Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 21:51 ~Opiekunka

  Bambulka~Bambulka

  Tyle ze maja byc z wrzesniowa wyplata. Nic po za tym nie wiemy.

  To i tak sporo wiesz..

 • Bambulka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 16:22 ~Bambulka

  Tyle ze maja byc z wrzesniowa wyplata. Nic po za tym nie wiemy.

 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2018 09:00 ~Opiekunka

  Nikt nic nie wie...ale plotki krążą..

 • Bibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2018 06:35 ~Bibi

  A Ty coś wiesz? U Nas cisza.

 • bambulka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 22:45 ~bambulka

  Dziewczyny wiecie cos na temat podwyzek od wrzesnia?

 • Robina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2018 14:45 ~Robina

  A to w taki sposób awansuje się w żłobkach? A gdzie prawdziwy cel jakim jest praca z dzieckiem.

 • Maja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2018 14:41 ~Maja

  Myślałam że awans zawodowy polega na wykazaniu się w pracy z dziećmi a nie kręceniu spotów reklamowych.

 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2018 19:53 ~Opiekunka

  PIAR Owiec~PIAR Owiec

  Ten PR przygotowały nasze koleżanki!!! w ramach awansu zawodowego. Niektórym najlepiej wychodzi tylko krytykowanie i narzekanie i co z tego jest??? Nie dziwię się że jak ktoś wejdzie na to forum to odechciewa mu się przyjść do pracy do takiego zespołu. Zastanówcie się zanim coś napiszecie. Pluć we własne gniazdo to nie uchodzi.

  Nikt nie pluje , jedynie stwierdza fakty i rzeczy które dzieją się autentycznie. Jest wolność słowa (chyba) w takim razie mamy prawo do wyrażania własnych opinii. A co do czytelników forum ..nie od czytania ludzie nie zechcą pracować a od przeciążenia, wygórowanych , wydumanych obowiązków. Nowe osoby popracują rok, dwa i odejdą a trzon kadry pracuje nadal z różnych względów (np wiek 50 plus) a jeśli one zostaną emerytkami .......niech sobie tu każdy dopowie

 • PIAR Owiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 18:21 ~PIAR Owiec

  Ten PR przygotowały nasze koleżanki!!! w ramach awansu zawodowego. Niektórym najlepiej wychodzi tylko krytykowanie i narzekanie i co z tego jest??? Nie dziwię się że jak ktoś wejdzie na to forum to odechciewa mu się przyjść do pracy do takiego zespołu. Zastanówcie się zanim coś napiszecie. Pluć we własne gniazdo to nie uchodzi.

 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2018 05:33 ~Opiekunka

  Buba~Buba

  Rzeczywiście w takim "molochu" musi działać PR. Szkoda, że te pieniądze nie są przeznaczane dla pracowników dzięki którym to wszystko działa.Propozycje szkoleń są żenujące, najpierw nie stwarzają odpowiednich warunków pracy a później zasypują nas szkoleniami o wypaleniu zawodowym. Gdzie szkolenia merytoryczne np. o nowych formach, metodach pracy. Mamy same je sobie zapewniać?

  Tak! koleżanko, w ramach kompetencji

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Koza buszuje po parku. "Właściciel powiedział, że jest u dentysty"

Koza buszuje po parku. "Właściciel powiedział, że jest u dentysty"

Koza terroryzuje Park Praski - zaalarmowała reporterka24. Na Kontakt24 wysłała zdjęcie zwierzęcia z dostojną brodą i budzącymi respekt rogami. Według relacji... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »