Ulice

12.06.2015 12:56 wkrótce pokażą projekt mieszkańcami

Czerniakowska bis: z buspasami
i ścieżkami, ale bez ekranów

SERWISY:


Ma mieć po dwa pasy w obu kierunkach, oddzielne drogi dla rowerów, ale nie będzie otoczona ekranami dźwiękochłonnymi. Gotowy już projekt Czerniakowskiej bis drogowcy zaprezentują mieszkańcom podczas spotkania w przyszłym tygodniu.

Jak już pisaliśmy, planowana ulica Czerniakowska bis będzie przebiegać łukiem od ul. Gagarina do Wolickiej, będzie też łączyła się z Trasą Siekierkowską poprzez istniejący już węzeł. Łącznie to blisko dwa kilometry trasy. Projekt jest już gotowy. Co zakłada?

Rezerwa tramwajowa, a na razie buspas

- Podstawowy przekrój ulicy to 2x2 pasy ruchu z poszerzeniami na skrzyżowaniach. W rejonie skrzyżowania z ul. Czerniakowską jezdnia w kierunku Siekierek będzie miała dwa pasy ruchu, natomiast w stronę centrum przed skrzyżowaniem będzie się rozszerzała do czterech pasów, co zwiększy przepustowość odcinka i poprawi płynności ruchu – wyjaśnia Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Jak zaznacza, będzie to droga, która ma służyć głównie mieszkańcom tego rejonu Mokotowa. Ma tam obowiązywać ograniczenie do 50 km/h. Przewidziano również rezerwę tramwajową pod trasę na Siekierki. - Będzie przebiegała od ul. Czerniakowskiej do ul. Projektowanej Wschodniej (ul. Batalionu AK Bałtyk). Zgodnie z założeniami, na odcinku od ul. Zwierzynieckiej do ul. Projektowanej Wschodniej rezerwa będzie na razie wykorzystana pod wyznaczenie dwóch buspasów – zaznacza rzeczniczka.

Bez kranów akustycznych

Projekt przewiduje budowę obustronnych, dwukierunkowych dróg rowerowych zlokalizowanych poza jezdnią. Zrezygnowano m.in. z ciągów pieszo-rowerowych. Drogowcy zapewniają również, że nie będzie ekranów akustycznych.

Koniec bazarku przy Nehru

Zlikwidowany zostanie za to bazarek, który znajduje się obecnie u zbiegu ulic Nehru i Czerniakowskiej. - Budowa nowej drogi oznacza likwidację bazarku w dotychczasowej lokalizacji. Nie przewiduje go tam także obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – zaznacza Choińska-Ostrowska i dodaje, że władze Mokotowa prowadzą rozmowy z kupcami w sprawie nowej lokalizacji bazarku.

Okazuje się również, że drogowcy będą musieli przejąć 51 działek lub ich fragmentów i wypłacić odszkodowania.

- Ich stan prawny, od którego zależy możliwość i wysokość wypłacanych odszkodowań będzie jeszcze analizowany. Decyzje ustalające wysokość odszkodowań wydawane są po uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, a to jeszcze przed nami – tłumaczy Choińska-Ostrowska.

"Konsultacje już były"

Kiedy rozpoczną się prace? Tego jeszcze nie wiadomo. ZMID wyjaśnia, że termin rozpoczęcia prac jest uzależniony od wydania niezbędnych decyzji administracyjnych.

- Trwa postępowania o wydanie decyzji środowiskowej. W Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2015-2017 zarezerwowanych na ten cel jest ok. 120 mln zł. Przewidujemy, że ulica będzie gotowa przed końcem 2017 r - tłumaczy rzeczniczka.

A na razie mieszkańcom zostanie zaprezentowany projekt. Spotkanie z drogowcami odbędzie się 16 czerwca.

- Na spotkaniu zaprezentujemy projekt, ale to nie będą konsultacje społeczne, te odbyły się w 2008 roku. Oczywiście wsłuchamy się we wszystkie głosy i pytania, ale nie przewidujemy większych zmian tego projektu. Chcemy, żeby jak najszybciej zaczął się etap realizacji. A kolejne zmiany mogą powodować opóźnienie naszych planów - zaznacza Choińska-Ostrowska.

I przypomina, że w aktualnym projekcie uwzględniono już wcześniej uwagi. Na prośbę mieszkańców zrezygnowano m.in. z budowy kładki na wysokości ul. Zwierzynieckiej – w zamian powstanie przejście z sygnalizacją świetlną. – Zrezygnowaliśmy również z przeprowadzenia na pewnym odcinku Czerniakowskiej bis ciągu pieszo-rowerowego. Na całej długości będzie oddzielnie droga dla jednośladów i oddzielnie chodnik - podsumowuje.

Spotkanie z mieszkańcami odbędzie się we wtorek w Szkole Podstawowej nr 190 przy ul. Zwierzynieckiej 10 o godz. 18.ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • smog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2017 23:44 ~smog

  chodzi o spekulacje gruntami i wzrost cen gruntów pod budownictwo, nie o drogę - to będzie przelotówka, która do reszty zakorkuje Gagarina. Najbardziej naciskają na budowę - deweloperzy

 • Artus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 21:28 ~Artus

  Mieszkańcy Siekierek potrzebują choć jednej ulicy, aby normalnie żyć. To jest niezaprzeczalny fakt.

 • katarina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 20:28 ~katarina

  Podobno zapadły już jakieś decyzje w tej sprawie i jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg na budowę drogi. Czyżby głos mieszkańców został usłyszany???

 • letki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 19:26 ~letki

  Mogli by w końcu skończyć budowę. Ile to już lat się ciągnie? komedia jakaś...

 • Andriu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 12:58 ~Andriu

  Inwestycja "Czerniakowskiej bis" stoi pod znakiem zapytania,bo kto dziś liczy się z mieszkańcami,prezydent HGW ma teraz inne sprawy na głowie np."aferę reprywatyzacyjną"
  Ale może po tylu latach coś ruszy?

 • aasa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2016 23:25 ~aasa

  no kilka ładnych lat już czekamy na dróżkę i chyba sobie poczekamy

 • krzysiek88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2016 22:44 ~krzysiek88

  Temat wrócił jak bumerang.
  Prezydent warszawy chyba w obawie o własny stołek blokuje tą inwestycje, a szkoda bo ta trasa ułatwiła by życie wielu osobą

 • Gosik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2016 18:47 ~Gosik

  Nie chcą tej drogi budowac bo HGW stara się przypieszyć budowę drugiej linii metra, a ja też uważam, że to już lekka przesada...

 • kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2016 10:56 ~kot

  Mam tylko nadzieję, że kiedyś tą drogę wybudują. Sprawa się ciągnie od dobrych kilku lat i kończy się na obiecankach. A ostatnio znowu słychać na mieście, że tej drogi nie wybudują... masakra

 • Słój Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2015 00:20 ~Słój Grzegorz

  Moim skromnym zdaniem ta inwestycja jest bardzo ok! W ogródkach działkowych mieści się wiele menelstwa. Po drugiej stronie jest natomaist Kopiec Powstania Warszawskiego, nomen omen, usypany z gruzów odbudowywanej Warszawy. Miejsce, które uległo naturalnej sukcesji ekologicznej, a jednocześnie może być jedną z jej wizytówek, a na pewno wizytówką jej trudnej, ale pięknej historii. Ja, jako typowy słoik, ale zżyty od dawien, dawna z Warszawą, mówiąc, że mieszkam w okolicach Kopca, dziwię się, że rozkładają ręce. Przybliżając, że jest to przy centrum łazienkowym na Bartyckiej mówią "aaaaaaaaa, tam ....". A teren ten uporządkowany może być fajnym i przyjemnym miejcem do wypoczynku.
  Pomiając jednak wywód na temat Kopca ... Odpowiedzmy sobie na pytania:
  Pytanie kto ma interes, aby blokować tamtą inwestycję?
  Komu zależy na jej realizacji?

  Ad. Pyt. 1. Blokować chcą działkowicze, którzy swoje działki może odwiedzają w dni takie jak dzisiaj (+30 st. C) (czuć zapach grilla) lub zwolennicy bazarku na Nehru (siedliska brudu i karaluchów). Może jakaś zielona organizacja, która upatruje w tym sposób na zarobek, tak jak w przypadku budowy t. Siekierkowskiej z innych miejscowości.
  Ad. Pyt 2. Inwestycji (moja opinia) chcą mieszkań inwestycji przy ul. Ak Północ, Bluszczańska, Annnasowa, Ak Karpary, itp. oraz mieszkańcy drugiej strony Wisły, którzy po spaleniu m. Łazienkowskiego intensywnie wykorzują skrót z trasu Siekierkowskiej do skrzyżowania Czerniakowskiej z Gagarina.

  Miasto to nie zielona ostoja, chociaż ważne są zielone kwartały i aspekty środowiskowe (nowa perspektyw finansowo). Należy jednak pamiętać, iż podstawowym dobrem jest człowiek. Dlatego gromkie tak dla budowy Czerniakowsie BIS.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl