Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • IZa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2018 08:54 ~IZa

  Tak. Masz rację . Zmywak,gary, mop,sedesy.Zmywanie, sprzątanie.Doszło odbieranie telefonów. Co tam dzieci. NIECH SZALEJĄ NA SALI.

 • Ela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2018 18:50 ~Ela

  Co to znaczy "w osłabionym składzie"? My pracujemy od września 3 opiekunki lub 2. Zmywak ,sedesy, gary, mycie podłóg i korytarza. A no i praca z dziećmi.Nie zauważyłam większej pensji.

 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 17:42 ~Opiekunka

  Zosia~Zosia

  Zasady przyznawania dodatku motywacyjnego co najmniej śmieszne. Czy my jesteśmy w szkole? Za samą pracę w osłabionym składzie powinno być z automatu 60% wynagrodzenia zasadniczego.

  To już nie tylko ręce opadają..

 • Zosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2018 13:43 ~Zosia

  Zasady przyznawania dodatku motywacyjnego co najmniej śmieszne. Czy my jesteśmy w szkole? Za samą pracę w osłabionym składzie powinno być z automatu 60% wynagrodzenia zasadniczego.

 • Retka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2018 13:19 ~Retka

  Z tego, co wiem, to sporo osób dostało po tej "podwyżce" mniejsze wynagrodzenie, niż wynosiła ostatnia pensja.
  Pani kierownik przypomniała nam od razu w żłobku, że teraz dodatek motywacyjny liczy się od podstawy i dlatego jest on mniejszy, niż ostatnia premia.
  i w ten sposób ta super podwyżka wychodzi nam bokiem....i tak jak ktoś niżej napisał, za moment zaczynamy wszystko wbijać do tych maleńkich teblecików, żeby pani kierownik i pani pielęgniarka miały lepiej. No i doszło nam jeszcze odbieranie telefonów, każda grupa ma swój, odnotowujemy kto przyjdzie, kto nie, kto się spóźni, przełączamy rozmowy do p. kierownik bądź na inną grupę a dzieci w tym czasie wyrywają sobie włosy, bo przecież nie powiem rodzicowi, że nie mam czasu z nim rozmawiać, bo jestem we dwie z koleżanką, która właśnie przewija dziecko a ja mam 20 dzieci na sali. Sama. Nie wspomnę o warczących do nas rodziców - jakbyśmy sobie same ten wolny 12 wymyśliły - że oni nie mają co z dziećmi zrobić, w końcu nie każdy tego dnia miał wolne. No i w kółko warsztaty. Właśnie mieliśmy warsztaty dyniowe, teraz zbliżają się świąteczne. I zajęcia codziennie po kilka razy dziennie. Nie ważne, że nie jesteśmy placówką edukacyjną ale co tam. Trzeba się wykazywać. Nawet musieliśmy jak przedszkola i szkoły w piątek przed 11 o 11:11 śpiewać hymn z dziećmi. Tylko szkoda, że nie podlegamy jak przedszkola i szkoły pod kartę nauczyciela. A u nas w żłobku już prawie każda dziewczyna ma już wyższe albo co najmniej licencjat. Nawet dziewczyny po kursach są na 2 albo 3 roku licencjatu. Jedna dziewczyna ma podyplomówkę. Ciut nie szkoła.... I nie daj boże zwrócić uwagę rodzicowi, że przyszedł 20 minut po zamknięciu żłobka...Szkoda tego pisania.

 • kuch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2018 07:50 ~kuch

  Z tego co wiadomo, to jak na razie premie coraz mniejsze :D o takie to podwyżki były :D no chyba , że odkładają na te nagrody roczne hahahhaha...

 • opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2018 16:22 ~opiekunka

  Ja to proponuję zastrajkować chociaż jednego dnia. Niech każda z nas weźmie dzień na żądanie. Ciekawe kto wtedy będzie otwierał żłobek, przyjmował dzieci i się nimi opiekował.
  Może powinnyśmy wybrać jakąś jedną wspólną datę kiedy nie idziemy do kołchozu
  Pozdrawiam :)

 • Hubabuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2018 15:09 ~Hubabuba

  Drogie kolezanki czy wiadomo o tej premii rocznej na koniec roku- czy ona bedzie czy tez nie?

 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2018 20:49 ~Opiekunka

  Zosia~Zosia

  Nowowybrany prezydent zapewnia że żłobki będą za darmo, to może i pracownicy powinni przejść na wolontariat? Skoro są pieniądze na darmowe żłobki to czy dostaniemy podwyżki?

  Nie tylko żłobki za darmo ale wyobraźcie sobie ile czasu te biedne dzieci będą spędzać w placówkach...koszmar!! Do 18?proszę! może do 20 niech przebywają?? A co tam!! tygodniowe niech wrócą a jak rodzice zaczną postulować to miesięczne otworzyć!!Pan Prezydent zamiast składać obietnice powinien skonsultować to np z biurem, pracownikami na tę chwilę zatrudnionymi.

 • Zosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2018 18:10 ~Zosia

  Nowowybrany prezydent zapewnia że żłobki będą za darmo, to może i pracownicy powinni przejść na wolontariat? Skoro są pieniądze na darmowe żłobki to czy dostaniemy podwyżki?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »