy z dala od "większego" był planowany przez 30 lat... I nagle hop: wrzucono obwodnicę na głowy tych 90% uwalniając od problemu kilkanaście domów i... mnóstwo działek zakupionych tanio przez deweloperów

 • Antoni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 18:58 ~Antoni

  Część mieszkańców Wesołej prostestuje, normalna sprawa, takie mają prawo. Niestety organizacja "Sąsiedzi dla Wesołej", która nakręca te protesty posługuje się manipulacją i przekręcaniem faktów. Na przykład ciągle mówią o tym, że obwodnica ma iść po 8 metrowym nasypie, podczas gdy w rzeczywistości idzie normalnie po gruncie. Jedyne podwyższenie następuje tylko przed wiaduktem (nad ulicą Raczkiewicza), bo drogi muszą się krzyżować bezkolizyjnie. I jak tu wierzyć takim demonstrantom? Mapka którą powielają przedstawia obwodnicę 3 razy szerszą niż ona będzie naprawdę. W kółko powtarzają, że obwodnica przejdzie przez "centrum" Wesołej, a gołym okiem widać, że przejdzie w pasie między osiedlami, maksymalnie bezkolizyjnie. Te protesty działają niestety na szkodę Wesołej. Najpierw miał być tunel, protestowali - nie będzie. Miał być węzeł, protestowali - nie będzie. Finał całej sprawy będzie taki, że i tak obwodnicę zbudują przez Wesołą, ale mieszkańcy nie będą mogli z niej korzystać.

 • no pasaran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 17:36 ~no pasaran

  Unikam czytania komentarzy, bo często piszą je osoby o ograniczonej wiedzy i negatywnych emocjach. Sprawa jest jednak zbyt poważna, żeby takie opinie pozostawić bez odpowiedzi.

  Pomijając oczywisty absurd przeprowadzenia autostrady na nasypie w samym środku dzielnicy miasta, którego ma być obwodnicą, ten wariant jest po prostu niesprawiedliwy społecznie. I dlatego budzi taki opór, bo ludzie czują się oszukani przez urzędników, podejrzewają ich o spisek z deweloperami i układy z prominentnymi politykami.

  Fakty są takie, że gdyby nie niechlujny zawijas zamiast podpisu min. Gęsickiej, ta droga pewnie by już istniała w wersji z tunelem. Ten wariant jej przebiegu był w planach jeszcze za głębokiej komuny (!), chociaż wówczas nikt nie przypuszczał, że kiedykolwiek zostanie zrealizowany.

  Ostatnio zaczęły się dziać rzeczy dziwne - tajemnicze zmiany kryteriów oceny, wycofanie wielokrotnie wcześniej potwierdzanych zastrzeżeń sanepidu, przygotowywanie do sprzedaży działek przy pierwotnym, zaniechanym obecnie wariancie. Podobno sprawa ma trafić do prokuratury.

  Czwartkowa demonstracja daje nadzieję. Właśnie takie sprawy jednoczą mieszkańców i pozwalają budować społeczeństwo obywatelskie, co zawsze jest nie w smak urzędniczej wszechwładzy. Widząc determinację ludzi walczących o swoją lokalną ojczyznę jestem pewien ich sukcesu. Im nie jest wszystko jedno i są świadomi swoich praw. Powodzenia!

 • Damian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 16:15 ~Damian  andy~andy

  Mieszkańcy Wesołej to elektorat PO a nawet anty PiS. W 2007 protestowali przeciwko tunelowi aby PiS owi zrobić na złość. Teraz mają za swoje. Mieszkam blisko ale hipokrytów nie ma co żałować.
  Damian~Damian

  Otóż nie, powiem tak, za krótko żyje na tym świecie by powiedzieć co działo się z obwodnicą w 2007 bo nie pamiętam takich zdarzeń, ale (według mnie) ideą protestu jest pokazanie że obwodnica warszawy ma leżeć właśnie w warszawie. Jak sama nazwa wskazuje obwodnica powinna być niedaleko miasta i je omijać a nie wjeżdżać prosto w nie. Jednakowoż jeśli już trzeba wybrać jakiś wariant to nie sądzę że ktokolwiek kto by tam mieszkał chciałby wariant zielony który spowoduje ogólne zanieczyszczenie środowiska jak i naszych organizmów. Sądzę także że jeśli był/a by Pan/Pani w takiej sytuacji to raczej wybór nie padł by na na wariant zielony. Poza tym, niby czemu w 2007 roku wariant czerwony był rekomendowany, a już parę lat później ten sam wariant jest odrzucany? Idealnie do sytuacji wpasowuje się powiedzenie 'Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze".
  Piękny Roman~Piękny Roman

  Aha czyli takie psy ogrodnika?
  Jak trzeba coś wyciągnąć to "MY WARSZAWIACY", a jak trzeba coś dać to niech Warszawa się martwi bo my to spoza?
  To mi hipokryzją zalatuje, bo wariant czerwony, co nawet ślepy widzi, spowoduje większe zniszczenie w ekosystemie.  W takim razie proszę udowodnić co rozumie Pan jako większe zniszczenia w ekosystemie, bo osobiście nie widzę tego by wycięcie lasu dla nasypu było mniejszym zniszczeniem niż część drogi w tunelu z filtrami. Ostatecznie mówiąc osoby które w Wesołej nie mieszkają, nie powinny się w tej sprawie wypowiadać. To tak jakby wszyscy polacy mieli ingerować w politykę chociażby Niemiec

 • Michal36

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 12:14 ~Michal36

  Mieszkańcy Wesołej nie chcą smogu, a sami jeżdzą diselami z wyciętymi filtrami cząstek stałych i sami zatruwają siebie, swoich bliskich i mieszkańców, a jednoczesnie żądają tunelu z filtrami - to jest dopiero ignorancja (ja mogę zatruwać, ale inni już nie).

  Dodam, że aby nasze miasto było czystsze to musimy miec więcej dobrze przejezdnych dróg, miedzy innymi obwodnicę wewnętrzną, która akurat nie powinna nazywać się obwodnicą i dodatkowo obwodnicę zewnętrzną (są plany i jest inny artykuł o tym). Przejezdne drogi powodują, że każdy pojazd mniej wydala spalin. Samochód ktry stoi w korku truje najbardziej.

  Co do usytuwania drogi ekspresowej, to na pewno nie powinna przechodzić przez śreodek wesołej, są tereny obok, które mogły by być użyte pod budowę drogi ekspresowej.

 • Shalimar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 11:50 ~Shalimar

  Piotr~Piotr

  Cóż znaczy "wykonana została dodatkowa analiza"? Każdy kto zgłębił się w wydawane do tej pory na ten temat dokumenty zdaje sobie sprawę, że to niezły przekręt...Przedstawiciele GDDKiA nie są w stanie podać informacji na jakich wyliczeniach oparli ową "dodatkową analizę". Przedstawiciel tej instytucji, który był na spotkaniu w Wesołej potrafił jedynie powiedzieć, że odbyło się spotkanie na wyższym szczeblu i kryteria zostały zmienione. To mówi samo za siebie. Jeżeli tak działają instytucje w państwie prawa to pozostaje nam wszystkim tylko współczuć.

  Przypuszczam, że przeanalizowano ile kosztowałoby wywłaszczenie nabytych po zatwierdzeniu tamtego wariantu działek przez różnych "znajomych królika"

 • Shalimar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 11:47 ~Shalimar

  prosta sprawa~prosta sprawa

  Ten mistyczny tunel to bujda dla odwrócenia uwagi. Przecież tunel nie połyka spalin, lecz jedynie koncentruje ich wyrzucanie w kilku miejscach. Tam będą prawdziwe koła śmierci. Prawdziwym celem protestu jest odrzucenie jak najdalej obwodnicy od posiadłości kreatorów tych protestów. Przecież nigdzie w Polsce nie ma tunelu z filtrami, więc dlaczego nagle w Wesołej miałby powstać taki cud techniki? To bujda na resorach. Ale mieszkańcy Wesołej idą jak owieczki demonstrować w interesie kilkunastu spryciarzy, którym chodzi tylko o ich własny interes.

  To właśnie jest sedno i drugie dno. Ustosunkowani "obywatele" Wesołej i znajomi królika wykupili działki w okolicach planowanego poprzednio wariantu - za bezcen, bo to leśne tereny, bez prawa zabudowy ich, a nawet ogrodzenia, licząc na odszkodowania za wywłaszczenie. No i co? Sprawa się rypła, aktualny wariant omija te ich "inwestycje" i zostaną z kawałkami lasu. Stąd takie zainteresowanie samorządowców, burmistrza. Warto sprawdzić kim są właściciele działek leśnych położonych w obrębie poprzedniego wariantu przebiegu obwodnicy...

 • Karol Be

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 11:36 ~Karol Be

  Monika Siankowska z Wesolej~Monika Siankowska z Wesolej

  juz 30 lat czekamy na obwodnice. Zacznijcie to budowac. Nie zwracac uwagi na protesty!!!
  zawsze komus sie nie bedzie podobac

  BUDUWAC

  moze nie 30 lat ale od 15 to ja czekam i czekam i czekam...

 • Krystyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 10:18 ~Krystyna

  Dlaczego budowanie dróg w Polsce musi być drogie? Ano mamy kliniczny przykład. Teoretycznie wszystko było idealnie - ktoś 40 lat temu przewidział i zarezerwował pas o szerokości 400 metrów pod budowę drogi. Ale nie, to by było zbyt łatwe, nie można tak normalnie. Trzeba zostawić ten pas, a drogę zbudować przez środek zabudowy, a jeszcze lepiej kopać tunel za setki milionów. A jak już nie tunel to chociaż zrobić drogę na nasypie 8 metrowym.
  Ludzie, czyście poszaleli?

 • wesola_love

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 10:12 ~wesola_love

  Losy lasu przy hipodromie są przesądzone. Nie ma co mydlić oczu ludziom, jakoby było to w przyszłości miejsce do spacerów. Teren jest we władaniu prywatnych bogatych inwestorów i podzielony na działki pod zabudowę mieszkaniową. Polecam wnikliwą analizę powszechnie dostępnych map na stronie http://www.mapa.um.warszawa.pl. Realizacja wariantu zielonego spowoduje zatem degradację środowiska w wielu obszarach: 1. poprzez wycinkę lasu milowego w centrum Wesołej 2. poprzez wycinkę lasu przy hipodromie pod zabudowę mieszkaniową 3. poprzez zanieczyszczenie wód głębinowych stanowiących źródła wody pitnej dla mieszkańców Sulejówka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl