Ulice

29.10.2011 07:16 Uciążliwa budowa w Wawrze

Jak wyjechać z Kadetów?
Zamieszanie i mandaty

SERWISY:

Mimo że mija tydzień od zamknięcia przejazdu fragmentem ulicy Kadetów, w związku z budową kolektora dla Wawra, kierowcy wciąż się gubią, a straż miejska wlepia im mandaty. - Objazdy są źle zorganizowane - oceniają mieszkańcy.

Wjazdu na zamknięty odcinek Kadetów strzeże znak zakazu. Nie dotyczy on mieszkańców położonych tam posesji oraz dojazdu do centrum Las i apteki. Wyjaśnia to tabliczka umieszczona pod zakazem.

- Jednak jest ona niewielka, pod wieczór te informacje mogą być nieczytelne - opowiada Agnieszka Dydycz, właścicielka apteki.

Może właśnie dlatego, a może w nadziei ominięcia korków na wyznaczonym objeździe, zakaz omijają także kierowcy chcący dostać się, jak dawniej, ulicą Kadetów do Traktu Lubelskiego.

"Wypisują mandaty, odstraszają klientów"

Nad sytuacja próbowali zapanować policjanci i strażnicy miejscy. Patrole pojawiły się w poniedziałek rano przed zakazem wjazdu i wracały w kolejne dni. Zdaniem lokalnych przedsiębiorców wtedy pojawił się kolejny problem, bo obecność funcjonariuszy sprawiała, że potencjalni klienci uznali, iż dojazd do sklepów jest niemożliwy, i odjeżdżali, zanim dotarli do tabliczki ze szczegółową informacją.

Zdaniem Agnieszki Dydycz, funkcjonariusze byli przesadnie gorliwi. - Zdarzało się, że zatrzymywali tych, którzy chcieli dojechać do sklepu lub apteki, a nawet pracowników centrum Las. Mi też raz nie chcieli pozwolić dojechać do apteki - opowiada.

Nie pierwsze problemy

Ludzie już wcześniej zmuszeni byli interweniować w sprawie chaosu wokół Kadetów. Na początku zakaz wjazdu ustawiono za wcześnie, już przy rondzie na skrzyżowaniu z Sęczkową. - Ludzie myśleli, że w ogóle nie ma wjazdu w Kadetów - relacjonuje Dydycz. Podobnie było z zagrodami, które według niej na początku prac pojawiały się w miejscach, gdzie nie powinny były zastawiać przejazdu.

Mieszkańcy zwrócili się do kierownika robót. Jak twierdzi Agnieszka Dydycz, szybko uzyskiwali pomoc, ale dotąd nie wiadomo, kto odpowiadał za takie ustawianie znaków i zapór. - My nie chcemy się bawić w policjantów i złodziei. Ale przecież to wprowadza ludzi w błąd - podkreśla Dydycz.

"O korektach decyduje miejski inżynier"

- W momencie wejścia wykonawcy miejsce staje się placem budowy. To on odpowiada za wprowadzenie zarządzonej organizacji ruchu - tłumaczy rzecznik ZDM Adam Sobieraj. Jak podkreśla, przed zamknięciem odcinka inspektorzy z ZDM oglądają miejsca, gdzie pojawiają się zmiany oznakowania.

- Jeśli coś jest nie tak, nie udostepniają wykonawcy pasa drogi. Tak było też na Kadetów na początku października, kiedy wykonawca nie był w stanie wprowadzić zmienionej organizacji ruchu - przypomina.

Sobieraj tłumaczy, że korekty w organizacji ruchu zależą od miejskiego inżyniera ruchu. ZDM może wysłać kontrolę w problematyczne miejsce. Według niego jednak od zamknięcia fragmentu Kadetów w poniedziałek nie było podstaw, żeby tak zrobić. - Nie dotarły do nas sygnały o problemach - mówi.

"Nie możemy przekraczać kompetencji"

Na kompetencje miejskiego inżyniera ruchu powołuje się też rzecznik władz Wawra Andrzej Murat. - Nie jestesmy wyspecjalizowani w organizacji ruchu. To inżynier decyduje - komentuje. Pytany, czy zarząd dzielnicy, jako gospodarz terenu, nie powinien włączyć się w sprawę i reprezentować mieszkańców w kontakcie z miejskimi instytucjami, odpowiada: - Gospodarz dzielnicy ma określone kompetencje. My ich nie możemy przekraczać.

Rzecznik jednak w rozmowie z tvnwarszawa.pl zapowiedział, że przyjrzy się sprawie po weekendzie.

Mieszańcy uprzedzali, że budowa odetnie Kadetów: zobacz reportaż sprzed tygodnia

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Joanna Smolińska//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • noi co

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2011 22:54 ~noi co

  właściciele apteki icentrum las zachowuja się jakby byli jedyni w tym osiedlu,ja nie w całej warszawie .wybuduja kanalizacje i nawierzchnie i będzie super a 3 miesiace szybko mina po co ten szum i awantura .Jak nie budoowali kanalizacj to dopiero byłożle a teraz mozna troche pocierpieć

 • bb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2011 21:35 ~bb

  O to właśnie chodzi. Źle oznakowana droga i do tego pedaly ze Straży Miejskiej z pełnym bagażnikiem mandatów. Szkoda tylko że w tv strażnicy są do rany przyłóż i niemal zawsze kończy się upomnieniem.
  Pogonić tych śmiciarzy do roboty, a nie premie za mandaty dawać.

 • Wawerczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2011 09:54 ~Wawerczyk

  Oczywiście , potrzebny jest gospodarz . Dawny zarząd był jaki był ale zastępca znał lepiej problemy mieszkańców , bo tu się wychował i mieszkał . Uważam , że błędem jest nominowane burmistrzów z poza Dzielnicy .

 • Były wawerczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2011 02:38 ~Były wawerczyk

  Władza w Wawrze nic sama nie zrobi. Musi dojść do tragedii. Przykładem jest wypadek na skrzyżowaniu Mrówczej i Zwolenskiej . Po protestach mieszkańców oznaczone skrzyżowanie , a nawet wybudowano rondo. Władza to ludzie nie znający specyfiki tej Dzilelnicy. Pani Burmistrz ostatnio rządziła na Szmulkach , a młody zastępca to dopiero zrobił prawo jazdy i nie ma pojęcia o komunikacji . Pan Murat zajmie się sprawą po świętach . Ma człowiek ważniejsze sprawy.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2011 23:41 ~asd

  Tabliczki typu "zakaz wjazdu. Nie dotyczy dojazdu do ..." są wyjątkowym idiotyzmem. Kto mi udowodni, że nie chaciałam akurat dojechać w "zakazany" obszar i się rozmyśliłam...
  Lepiej jakby osobom uprawnionym wydawali indentyfikatory, a reszcie wlepiali mandaty.

 • Krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2011 22:57 ~Krzysztof

  Niekompetencji i arogancji ciąg dalszy. Urzędnikom chyba bardzo zależy, żeby mieszkańcom nie było za dobrze i usilnie próbują "dokręcić śrubę". Nadgorliwość w wymierzaniu kar przez ludzi odpowiedzialnych za zapewnienie porządku w sytuacji kryzysowej tym bardziej pokazuje, że administracja ma w nosie dobrą jakość życia i pracy w mieście, a "pomoc" to pojęcie dla niej niezrozumiałe i przez nią nie używane.

 • klient TESCO Karolin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2011 16:37 ~klient…

  Jak skończą Kadetów to niech zrobią nową linię przez ul. Poprawną bo samo 213 to zdecydowanie za mało do obsługi rejonu Wawer-Las.

 • Rodi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2011 14:03 ~Rodi

  abstrahując od zamknięcia Kadetów, złego oznakowania i kiepskich decyzji inżyniera ruchu to wiadomo, że tam zawsze będą korki.
  Wystarczy zobaczyć na google map czy zumi jak tam wygląda siatka ulic i działek. Przecież jak powstają osiedla na działkach 20m na 1500m to nie da się zaplanować żadnej sensownej infrastruktury, wszędzie jest daleko bo trzeba chodzić naokoło. Mieszkańcy wszędzie muszą jeździć samochodem a to generuje jeszcze większe korki. Pamiętam jak chodziłem do podstawówki w latach 90tych to żadne dziecko nie było podwożone samochodem do szkoły a teraz szkoda gadać.
  Radzę więc się przyzwyczajać a nie wylewać żale na decyzje inżyniera ruchu bo przy takim układzie działek kto by nie był tym inżynierem tam ZAWSZE będą problemy z korkami, kanalizacją, protestami mieszkańców, że się buduje drogi, protestami, że się dróg nie buduje.
  ps. dla miłośników urbanistyki polecam również sprawdzić na zumi jak wygląda ul. Kartograficzna na Białołęce. tam to dopiero jest horror planistyczny.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2011 13:14 ~olo

  hehe normalnie - helikopterem - jacy mieszkańcy taka inteligencja haha

 • janosik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2011 13:12 ~janosik

  "Sobieraj tłumaczy, że korekty w organizacji ruchu zależą od miejskiego inżyniera ruchu"
  No i to wszystko wyjaśnia....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl