Ulice

12.08.2015 06:49 obchody święta wojska polskiego

Nocna próba przed defiladą

SERWISY:


W nocy z wtorku na środę, w Al. Ujazdowskich odbyła się próba generalna przed defiladą Wojska Polskiego. Komunikacja kursowała objazdami. W sobotę ulicami maszerować będzie 900 żołnierzy, będą czołgi, transportery opancerzone i armaty.

Próba rozpoczęła się o 2 w nocy i miała trwać do 5 rano. Komunikacja miejska została skierowana na objazdy.

- Po godz. 20.00 Aleje Ujazdowskie zostały zamknięte w obu kierunkach, ulica została przygotowana na przyjęcie ciężkiego sprzętu wojskowego, który po godz. 21.00 wjechał na lawetach. Przywieziono czołgi i wozy opancerzone - relacjonował Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

W próbie nie wzięło udziału lotnictwo.

Jak poinformował w środę około 5.30 Zarząd Transportu Miejskiego, przywrócono ruch kołowy w ciągu Alej Ujazdowskich, ul. Belwederskiej oraz ul. Sobieskiego.

Przygotowania do nocnej próby generalnej w Al. Ujazdowskich:

Zakaz parkowania

Największe utrudniania czekają na kierowców i pasażerów komunikacji 14-15 sierpnia. Wtedy to wprowadzony zostanie zakaz parkowania na ulicach:

- Al. Ujazdowskie na odcinku od pl. Trzech Krzyży do ul. Bagatela,
- ul. Belwederska na odcinku od ul. J. Gagarina do ul. Dolnej,
- Skwer J. Giedroycia,
- ul. Klonowa na odcinku od ul. Chocimskiej do ul. Spacerowej,
- ul. Myśliwiecka na odcinku od ul. Szwoleżerów do Kanału Piaseczyńskiego.

Ponadto 15 sierpnia wprowadzony zostanie zakaz parkowania na ulicach:

- ul. J. Gagarina na odcinku od. ul. Belwederskiej do ul. Sieleckiej wzdłuż pasa w kierunku ul. Czerniakowskiej,
- ul. Długiej na odcinku od ul. Miodowej do ul. Kilińskiego w godz. 07.00 - 10.00 (na czas uroczystej mszy świętej w Katedrze Polowej WP),
- ul. Bagatela,
- ul. Klonowej.

Ulice wyłączone z ruchu

Od piątku, 14 sierpnia od godz. 21.00 do soboty, 15 sierpnia do godz. 16.00 wyłączone z ruchu będą ulice:
- Al. Ujazdowskie na odcinku od pl. Trzech Krzyży do ul. Bagatela,
- ul. Bagatela,
- ul. Klonowa,
- ul. Belwederska na odcinku od ul. Klonowej do ul. Dolnej.

Od piątku, 14 sierpnia od godz. 21.00 do soboty, 15 sierpnia do godz. 18.00 wyłączona z ruchu będzie ul. Jana III Sobieskiego na odcinku od ul. Dolnej do ul. Idzikowskiego (jezdnia zachodnia, w kierunku ul. Idzikowskiego).

W sobotę, 15 sierpnia w godz. 11.00 - 15.00 zamknięta zostanie ul. Gagarina na odcinku od. ul. Belwederskiej do ul. Czerniakowskiej (jezdnia południowa, w kierunku ul. Czerniakowskiej). Możliwe są czasowe wstrzymania ruchu w dniu 15 sierpnia w godz. 12.00 - 14.00 na skrzyżowaniach ulic Pięknej i Al. Ujazdowskich oraz ulic Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej.

Po zamknięciu dla ruchu Al. Ujazdowskich i ul. Belwederskiej na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii E-2, 116, 118, 119, 166, 180, 222, 501, 503, 519 i 522. W przypadku braku możliwości przejazdu przez skrzyżowanie Al. Ujazdowskich z ul. Piękną objazdem pojadą również linie 107, 118 i 159.

Duda spotkał się z żołnierzami

W sobotniej defiladzie po raz pierwszy jako zwierzchnik sił zbrojnych weźmie udział nowy prezydent Andrzej Duda. We wtorek spotkał się z żołnierzami przygotowującymi się do defilady na lotnisku na Bemowie. Prezydentowi towarzyszył zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa płk Andrzej Śmietana oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Prezydent Duda podziękował wszystkim żołnierzom za wysiłek i zaangażowanie wojska w przygotowania do defilady w trudnych warunkach atmosferycznych. Szczególne słowa skierował do pododdziałów, które wzięły udział w uroczystości objęcia przez niego zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, 6 sierpnia na placu Piłsudskiego - napisano na stronie internetowej Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W komunikacie podkreślono, że zwierzchnik sił zbrojnych osobiście przywitał się z każdym z obecnych na lotnisku żołnierzy. Na zakończenie spotkania pododdziały wszystkich rodzajów sił zbrojnych przedefilowały przed prezydentem w rytmie "Warszawianki".

Jak poinformowało dowództwo Garnizonu Warszawa, od czterech dni w zgrupowaniu pieszych pododdziałów ćwiczy ponad 700 żołnierzy z całej Polski.

Samoloty, czołgi, armaty...

W ubiegłym roku na warszawskie ulice wyruszyło ok. 1,2 tys. żołnierzy i 120 pojazdów. Przygotowano również pokaz nowoczesnego wojskowego sprzętu i rodzinny festyn.

Defiladę otworzył przelot siedmiu samolotów TS-11 Iskra z zespołu "Biało-Czerwone Iskry", które wypuściły biały i czerwony dym. Następnie nad Al. Ujazdowskimi przeleciały śmigłowce (m.in. dwa amerykańskie UH-60 Black Hawk) oraz samoloty transportowe (m.in. dwa C-130 Hercules), szkolne (PZL-130 Orlik) i odrzutowe (Su-22, MiG-29, F-16).

Po pokazie lotniczym wyruszyła część lądowa defilady. Maszerowały kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych, spadochroniarze z Krakowa, ubrani w mundury w kamuflażu pustynnym pancerniacy ze Świętoszowa, podhalańczycy z Rzeszowa i pododdziały z wojskowych uczelni.

Al. Ujazdowskimi przemaszerowało również ok. 90 żołnierzy z USA i Kanady, reprezentujących szkolące się w Polsce oddziały. Defilowała także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i szwadron kawalerii WP oraz orkiestry wojskowe.

Po piechurach do defilady wyruszyły pojazdy kołowe i gąsienicowe. Pierwsze pojechały pojazdy Żandarmerii Wojskowej, po nich lekkie pojazdy będące na wyposażeniu Wojsk Specjalnych i pułków rozpoznawczych - m.in. quady, samochody HMMWV i Skorpion-3; na dwóch pojazdach zostały zaprezentowane rozpoznawcze bezzałogowce.

Pokaż cięższych pojazdów kołowych rozpoczął się od transporterów opancerzonych Rosomak. Po nich zaprezentował się sprzęt artylerzystów m.in. sześć armatohaubic Dana i sześć wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta.

Na końcu ulicami Warszawy ruszyło to, co największe w Wojskach Lądowych - czternaście czołgów Leopard 2 w wersji A5 oraz sześć armatohaubic Krab. Jedne i drugie były prezentowane w stolicy po raz pierwszy.

W defiladzie udział wzięły też przedwojenne pojazdy lub ich rekonstrukcje, m.in. czołgi 7 TP i Renualt FT, tankietki, samochody pancerne, armaty, ciężarówki, samochody i motocykle.

Defilada wojskowa rok temu:

kś/b/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2015 10:49 ~Kris

  Po co nam te parady, defilady. CZy nie można tych pieniędzy w bardziej praktyczny i rozsądny sposób spożytkować? Najlepiej byłoby postawić to wszystko w Muzeum WP i tam oddać cześć i podziwiać - taniej i prościej.

 • slajdolot29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 20:44 ~slajdolot29

  dzisiaj była próba lotnicza super widok i miód dla uszu do zobaczenia 15 sierpnia a za tydzień w Radomiu

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 15:13 ~gość

  pięknie się prezentują na tle góry śmieciowej ...

 • matkom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 12:33 matkom

  w 1966 roku brałem udział w defiladzie tysiąclecia .wszystkie przygotowania odbywały się na okęciu bez tarasowania warszawy.jedyny przemarsz to w dniu defilady.logistycznie było wszyswtko zapiete na ostatni guzik .teraz jakie wojsko takie przygotowania i takie poróby.a było nas conaqjmniej 20razy wiecej a o sprzęcie juz nie mówię .teraz weżmą udział wszystkie 10 rosomaków i 20 leopardów z niemieckiego demobilu .no i kilkadziesiót łazików z kaemami .takie współczesne taczanki

 • Devoratrix Troglodytarum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 12:23 Devoratrix…

  jarek19861~jarek19861

  W takiej sytuacji że brakuje wody i prądu dla ludzi pieniądze przekazne na defiladę powinny być przekazane dla ludzi którzy potrzebują pomocy !!!!

 • Devoratrix Troglodytarum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 12:02 Devoratrix…

  jarek19861~jarek19861

  W takiej sytuacji że brakuje wody i prądu dla ludzi pieniądze przekazne na defiladę powinny być przekazane dla ludzi którzy potrzebują pomocy !!!!

  Bez obaw. Po tegorocznej kiełbasie wyborczej w postaci marnych groszy, którą "rządzący" szumnie nazywają PODWYŻKĄ UPOSAŻEŃ nastąpi kolejne 10 lat bez jakiejkolwiek podwyżki dla mundurowych i oszczędności dla budżetu murowane ! :) :) Wówczas będzie można realizować obeitnice Pana Prezydenta i rozdawać kasę całymi miliardami :) :)

 • jarek19861

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 10:18 ~jarek19861

  W takiej sytuacji że brakuje wody i prądu dla ludzi pieniądze przekazne na defiladę powinny być przekazane dla ludzi którzy potrzebują pomocy !!!!

 • nero21

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 10:07 nero21

  "duda spotkał się z żołnierzamni".....a na tej fotce kochane dzieci pot z trych wojaków wiadrami leci....bo jeden duda dwa mikrofony a ten dla dudy a ten z ambony

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 09:50 ~sss

  Najlepszy jest kadr ostatniego filmiku i podpis pod nim, o skuteczności :)
  To wystarczy za cały komentarz tej farsy.

 • emu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 09:11 ~emu

  Co za poroniony pomysł z tą defiladą. Żar się leje z nieba, więc byłaby dobra okazja, żeby sobie odpuścić. Szkoda tych biednych żołnierzy w pełnym umundurowaniu i tego rozgrzanego asfaltu, co go czołgi skasują. Ludzie nie będą chcieli stać na takim upale. O względach finansowych nie ma co wspominać, bo jak zwykle nie są decydujące.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl