Ulice

28.02.2011 13:10 Koniec eksperymentu na Emilii Plater

Chopinowską zebrę zamalują
z początkiem wiosny

SERWISY:

Rok Chopinowski dobiegł końca, kończy się też eksperyment z pasami w kształcie klawiatury fortepianu na ulicy Emilii Plater. Jego wyniki nie mają znaczenia - ratusz nie powalczył o jego przedłużenie, więc klawisze zostaną zamalowane.

Rok Chopinowski miał być widoczny w całym mieście. Helena Czernek i Klara Jankiewicz z ASP wymyśliły, by przejścia dla pieszych zmienić w klawiatury fortepianów i tym pomysłem wygrały konkurs gadżet promujący obchody.

Szybko okazało się jednak, że z realizacją tegp projektu będzie problem. Drogowcy o klawiszach w ogóle nie chcieli słyszeć. Stwierdzili, że przepisy ruchu drogowego takiego znaku poziomego nie przewidują, więc oni namalować go nie mogą.

Zrobili eksperyment

Urzędnicy z ratusza i ministerstwa infrastruktury wykazali się jednak determinacją i kreatywnością, i w końcu znaleźli sposób: postanowili zbadać naukowo, czy pasy w kształcie klawiatury są bezpieczne, a na miejsce testów wybrali ulicę Emilii Plater.

Na eksperyment zgodziła się Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - w sierpniu klawisze pojawiły się na gładkiej jak stół nawierzchni wyremontowanej właśnie ulicy, na wysokości Złotych Tarasów.

Autorki pomysłu zapowiadały wtedy, że będą kolejne.

Badanie dobiega końca

Niestety, w innych miejscach pasów nie zobaczyliśmy. Nie pojawiły się m.in. na Tamce, w rejonie Muzeum Chopina.

A tymi na Emilii Plater cieszyć się będziemy mogli jeszcze tylko przez miesiąc. 31 marca eksperyment dobiegnie końca i - bez względu na jego wynik - klawiatura zniknie.

Ratusz wnioskował wprawdzie o jego przedłużenie i o dodatkowe lokalizacje, ale KRBRD wnioski odrzuciła. - Zgodziliśmy się na badanie na drogach powiatowych, a ratusz wnioskował o drogi gminne - tłumaczy Marek Wierzchowski z KRBDR. - Przedłużyć badania na Emilii Plater nie mogliśmy zaś dlatego, że we wniosku wyraźnie napisano, że chodzi o Rok Chopinowski, a ten dobiegł już przecież końca - zauważa.

Wyniki bez znaczenia

Rada czeka teraz na wyniki monitoringu przejścia. Analizuje je Instytut Dróg i Mostów. I choć na Emilii Plater nie dochodziło do wypadków, to już dziś wiadomo, że nawet najlepsze wyniki niczego nie zmienią.

- Z badania w jednej lokalizacji niewiele wynika, nie ma porównania, nie jest ono miarodajne - tłumaczy Wierzchowski.

Z metodologicznego punktu widzenia eksperyment trzeba więc powtórzyć. Problem w tym, że ratusz takiego wniosku nie złożył. Nawet gdyby to zrobił, nie ma pewności, że zostanie on przyjęty. A już prawie na pewno nie zostanie rozpatrzony w ciągu 31 dni. 1 kwietnia klawiaturę zastąpi więc tradycyjna zebra, chyba że drogowcy nie od razu wezmą się za malowanie nowej zebry.

Gdyby badanie zostało przeprowadzone prawidłowo i potwierdziło, że klawiatura jest bezpieczna, możliwe byłoby nawet wpisanie klawiszy do kodeksu drogowego. - Wystąpimy o to, by móc namalować takie pasy na stałe - zapowiada Katarzyna Ratajczyk, szefowa miejskiego biura promocji.

Tyle, że do tego potrzebna jest nowelizacja kodeksu ruchu drogowego.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JanTa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2011 19:27 ~JanTa

  To naprawde piekne i milo gra na duszy.Pierwszy raz zobaczylem w Warszawie cos,czego w innych miastach jeszcze nie widzialem,wiec niech sie uchowa,inni tez beda chcieli.A pozatym to dla wielu naszych rodakow jedyna szansa zeby przejechac sie po klawiaturze fortepianu.Niewolno im tej szansy odebrac!

 • dość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 16:10 ~dość

  Pobito- kto poniesie odpowiedzialność za durne prawo ,ustawy-w Warszawie jest mnóstwo kolizyjnych miejsc- no ale trzeba się zająć pasami-nie ma nic innego do roboty.

 • Pablito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 13:32 ~Pablito

  bardzo dobrze, że w końcu znikają te pseudo pasy. Dziwię się, że w ogóle powstały, ktoś powinien ponieś za to odpowiedzialność zawodową.

  P.S. do zwolenników kulturalnych pomysłów, a może by tak pasy w kształcie bąbelków albo niewidzialne pasy... ot ciekawostka :p

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 13:26 ~mark

  ciekawe że nie rwą się tak do łatania dziur w jezdniach jak do zamalowywania tych pasów. a może te dziury to też jakiś eksperyment?

 • W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 11:43 ~W

  Szkoda! Dlaczego wszystkie fajne, kulturalne pomysły muszą w tym kraju zostać stłamszone?? A może by tak zakazać wyświetlania komedii romantycznych?!

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 10:46 ~Warszawianka

  Szkoda niszczyć taki ładny i ciekawy element drogi. Przepisy przecież można zmienić i dostosować do aktualnych potrzeb.

 • ann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 09:44 ~ann

  Te pasy stanowią ciekawą atrakcję, po co to niszczyć?

 • freeman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 09:28 ~freeman

  Fajne te pasy są. Dlaczego je likwidują. A poza tym i tak zaraz się zedrą i można będzie namalować tradycyjne. A puki co zostawcie je w spokoju.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 08:26 ~wkurzony

  Czy wiecie , że zamiast zwolnić 10 % urzędasów przyjęto 17 % więcej? Ten twór nas zabija. Żeby chociaż taki jeden z drugim znał się na przepisach , był dokładny , umiał obsługiwać komputer- NIE. To są rzeczywiście jakieś pociotki pociotków b. rozżalone tym , że muszą iść do pracy i jakiś frajer{petent} przeszkadza im w piciu kawy. Czy urzędnik nie powinien mieć IQ chociaż na poziomie 40 punktów?

 • architecture

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 00:18 ~architecture

  zostawic!
  urzedasy tempe

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl