Stolica

25.01.2011 18:05 Kolej pojedzie szybciej

Z Warszawy do Łodzi
w 65 minut

SERWISY:

Dokładnie 65 minut będzie trwała podróż pociągiem na trasie Warszwa-Łódz. Ale dopiero w połowie 2012 roku. Najpierw koleje czeka modernizacja trasy, a pasażerów - utrudnienia. Początek wielkiego remontu - już w marcu.

To będzie druga odsłona jednej z największych inwestycji Polskich Kolei Państwowych. Po modernizacji trasy z Łodzi do Skierniewic, teraz przyszedł czas na kilkadziesiąt kilometrów od Skierniewic do stolicy.

Robotnicy wymienią to, co znajduje się pod torami, na sieci trakcyjnej kończąc. Modernizacja o wartości prawie miliarda złotych zacznie się za ponad miesiąc. PKP zapowiada, że jeśli pogoda pozwoli, wymiana torów ruszy już pierwszego dnia marca. Prace zaczną się w Skierniewicach i będą przesuwały się w kierunku Warszawy.

Już nie 90 minut

Prace potrwają do połowy 2012 r. Później koleje na tej trasie pomkną z prędkością 160 km/h. Dzięki temu podróżni dojadą do Łodzi - nie w 90 minut, tak jak teraz, a w niewiele ponad godzinę.
Wcześniej jednak pasażerów czekają zmiany w rozkładzie jazdy - na remontowaną trasę wyjedzie mniej pociągów, a składy pojadą wahadłowo. - Pierwszeństwo będą miały w godzinach rannych te pociągi, które będą jechały do Warszawy, po południu te które wyjadą – tłumaczy Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP PLK.

To może być problemem dla tysięcy podróżnych korzystających z tego połączenia, bo już w październiku, gdy remontowano przejścia na stacjach w Ursusie i Włochach stolica taki scenariusz ćwiczyła. Wtedy pasażerowie nie mieścili się do zmniejszonej liczby składów.

Eksperci podzieleni

Eksperci przewidują, że opóźnienia i tłok znowu się powtórzą, ale podkreślają też, że remont to szansa, aby na trasie pojawiło się więcej składów i nowa konkurencja. - To jest linia, która ma pewne ograniczenia związane z przepustowością, ale po modernizacji jesteśmy w stanie zagęścić na niej ruch, a więc mogą się pojawić nowi przewoźnicy – mówi Adrian Furgalski, ekspert ds. infrastruktury

Jednak niektórzy podkreślają, że modernizacja warta setki milionów złotych nie jest niezbędna, bo odcinek do Skierniewic jest w dobrym stanie, a w przyszłości równolegle ma powstać trasa dla polskiego TGV. - Ta linia, która jest, będzie służyła mieszkańcom Skierniewic i mniejszych miejscowości, bo mieszkańcy Warszawy i Łodzi przesiądą się do kolei szybkich prędkości – przekonuje Marcin Kamola, analityk zespołu doradców gospodarczych TOR.

Cyprian Jopek
ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rentier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 14:13 ~rentier

  Pan Grabarczyk chce zatrudnić jeszcze kilkudziesięciu kolesiów w Warszawie. Muszą więc mieć jakiś szybki środek lokomocji do domów.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 12:26 ~greg

  sf, czy kolejne obietnice Bufetowej?

 • WSW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 11:19 ~WSW

  65 minut będzie od granicy miasta do granicy miasta. Podajcie lepiej ile będzie od Fabrycznej do Centralnej.

 • ja4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 10:16 ~ja4

  przecież rozkład, już jest zmieniony na potrzeby remontu, pociagi dalekobieżne nie jezdżą przez Skierniewice, jak będą jeździły jeszcze rzadziej to chyba ludzie na głowach sobie będą siedzieć...poza tym ten remont od 3 lat przekładają, więc nie ma się co martwic na zapas

 • LLU PANY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 09:49 ~LLU PANY

  >>>Wielkie mi halo. Ja z Łukowa do Wawy jadę raptem 75 minut. Gdyby dali lepsze lokomotywy to podróż trwałaby mniej niż godzinę!!! Łuków Pany!!!! Zapamiętajcie to sobie warszawiaczki.

 • rrrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 09:46 ~rrrr

  tylko po co akurat wzięli się za tą linie, skoro wkrótce zaczną budowe "Y"? mogli już się wziąść za wrocław-poznań...

 • xx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 08:16 ~xx

  tak wogóle to jeżeli był remont torów czy tam przejść podziemnych to dlaczego zmneijszyli nie tylko ilość pociągów, ale przede wszystkim zmniejszyli ilość wagonów w tych pociągach - gdzie podziały się zaoszczędzone wagony ????????!!!!!!!!!!!!

 • patwrobel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 07:36 ~patwrobel

  Poco ludzi wprowadzacie w błąd!!!

  Modernizowana będzie tylko część dalekobierzna. Nie będzie to miało wpływu na późniejszy czas przejazdu pociągów osobowych do Grodziska czy Skierniewic. Tylko i wyłącznie pociągi TLK do Łodzi przyspieszą. Z kontekstu materiału można odnieść mylne wrażenie że to pociągi KM będą szybciej i częściej jeździć bo zwiększy sie przepustowość - ale żart :)

 • ~ szreku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2011 23:13 ~~ szreku

  Hahaa .. A w przyszłości równolegle ma powstać trasa dla polskiego TGV.???? Za 10-20 lat, a jeżeli wcześniej to na pewno za 1000 zł za bilet i kto się przesiądzie..?? Remontować, obiecywać, marzyć, wybory tuż tuż.. ;-)

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2011 23:01 ~Marian

  Jeszcze trochę się postarają i będzie jak przed wojną - w godzinę.
  A kiedy Zachód dogonimy i Chińczyków?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »