Ulice

15.03.2015 08:56 ZDM: TO NIE JEST TAKIE PROSTE

"By poprawić ruch na Idzikowskiego
wystarczy 10 litrów farby"

SERWISY:

- Wzruszony troską miasta o poprawę płynności ruchu, po pożarze mostu, proponuję zmianę na ulicy Idzikowskiego pomiędzy Sobieskiego i Witosa - napisał nasz czytelnik. I przysłał swój "projekt organizacji ruchu" na tym skrzyżowaniu.

Pan Zbigniew napisał do nas o sytuacji przy Idzikowskiego: - 90 proc. jadących od Puławskiej skręca w lewo w aleję Witosa (w kierunku mostu Siekierkowskiego - red.) W miarę grzeczni kierowcy, pomimo braku jakiegokolwiek znaku, ustawiają się po lewej stronie jezdni do skrętu w lewo, co przy obecnej liczbie samochodów powoduje blokowanie skrzyżowania ulic Idzikowskiego i Sobieskiego - pisze. I dodaje: - Skręcający w lewo z "prawego" pasa (chociaż brak linii oznaczającej pasy) powodują niechęć stojących na lewym pasie, chociaż nie łamią żadnych przepisów.

Wystarczy 10 litrów farby?

Jego zdaniem, do poprawienia sytuacji nie trzeba wiele. Przysłał nam swój "projekt organizacji ruchu", który zakłada wymalowanie strzałek: na lewym do skrętu w lewo, a na prawym do skrętu w lewo, jazdy na wprost oraz skrętu w prawo (ten ostatni manewr wykonuje tu bardzo niewielu kierowców).

Pomysł to jedno, a co z jego wdrożeniem? Zdaniem pana Zbigniewa nie wymaga to dużego nakładu pracy. - Namalowanie pasów narazi miasto na koszt około 10 litrów farby, a będzie dowodem, że tak szacowna instytucja myśli czasami o kierowcach - napisał.

Od ręki się nie da

Gdy idzie o warszawskie drogi (i warszawskich drogowców) nic nie jest jednak takie proste. O to, czy pomysł pana Zbigniewa da się zrealizować - i dlaczego nie - zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich.

- Ewentualne zmiany wiążą się nie tylko z sugerowanym "przemalowaniem pasów" - odpowiada Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Na - nomen omen - drodze stają bowiem procedury. - Należy przede wszystkim wykonać badania ruchu. Potem trzeba opracować projekt nowej organizacji ruchu wraz ze zmianami w programach sygnalizacji świetlnej - tłumaczy. Tego ostatniego elementu projekt pana Zbigniewa rzeczywiście nie obejmuje. - Trzeba zadać sobie także pytanie, czy takie rozwiązanie nie spowoduje dodatkowych utrudnień na innych wlotach - dodaje.

Jak szacuje rzeczniczka, wprowadzenie nowej organizacji ruchu potrwałoby kilka miesięcy.

Strzałki niezgodne z przepisami

A czy nie da się po prostu namalować strzałek na asfalcie? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Jest na to przepis, który stanowi:

Nie dopuszcza się w przypadku ruchu z kierunku przeciwnego, stosowania sygnału ogólnego dla skręcających w lewo, jeżeli dla pojazdów skręcających przeznaczony jest więcej niż jeden pas ruchu.

Nasz czytelnik proponuje dwa pasy do skrętu w lewo - to oznacza, że na skrzyżowaniu Idzikowskiego i Sobieskiego musiałby się rzeczywiście zmienić program sygnalizacji. A to wpłynie na sytuację na kilku innych skrzyżowaniach w sąsiedztwie, przede wszystkim w trójkącie ulic Idzikowskiego, Sobieskiego i Witosa. - Konsekwencją mogłoby być wydłużenie czasu przejazdu dla kierowców i przejścia dla pieszych - dodaje rzeczniczka.

Poprawią sygnalizację

Na pocieszenie drogowcy zapowiadają, że w tym rejonie będą jednak wprowadzane pewne poprawki.

- ZDM przygotowuje projekt mający na celu zmianę programów w sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Witosa i ul. Beethovena - mówi Gałecka.

Ma to usprawnić przejazd w kierunku trasy Siekierkowskiej.

MACIE POMYSŁ, JAK MOŻNA USPRAWNIĆ RUCH? CO JESZCZE POPRAWIĆ W ZWIĄZKU Z ZAMKNIĘCIEM MOSTU ŁAZIENKOWSKIEGO? PISZCIE NA WARSZAWA@TVN.PL

 

Tak wygląda skrzyżowanie al. Witosa i Idzikowskiego w niedzielny poranek:

Korki po zamknięciu mostu Łazienkowskiego:

su/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2015 13:05 ~Mat

  JInx~JInx

  Jeżdżę tam prosto i gdyby na prawym pasie też był korek skręcających w lewo, to by mnie blokowali.


  Przejeżdżasz na 1-szych światłach. Przejeżdżałbyś na 2-gich, za to zamiast 1-2 samochodów korzystałoby z tej zmiany 6-7 na każdym cyklu.
  Przekonałeś mnie - zmiana nie ma sensu, bo Tobie będzie niewygodnie.

 • JInx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2015 10:18 ~JInx

  Jeżdżę tam prosto i gdyby na prawym pasie też był korek skręcających w lewo, to by mnie blokowali.

 • Grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2015 07:50 Grzcie2083

  Pan Zbigniew niech napisze do miejskiego Inżyniera Ruchu.

 • Jacuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2015 22:16 ~Jacuś

  rozumiem, że 10 litrów farby to wystarczy ale pędzel też by sie przydała

 • Ziutam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2015 13:17 ~Ziutam

  qwertyy~qwertyy

  Proponuję opodatkować przejazd Siekierkowskim dla wszelkich WOTów, WPNów, WWL, WWE, WWY itp. i od razu zrobi się luźniej dla dojeżdżających na Pragę i Gocław.
  Oni tu płacą podatki więc należy im lepszy przejazd.  tak, tak ... a ziemie na wschód od Wisły oddajmy ruskim ... po co one nam. Kartofelki można na balkonie sobie posadzić no nie?

 • acha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2015 07:16 ~acha

  Nie zgodzę się z Panem Zatroskanym, że w obecnej chwili z prawego pasa można legalnie skręcać w lewo. Otóż nie można. Brak pasów nie zonacza, że można skręcać sobie w ktorą kolwiek stronę. Brak pasów oznacza, że z lewego można skręcać w lewo i jechać prosto, a z prawego można skręcać w prawo i jechać prosto. W przeciwnym przpadku, samochody skręcające w lewo z prawego pasa mogly by wjeżdżać w samochody jadące prosto z lewego.

 • yey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2015 20:41 ~yey

  Kiedyś przeciw wiaduktom protestował proboszcz pobliskiego kościółka, bo zasłaniał by drzewa obok kościoła i kawałek dzwonnicy który z za tych drzew wystaje.

 • qwertyy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2015 17:35 ~qwertyy

  Proponuję opodatkować przejazd Siekierkowskim dla wszelkich WOTów, WPNów, WWL, WWE, WWY itp. i od razu zrobi się luźniej dla dojeżdżających na Pragę i Gocław.
  Oni tu płacą podatki więc należy im lepszy przejazd.

 • zbig

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2015 15:58 ~zbig

  Dlaczego nie wybudują wreszcie wiaduktow nad wiecznie zakorkowanymi skrzyżowaniami w całym ciągu od Wołoskiej do Trasy Siekierkowskiej,Tylko to całkowice rozwiąże problemy komunikacyjne w tej części niasta

 • wilq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2015 14:56 ~wilq

  Wystarczy nakleić żółte pasy i strzałki - jako czasową organizację ruchu. Procedura dużo prostsza...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl