Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Beciaklecia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 15:22 ~Beciaklecia

  Drogie Kolezanki
  Mam pyt. Jak u Was wygladaja zajecia np warsztaty ktore prowadzi firma zewnetrzna? A ktore rodzice oplacaja z wlasnej kieszeni. Jest z tym problem czy nie?

 • Riki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2018 22:23 ~Riki

  Najłatwiej jest zwolnić zamiast zapewnić normalne warunki pracy. Dziewczyny są przemęczone i zflustrowane przez to popełniają błędy , ale nawet lekarz się myli.Przysyłają pisma z ZZ. Czemu to służy zastraszeniu?

 • takietam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2018 21:28 ~takietam

  ale za co one zostały wyrzucone? bo wątpię żeby wszystkie 3 robiły takie rzeczy, za które należy się dyscyplinarka....

 • Zdziwiona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2018 10:54 ~Zdziwiona

  Zosia~Zosia

  Dziewczyny wiecie coś na temat dyscyplinarek w ostatnim czasie?

  Szkoda tych dziewczyn....moim zdaniem zabrakło zwrócenia uwagi, nagany. Środków ostrzegawczych zanim się zwolni dyscyplinarnie. Zbyt szybko podjęto decyzję o takim zwolnieniu z pracy

 • Zosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2018 18:01 ~Zosia

  Dziewczyny wiecie coś na temat dyscyplinarek w ostatnim czasie?

 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 21:07 ~Opiekunka

  prawda~prawda

  Odeszłam, bo nie wytrzymałam a koleżanki zostały i są zadowolone, bo przy mniejszej liczbie opiekunek większa premia, bo mniej ludzi do podziału. Żenujące, ale prawdziwe...


  Ale czy pieniądze to wszystko?? obciążenie bez kolezanki nie ma znaczenia?? nie wspomnę już o bezpieczeństwie dzieci bo im mniej opiekunek to wiadomo że sytuacja diametralnie gorzej wygląda. Kto i kiedy zmieni sytuację opiekunek.......

 • prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2018 10:58 ~prawda

  Odeszłam, bo nie wytrzymałam a koleżanki zostały i są zadowolone, bo przy mniejszej liczbie opiekunek większa premia, bo mniej ludzi do podziału. Żenujące, ale prawdziwe...

 • gagagugu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2018 07:48 ~gagagugu

  Próbuję jeszcze raz ponieważ mój komentarz nie został zamieszczony.
  Zgadzam się z obserwatorem.trzeba coś z tym zrobić tylko jak. Szkoda, że koleżanki które odchodzą z pracy w żłobku nie poruszają tego tematu w mediach. My zatrudnione, pracujące w ZŻ nie możemy.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2018 19:25 ~obserwator

  Temu co się dzieje wiadomo gdzie! ..... powinna przyjrzeć się Inspekcja pracy, Sanepid i wreszcie sami Rządzący.
  Niedługo nie będzie komu pracować w takich warunkach i z takim zakresem obowiązków przy tych wymaganiach nie do zrealizowania.

 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2018 11:31 ~Opiekunka


  bobo~bobo

  Witam. Są żłobki, gdzie są takie braki w personelu,że na grupie pracują 2 opiekunki.
  Zosia~Zosia

  Czy jest wtedy więcej jak 16 dzieci? Bierzecie za to odpowiedzialność? Przecież to my ponosimy największą odpowiedzialność gdy coś złego się stanie. Czy nie uważacie że coś z tym trzeba zrobić? 4 opiekunki na 32 dzieci wygląda dobrze na papierze, ale nie zapominajmy że w takim składzie jesteśmy tylko przez 5 godzin w ciągu dnia.

  owszem 4 pod warunkiem że nie ma L4 i wolnych dni, w innym wypadku ciężko się pracuje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Smart kibica na pasie rowerowym. Kierowca złamał dwa przepisy

Smart kibica na pasie rowerowym. Kierowca złamał dwa przepisy

Przystroił lusterka smarta w biało-czerwone barwy, zmienił tablice rejestracyjne i zaparkował na pasie rowerowym. - Takie kibicowanie może skończyć się dla... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »