Ulice

23.04.2015 06:50 Weekendowe utrudnienia na ulicach

Masa krytyczna, nocne rolki i maraton.
Trzy trudne dni na drogach

SERWISY:

Zaczną rowerzyści, którzy w piątkowy wieczór pojadą w pierwszej wiosennej masie krytycznej. W sobotę wieczorem ulice opanują miłośnicy nocnego jeżdżenia na rolkach, a niedziela będzie należeć będzie do biegaczy. Kierowcy samochodów powinni uważnie planować weekend lub... dołączyć się do którejś z imprez.

Z pierwszymi utrudnieniami trzeba będzie się liczyć już w piątkowy wieczór. Wtedy na stołeczne ulice wyjadą rowerzyści Warszawskiej Masy Krytycznej. Tym razem będą mieli do pokonania około 30 km na trasie z centrum do "Mordoru". Dla kierowców oznacza to spore utrudnienie zwłaszcza w południowej części miasta.

O godz. 18 masa ruszy z pl. Zamkowego, a następnie przejedzie Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską, Marszałkowską, pl. Konstytucji, L. Waryńskiego, Puławską, Domaniewską, Bukowińską, Rolną, al. Komisji Edukacji Narodowej, S. Herbsta, rtm. W. Pileckiego, F. Płaskowickiej, J. Rosoła, J.F. Ciszewskiego, Nowoursynowską, Wałbrzyską, al. Lotników, Z. Modzelewskiego, al. Niepodległości, T. Chałubińskiego, Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Przejazd zakończy się na pl. Zamkowym ok. godz. 22.

Ulice, którymi przejeżdżać będą rowerzyści mogą być czasowo wyłączone z ruchu.

Jak informuje ZTM, możliwe są także zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Na kółkach też w sobotę

Dzień po rowerzystach na stołeczne ulice wyjadą rolkarze.  W sobotę wieczorem zaplanowano przejazd pierwszego w tym roku Night Skatingu.

Jak informują jego organizatorzy, rolkarze zbiorą się ok. godz. 20.30 przy bramie nr 11 Stadionu Narodowego. Następnie wyjadą na Wybrzeże Szczecińskie i przejadą na drugą stronę Wisły mostem Poniatowskiego. Dla kierowców najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie w tym czasie z sąsiednich przepraw.

Po lewej stronie Wisły rolkarze przejadą Al. Jerozolimskimi, Marszałkowską, pl. Bankowym, al. "Solidarności", al. Jana Pawła II, Al. Jerozolimskimi, Marszałkowską, L. Waryńskiego, T. Boya-Żeleńskiego, pl. Unii Lubelskiej, Bagatela, Al. Ujazdowskimi, pl. Trzech Krzyży, Nowym Światem, Al. Jerozolimskimi. Następnie powtórnie wjadą na most Poniatowskiego, by przejechać przez rondo Waszyngtona i zakończyć przejazd na bulwarach przy Stadionie Narodowym.

Jak ostrzega stołeczny ratusz, na trasie przejazdu mogą wystąpić zmiany w organizacji ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Zaprawa przed maratonem

Także w sobotę zaprawę przed niedzielnym maratonem będą mieli także biegacze. O godz. 17 z Placu Zamkowego ruszy charytatywny marszobieg poprzedzający Orlen Warsaw Marathon. Jego trasa prowadzić będzie m.in. ul. Karową i Wybrzeżem Kościuszkowskim przy Centrum Nauki Kopernik - na czas zawodów kierowcy będą mogli korzystać tam tylko z jednego pasa ruchu na odcinku od skrzyżowania z Karową do tunelu. Zawody spowodują także wyłączenie z ruchu Krakowskiego Przedmieścia - od ul. Miodowej do ul. Karowej (w godz. 16.30-17.40) oraz ul. Karowa (w godz. 16.40-18).

Od godz. 16.50 do 18.20 kierowcy nie przejadą także przez most Świętokrzyski. To jednak nie koniec sobotnich utrudnień. Jak informują organizatorzy, na zmiany powinni przygotować się również kierowcy po prawej stornie Wisły. Od godz. 14.30 do 20.55 z ruchu wyłączone będzie Wybrzeże Szczecińskie od mostu Świętokrzyskiego do wysokości Stadionu Narodowego oraz stary odcinek ulicy ul. Sokolej przy wiadukcie kolejowym - samochody nie przejadą tam w godz. 5-24.

Zamkną ulice w pięciu dzielnicach

Największych utrudnień trzeba spodziewać się jednak w niedzielę. Wtedy to na stołeczne ulice wybiegną uczestnicy Orlen Warsaw Marathon. Biegacze rozpoczną rywalizację o godzinie 9.30. Najszybsi z nich dotrą do mety po ponad dwóch godzinach, ostatnie osoby pojawią się na finiszu najpóźniej po 6 godzinach od startu.

42-kilometrowa trasa nie będzie zamknięta przez cały czas. Ruch uliczny będzie dynamicznie otwierany i zamykany. Dodatkowo, trasa na żadnym odcinku nie przecina torowiska, dlatego ruch tramwajowy nie będzie nigdzie blokowany, a wszystkie linie będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy.

Zawodnicy wyruszą sprzed Stadionu Narodowego. Następnie przebiegną m.in. Wybrzeżem Szczecińskim, mostem Świętokrzyskim, Kruczkowskiego, Rozbrat, Szwoleżerów, Spacerową, Puławską, Rosoła czy Przyczółkową.

Pierwotnie biegacze mieli przebiec przez most Poniatowskiego. Jednak po pożarze mostu Łazienkowskiego, trasa została zmieniona, a biegacze pojawią się na moście Świętokrzyskim. To oznacza, że najbardziej uczęszczany most – Poniatowskiego - oraz dojazd do niego nie będzie zablokowany. Po godzinie 10.10 będzie przejezdna też północna nitka z Pragi do Śródmieścia.

Mimo to kierowcy będą musieli liczyć się z czasowym wyłączeniem ulic w pięciu dzielnicach - na Pradze, w Śródmieściu, na Mokotowie, Ursynowie i Wilanowie.

Organizatorzy zadbali jednak o to, by zmotoryzowani mieszkańcy miasta mogli z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować objazd zamkniętych ulic. Na stronie www.orlenmarathon.pl można znaleźć dokładny harmonogram zamykania i otwierania dla ruchu poszczególnych fragmentów trasy.

Ponadto, o tej samej porze co maraton rozpocznie się także bieg na 10 km. Trasa prowadzić będzie Wybrzeżem Kościuszkowskim na północ w stronę Konwiktorskiej a dalej Miodową, Krakowskim Przedmieściem i Tamką z powrotem przed Stadion Narodowy.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ O UTRUDNIENIACH PODCZAS MARATONU <<<

Tak wyglądała impreza w ubiegłym roku:

jk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawa_wola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2016 22:36 ~wawa_wola

  Też jeżdżę na rowerze, a jak widzę tę głupotę na dwóch kółkach to wstyd mnie ogarnia. Chcecie być uprzywilejowani, zasłaniacie się przepisami a takowych w innym czasie nie przestrzegacie. Chcecie masy to ją róbcie ale tak aby nikomu nie przeszkadzała. Jeździć można po ścieżkach, one są od tego. A i trasy dalekie można już wyznaczać. Pomyślcie i działajcie z głową. Jak to osiągnięcie to może i inni się do Was przyłączą i nie będą narzekać a popierać.

 • bono

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 18:01 ~bono

  a w czym uprzywilejowana? ratują komuś życie?, gaszą pożar czy też chowają na cmentarzu?  Uprzywilejowana? Dlaczego? W czym oni są lepsi od setek tysiećy innych ludzi, którzy przez ich głupotę tkwią w korkach. Czemu nie mogą wyjechać w sobotę, albo chociaż o 20, tylko w najbardziej zakorkowanym momencie nie tyle dnia co tygodnia jakim jest piątkowy popołudniowy szczyt?


  Joanna~Joanna

  Jestem Warszawianką od pokoleń, jeżdżę komunikacją miejską i zdecydowanie nie popieram masy kretynicznej. Gdy zmęczona po pracy próbowałam wieczorem wrócić do domu, czekałam ponad pół godziny na autobus, w końcu musiałam jechać jechać czymkolwiek, jakąś trasą objazdową, co oczywiście wydłużyło powrót o kolejne pół godziny. Naturalnie wszystko z winy idiotów na rowerach.

  Czemu masa musi jeździć akurat w piątek wieczorem? A skoro już wtedy jeżdżą - czemu nie respektują przepisów ruchu drogowego, sygnalizacji świetnej itp.? Czemu ratusz na to pozwala?


  asd~asd  A Pani Joanna wie, co to kolumna uprzywilejowana?
  Jeżeli posiada Pani prawo jazdy lub jest po prostu ciekawa polecam z zapoznanie się z takim tworem (internet pomoże).

  Pozdrawiam
  lukasz~lukasz


  asd~asd  Bo jest zabezpieczana przez policje? Jak każda tego typu impreza? Zaczyna się i kończy radiowozem i nie można w nią wjeżdżać dlatego też nie stajemy na światłach. Pomyśl co by się działo w mieście gdyby peleton został podzielony na kilkanaście grup. To by był armagedon ;)

  Z resztą to co napisała Pani Joanna mija się trochę z prawdą. Bywam na Masach, dzisiaj też będę i często jest sytuacja, gdy stajemy na kilka cykli na światłach.

  Pozdrawiam

 • bono

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 17:55 ~bono

  po co takie takie imprezy? czemu to ma służyć? pokazaniu się? Ja w tych dniach (weekend) mam zajęcia na siłowni w centrum, córka zajęcia gimnastyczne przy czerniakowskiej, a syn zajęcia na stadionie Legii. I co nasz sport jest gorszy, musimy z tego zrezygnować bo jakaś banda nie dowartościowanych musi się pokazać? jak mamy dojechać na zajęcia? Niech nikt mi nie mówi, że chodzi o propagowanie sportu. Chcesz to biegaj i daj innym uprawiać swoje ulubione sporty.

 • ekolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 17:50 ~ekolog

  A niech biegną - może oczyszczą warszawskie powietrze z benzopirenu, metali ciężkich i kurzu.
  Tylko żeby żaden potem nie narzekał ze ma raka płuc - bo to na własne życzenie.

 • Stoje w korku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 17:27 ~Stoje w korku

  dzisiaj o 18 masa krytyczna xD chyba też staną w korku heheheh

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 15:23 ~asd

  PRZECINAK_149PRZECINAK_149

  "Rowerzyści" uczestniczący w "masie" oraz osoby,które zezwalaja na takie przejazdy powinny tylko i wyłącznie z własnych kieszeni płacić za "ochronę'',której udzielają im pewne służby,a także pokryć straty poniesione przez tramwaje i autobusy z powodu opóźnień. Wszyscy "cykliści" powinni miec sprawdzane rowery pod wzgledem odpowiedniego wyposażenia oraz na trzeżwość.


  Niech sprawdzają. Nie mam się czego obawiać.
  Mogę jedynie dostać mandat za brak dzwonka, którego i tak żaden kierowca na ulicy nie usłyszy (chyba, że sobie zamontuje syrenę) :D

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 15:20 ~asd

  [/cytat_2154970]
  "Rowerzyści" uczestniczący w "masie" oraz osoby,które zezwalaja na takie przejazdy powinny tylko i wyłącznie z własnych kieszeni płacić za "ochronę'',której udzielają im pewne służby,a także pokryć straty poniesione przez tramwaje i autobusy z powodu opóźnień. Wszyscy "cykliści" powinni miec sprawdzane rowery pod wzgledem odpowiedniego wyposażenia oraz na trzeżwość.
  [/cytat_2155132]

  Ależ płacę - w podatkach :)
  Z resztą mi policja do niczego nie jest potrzebna. Zmień prawo by żyło się lepiej :D

  Rozumiem też, że jak stoję w korku w autobusie bo większości nie chce się przesiąść do zbiorkomu z wygodnego autka (ja swój samochód sprzedałem) to idąc Twoim tokiem rozumowania kierowcy tworzący ten korek powinni płacić za opóźnienie autobusu? Tylko nie mów, że już płacą w benzynie i OC bo padnę ze smiechu :D

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 15:15 ~asd


  Uprzywilejowana? Dlaczego? W czym oni są lepsi od setek tysiećy innych ludzi, którzy przez ich głupotę tkwią w korkach. Czemu nie mogą wyjechać w sobotę, albo chociaż o 20, tylko w najbardziej zakorkowanym momencie nie tyle dnia co tygodnia jakim jest piątkowy popołudniowy szczyt?


  Joanna~Joanna

  Jestem Warszawianką od pokoleń, jeżdżę komunikacją miejską i zdecydowanie nie popieram masy kretynicznej. Gdy zmęczona po pracy próbowałam wieczorem wrócić do domu, czekałam ponad pół godziny na autobus, w końcu musiałam jechać jechać czymkolwiek, jakąś trasą objazdową, co oczywiście wydłużyło powrót o kolejne pół godziny. Naturalnie wszystko z winy idiotów na rowerach.

  Czemu masa musi jeździć akurat w piątek wieczorem? A skoro już wtedy jeżdżą - czemu nie respektują przepisów ruchu drogowego, sygnalizacji świetnej itp.? Czemu ratusz na to pozwala?


  asd~asd  A Pani Joanna wie, co to kolumna uprzywilejowana?
  Jeżeli posiada Pani prawo jazdy lub jest po prostu ciekawa polecam z zapoznanie się z takim tworem (internet pomoże).

  Pozdrawiam
  lukasz~lukasz

  Bo jest zabezpieczana przez policje? Jak każda tego typu impreza? Zaczyna się i kończy radiowozem i nie można w nią wjeżdżać dlatego też nie stajemy na światłach. Pomyśl co by się działo w mieście gdyby peleton został podzielony na kilkanaście grup. To by był armagedon ;)

  Z resztą to co napisała Pani Joanna mija się trochę z prawdą. Bywam na Masach, dzisiaj też będę i często jest sytuacja, gdy stajemy na kilka cykli na światłach.

  Pozdrawiam

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 12:06 PRZECINAK_149
  WAW~WAW

  POPIERAM !!!!! MASE KRYTYCZNĄ ROLKI i Maraton !!! to Jest STOLICA Naszego Pięknego Kraju !!! i To Miasto musi Żyć !!!!!!!!

  A jak ktoś chce ciszy i spokoju to na wieś .. niech jedzie
  Lol~Lol


  Działania tekie jak to nie sprawiają że miasto żyje. Sprawiają natomiast że ludzie są wk&rwieni na bandę oszołomów nie potrafiących żyć w zgodzie z innymi.
  A organizacja tych pseudo prospołecznych inicjatyw w takich terminach pogarsza relacje międzyledzkie i odstrasza ludzi od miasta w którym żyją.
  Lodolamacz~Lodolamacz

  Prowadziłem autobus ostatnim kursem ,gdy na Pl. Bankowym zatrzymał mnie przejazd rolkarzy, obok stał pasażer i patrzył na zegarek po kilkunastu może dwudziestu min. pożalił się do mnie "ucieknie mi ostatni pociąg,noc na dworcu i z dworca do pracy", jedyne co mogłem i zrobiłem to po ruszeniu i podjechaniu na przystanek pełen rolkarzy ,nie wpuściłem do środka żadnego. Zgodnie z reg. ztm.
  mlody~mlody

  He, he i dobrze. Część rolkarzy czy biegaczy na takie imprezy przyjezdza samochodami i parkuje gdzie popadnie.

  LODOŁAMACZ. regulamin ZTM wyraznie mówi,ze osoby mają rolki,wrotki,łyżworolki na nogach nie mają zakaz korzystania ze środków komunikacji miejskiej !!!

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 11:56 PRZECINAK_149  Jurek~Jurek

  1. Nie ma na Mokotowie niczego takiego jak Mordor.
  2. Jest w Warszawie coś takiego jak Masa Krytyczna - najgorsza impreza o jakiej świat słyszał.
  3. Wydać zgodę na WMK w kierunku Ursynowa - gratuluję wyobraźni władzom, a poziomu nienawiści i chęci dokopania innym organizatorom zabawy.
  4. Od dziś każdy rowerzysta, który będzie jechał ulicą mając obok DDR, zostanie przezemnie obtrąbiony i ochlapany przez spryskiwacz szyb. Przecież muszę widzieć, gdzie jadę...
  Pozdro Mordo R~Pozdro Mordo R


  Od dziś na rower zabieram gaz pieprzowy - na wszelki wypadek jakbym się czuł zagrożony przez jakiegoś wulgarnego kierowce, który będzie mnie spychał na krawężnik, albo bluzgał przez otwartą szybę - przecież nie wiem czy nie chce mnie zabić samochodem?
  kierownica~kierownica


  Zacznij korzystac z DDR! Popieram kierowcę, ja też zacznę trąbić jak ktoś będzie łamał przepisy, a co!
  Poza tym, gaz pieprzowy to co najwyżej tobie zaszkodzi w trakcie jazdy - wszak samochody mają zamknięty obieg...


  "Rowerzyści",ale wy jesteście biedni i poszkodowani. Co chwile łamiecie wszelakie przepisy: panoszycie się po chodnikach na których to piesi mają bezwzgledne pierwszeństwo, nie przeprowadzacie rowerów po przejściu dla pieszych,gdy nie ma wydzielonej przy nim scieżki rowerowej,gdy jest ścieżka,to zapierniczacie po ulicy. Wiekszość z was nie ma odpowiednio wyposażonych rowerów. I przestańcie pierniczyc,że tylko "kierowcy" stwarzają duże niebezpieczeństwo. I żeby nie było,bo kierowców nie bronię,ale o wiele gorsi bywają od nich "cykliści" i "piesi".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl