Stolica

21.01.2011 19:50 Raport o zdrowiu warszawiaków

Zdrowe peryferia, chora Praga

SERWISY:

 

Choć średnia życia warszawiaków systematycznie się wydłuża, to między dzielnicami wciąż są znaczące różnice. Wielu mieszkańców stolicy nękaja nowotwory i choroby układu krążenia. Są przyczyną aż 44 procent zgonów - wynika z najnowszego opracowania Ratusza.

Średnia długość życia w Warszawie dla mężczyzn wynosi 74 lata, dla kobiet 81. Ale jest jeszcze jeden wniosek z raportu - Praga Północ znajduje się na szarym końcu rankingu zdrowia.

Bieguny zdrowotne stolicy

Średnia życia dla kobiet w tej dzielnicy to niespełna 77 lata. Mężczyźni żyją około 66. To o 16 lat mniej niż w Wilanowie, który znajduje się na drugim "zdrowotnym" biegunie stolicy. Wielu mieszkańców Wilanowa świętuje 82. urodziy. Mieszkanki żyją średnio ponad 87 lat.

Liczby mają przełożenie na obłożenie szpitali - tak jak np. Szpitala Praskiego, gdzie potrzeby mieszkańców wymuszają prowadzanie nowych zabiegów.

- Obserwujemy wzrost ilości hospitalizacji i zgłaszania się pacjentów do szpitala - mówi Paweł Obermeyer, dyrektor Szpitala Praskiego.

Zdrowe peryferia

Długo i zdrowo za to żyje się na peryferiach: na Ursynowie czy Bemowie. Dlaczego? Na razie tego można się tylko domyślać.

- Być może dlatego, że ileś lat temu przenieśli się tam ludzie aktywniejsi, zdrowsi, mniej podatni na stres – uważa Dariusz Hajdukiewicz dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej w Ratuszu.

Dla lekarzy jednak zagadką na razie jest fakt, że na Białołęce - dzielnicy wielu młodych osób - kobiety często chorują na choroby układu krążenia.

Choroby Warszawy

I to właśnie choroby serca, ale także nowotwory zbierają największe żniwo w stolicy. Coraz więcej osób musi walczyć z tymi dolegliwościami.

- Choroby układu krążenia są w dużym stopniu konsekwencją naszego stylu życia, zmiany miażdżycowe rozwijają się już w dzieciństwie - mówi prof. dr hab. Grażyna Broda z Instytutu Kardiologii. - Aby temu zapobiec, trzeba stosować odpowiednią dietę i co najmiej dwa razy w tygodniu ćwiczyć - dodaje.

Więcej programów zdrowotnych

Choć specjaliści podkreślają, że to także konsekwencja dłuższego życia. A z raportu trzeba wyciągnąć odpowiednie wnioski i stworzyć programy, które pomogą na przykład w walce z gruźlicą. Bo okazuje się, że na Pradze, Woli i we Włochach to wciąż problem.

- Będziemy robić dodatkowe badania, aby zdiagnozować problem i podjąć środki zaradcze - zapowiada Jacek Wojciechowicz wiceprezydent Warszawy.

 

Cyprian Jopek

ec/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »