Ulice

14.10.2011 14:21 II linia metra

Budowa metra na Pradze:
Gdzie szukać informacji?

SERWISY:

Budowa II linii metra nieodwołanie wkracza na Pragę. A wraz z nią, gigantyczne utrudnienia dla mieszkańców północno-wschodniej Warszawy, którzy skarżą się, że informacji jest za mało. Podpowiadamy, gdzie jej szukać.

Od piątku o zmianach w ruchu na Pradze związanych z budową II linii metra warszawiacy mogą dowiedzieć się u dyżurnych pracowników Zarządu Transportu Miejskiego, na ulicach stolicy. Będzie działa też całodobowa infolinia.

Od soboty mostem Śląsko-Dąbrowskim i przez plac Wileński nie będą mogły jeździć samochody

osobowe. Trasy zmienią też tramwaje jeżdżące dotąd przez plac oraz autobusy. Utrudnienia w ruchu potrwają aż do zakończenia budowy stacji II linii metra Dworzec Wileński, czyli do końca 2013 roku.

Gdzie szukać informacji?

Informacje o zmianach tras już od kilku dni można znaleźć na mapkach w autobusach. Jeśli ktoś nie mógł ich znaleźć, to wszystkiego może się dowiedzieć od informatorów ZTM, którzy do środy, w godzinach 9 - 17 będą dyżurować na ulicach. Będą odpowiadać na pytania dotyczące zmian w organizacji ruchu.

Będzie ich można spotkać:
- na Dworcu Wileńskim
- na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej z al. Solidarności
- na rondzie Żaba
- na skrzyżowaniu ul. Targowej z ul. Kijowską
- na Dworcu Wschodnim (od strony ul. Kijowskiej)
- w al. Zielenieckiej
- na pl. Bankowym
- w zespole przystankowym Inżynierska
- na rondzie Starzyńskiego
- przy kinie Femina

Punkt na dworcu i infolinia

Aby pasażerowie i kierowcy mogli jeszcze dokładniej poznać szczegóły zmian w organizacji ruchu i komunikacji na Pradze, w centrum handlowym Warszawa Wileńska do 21 października będzie działał punkt informacyjny.

Punkt będzie czynny w godz. 7-20 (od poniedziałku do soboty), a w niedziele od godz. 12 do godz. 19.

Działa również całodobowa infolinia ZTM: (022) 194-84.

Autobus z punktem informacyjnym

Na tym nie koniec. W czwartek w okolicach pl. Wileńskiego uruchomiony został również mobilny punkt informacyjny ZTM. Do wtorku będzie zaparkowany w al. Solidarności, przy liceum im. Władysława IV.

W piątek punkt będzie czynny w godz. 10-18; w sobotę 8-17; w niedzielę 10-19; w poniedziałek 10-18, a we wtorek 10-18.

ZTM o zmianach w komunikacji powiadamia także za pomocą plakatów i ulotek w autobusach, tramwajach, w metrze. Ulotki są dostępne także w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM i w budynkach biurowych stojących w obszarze objętym zmianami w organizacji ruchu. Zarząd o zmianach informuje także w prasie lokalnej, a także w spotach emitowanych na monitorach LCD w tramwajach, autobusach i metrze.

Utrudnienia już w sobotę

Już w sobotę piesi i samochody znikną z okolic Dworca Wileńskiego. Zmiany w organizacji ruchu dotyczą al. Solidarności na odcinku od ul. Szwedzkiej do pl. Bankowego, a na ul. Targowej na odcinku między Białostocką a 11 listopada.

>> ZOBACZ ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU <<

Tramwaje, które przejeżdżały przez pl. Wileński, zostaną skierowane na objazdy - ominą pl. Wileński, skręcając z al. Solidarności w ul. Jagiellońską, potem w ul. Ratuszową, ul. Targową i ul. 11 Listopada. Utrudnienia na odcinku ul. Targowej - pomiędzy ul. Kijowską a Białostocką - rozpoczęły się już na początku października w związku z remontem torowiska.

Busem do centrum

Aleją Solidarności od ul. Szwedzkiej przez Most Śląsko-Dąbrowski do Wisłostrady będą jeździły tylko autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje, taksówki, pojazdy jednośladowe i służby miejskie. Tylko dla tych pojazdów będzie także przejezdna ul. Jagiellońska na odcinku od ul. Ratuszowej do ul. Kłopotowskiego.

Zwiększona zostanie liczba autobusów na moście Śląsko-Dąbrowskim, z kolei zmniejszona będzie ich liczba na moście Gdańskim.

Liczba podróży odbywanych samochodem na Pradze spadnie o 30 procent. Szybciej będą korkować się stołeczne mosty i Wisłostrada. Zamknięty dla ruchu plac Wileński będzie można ominąć trzema trasami: ul. Szwedzką - rondem Starzyńskiego - mostem Gdańskim lub ul. Naczelnikowską - ul. Radzymińską - ul. Ząbkowską lub ul. Wybrzeże Helskie - ul. Wybrzeże Szczecińskie.

Trasy zmienią linie tramwajowe: 3, 4, 8, 20, 22, 23, 25, 26 i 28. Linie: 14 i 46 będą zawieszone.

>> SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY ZMIAN <<

Na innych trasach będą kursowały autobusy linii: 120, 125, 135, 162, 166, 169, 170, 302, 338, 444, 503, 509, 512, 517, 718, 738, 805, N02, N03, N11, N61, N13, N63, N14, N64, N21 i N71.

>> SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY ZMIAN <<

Parkingi przesiadkowe

Dla kierowców przygotowany zostanie parking na prawie 500 aut wzdłuż al. Solidarności przed skrzyżowaniem z ul. Targową. Kierowcy będą też mogli pozostawiać auta na jednym z poziomów parkingu w CH Wileńska na zasadach P+R (wjazd tylko z ważnym biletem ZTM).

Na placu Bankowym przygotowany zostanie parking dla autobusów należących do prywatnych przewoźników. - Cześć przewoźników, którzy utrzymują kursy z Legionowa, Ząbek, Marek i nie będą chcieli jeździć obciążonym mostem Gdańskim, będzie mogła wjechać na Most Śląsko-Dąbrowski

i zatrzymać się na pl. Bankowym – tłumaczy Andrzej Franków, dyrektor pionu przewozów w ZTM.

W weekend most bez tramwajów

Samo wprowadzenie zmian również będzie kłopotliwe. Przez cały weekend, od 15 października w sobotę do godz. 3 rano 17 października w poniedziałek zamknięta dla ruchu tramwajów będą: al.Solidarności – od Kina Femina do Dw. Wileńskiego, Targowa i 11 Listopada do ronda Żaba, ul.Targowa i Ratuszowa na odcinku od Dworca Wileńskiego do ul. Jagiellońskiej, ul.Stalowa od Inżynierskiej do pętli Czynszowa. Tramwaje: 4, 17, 20, 23, 26 będą kursowały objazdami, a linia 16 zostanie zawieszona.

as/roody  

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niekomunie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 16:19 ~niekomunie

  W miarę wszystkich możliwości powinni jak najszybciej się uporać z budową całej II linii metra. Każda opieszałość to wydłużenie czasu korków i tłoku. A na okres remontów i w ogóle sygnalizacje świetlne powinny być ustawione w kompetentny sposób, tak ,że podczas szczytu w dni powszednie światła przepuszczają więcej aut, a nie blokują ruch! Powinien być wdrożony system (wraz z czujnikami natężenia ruchu w jezdni - coś takiego jest np. w Niemczech, we Francji), który zapobiega torzeniu się korków. Niestety w Warszawie często zwykłe światła ustawiono tak, że blokują ruch - przykład Rondo Radosława, które od kilku lat tworzy NIE DO ZNIESIENIA KORKI od strony ul.Jana Pawła II! Ponoć poprawka sygnalizacji wymaga rozpisania tego zadania i wysłania ekipy. Paranoja, że są to rzeczy nie do zrealizowania. Przez to kierowcy i mieszkańcy muszą żyć w niedopuszaczalnych korkach i spalinach!!

 • xD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 00:01 ~xD

  JAK ŻYĆ !? xD

 • andrew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 23:33 ~andrew

  A czy jadąc Okrzei będę mógł skręcić w Sierakowskiego i skierować się na Solidarności i dojechać jakoś na Pragę w okolice Ratuszowa, Inżynierska, Szwedzka? Czy za mostem będzie można już tu wjechać na W-Z tak jak po drugiej stronie mostu z Wisłostrady?

 • Miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 22:41 ~Miro

  Aleją Solidarności od ul. Szwedzkiej przez Most Śląsko-Dąbrowski do Wisłostrady będą jeździły tylko autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje, taksówki, pojazdy jednośladowe i służby miejskie. Tylko dla tych pojazdów będzie także przejezdna ul. Jagiellońska na odcinku od ul. Ratuszowej do ul. Kłopotowskiego.
  Nie mogę się DOPATRZEĆ. A CO Z MIESZKAJĄCYMI na Jagiellońskiej od Ratuszowej do Kłopotowskiego. Nie dojadą do domu? Mam tam sklep i prowadzę działalność, trzeba dowozić towar? Mam to wozić MZK? Taksówką?

 • raf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 22:36 ~raf

  ~róbmy swoje, a skąd masz takie info? Stoisz pod budynkiem Inżyniera i go pilnujesz?

 • lodówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 22:14 ~lodówka

  HIBERNACJA NA 20 LAT...

 • niewzruszony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 21:42 ~niewzruszony

  ad ~Kuba:
  trzeba poszukać dziewczyny gdzieś bliżej;)

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 19:56 ~Kuba

  Super, mieszkam na Targówku, ciekawe jak teraz dojadę do dziewczyny na Gocław...chyba Wisłostradą będę jeździł:/

 • darian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 18:04 ~darian

  Według schematu zawarego w wymienionej wczesniej przez mnie broszurze Ratuszowa bedzie od Jagielońskiej do brzegu Wisły jednokierunkowa w kierunku do Wisły czyli mozna bedzie próbować na Powisle przez Ratuszową albo Radzyminska , Ząbkowską i Kłpotowskiego a powrót to niestety tylko przez Okrzei , Zabkowską

 • darian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 17:25 ~darian

  jesli chodzi o 18-stke to nie wiem tak do konca. Bo na stronie ztm jednak jest juz rozkłąd 18 z 17.10.2011 z przystanku Ratuszowa-Zoo wiec moze nie beda czekac na otwarcie wiaduktu na Andersa

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl