Stolica

22.11.2010 19:06 Wybory 2010

Z Rady Warszawy znikają znane twarze

SERWISY:

 

 

W większości dzielnic wygrywa Platforma. To można było przewidzieć. Niespodzianką może być natomiast zniknięcie z rady miasta kilku znanych nazwisk.

W sztabie SLD miny raczej ponure. Od niedzielnego wieczora było już wiadomo, że wynik Sojuszu w Warszawie będzie raczej mizerny. Dziś wiadomo, że partia nie dość, że nie poprawiła wyniku sprzed 4 lat to jeszcze straciła co najmniej 3 radnych. Eksperymenty na listach SLD okazały się więc klapą.

- To bardzo ważne uporządkowanie tej strony sceny politycznej przed wyborami do parlamentu ogólnokrajowego - mówi Katarzyna Piekarska, szefowa mazowieckiego SLD.

PO znów w koalicji?

Z danych z połowy komisji w Warszawie wynika, że PO zdobyła 44% mandatów do Rady Miasta, PiS nieco ponad 25%, a SLD 16% głosów. Radości PO nie ma co dziwić. Choć działacze partii po cichu liczyli na to, że w mieście rządzić będą mogli samodzielnie to podobnie jak 4 lata temu potrzebna będzie koalicja. Prawdopodobnie z Sojuszem lewicy Demokratycznej. - Zupełnie inna jakość rządzenia by była gdybyśmy mogli samodzielnie rządzić - komentuje Małgorzata Kidawa-Błońska, szefowa warszawskiej PO. Tak czy inaczej Platforma swoją reprezentację w radzie miasta powiększyła. To głównie radni znani z ostatniej kadencji, ale nie zabrakło też niespodzianek.

 

 

Niespodzianki na listach

Ciekawie rozsztrzygnęły się wybory w Śrdmieściu i na Ochocie. Stąd do rady miasta dostała się Ewa Malinowska -Grupińska, dotychczasowa przewodnicząca rady. Niemal taki sam wynik osiągnłea aktorka Anna Nehrebecka. Dostali się też Andrzej Kropiwnicki, Jarosław Krajewski z PiS i Marcin Rzońca z SLD. Wciąż nie wiadomo, co z Małgorzatą Kobus i Martą Jezierską z PO.

Zaskoczenie też na Mokotowie. PO wprowadzi stąd 4 radnych. - Jarosława Szostakowskiego, Małgorzatę Zakrzewską, Marię Szreder i Łukasza Gołotę. PiS - Jacka Cieślikowskiego, a SLD - Krystiana Legierskiego z Zielonych. Ważą się jeszcze losy Anny Jędrychowskiej i Alicji Tysiąc.

Nowe twarze dostały się z Białołeki i Pragi Północ m.in. Dariusz Dolczewski z PO. Z PiS-u Maciej Maciejowski i Zbigniew Cierpisz. Z SLD - Sebastian Wierzbicki. O mandat walczy jeszcze Agnieszka Grzybek z Zielonych i Mariola Rabczon z PO.

Duży sukces PO notuje w Wilanowie i na Ursynowie. Stąd radnymi najprawdopodoniej zostaną: Zofia Trębicka, Maciej Wyszyński, Agnieszka Makles i Lech Jaworski z PO, Maciej Wąsik z PiS i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z SLD.

"To kredyt zaufania"

Zofia Trębicka z wyniku swojej partii jest zadowolona. Jej zdaniem to przede wszystkim kredyt zaufania za poprzednią kadencję ale i wyższa poprzeczka na najbliższą.

 

- To jest przede wszystkim wielkie zaufanie mieszkańców dla tych osób, które przez ostatnie 4 lata rządziły - cieszy się Zofia Trębicka, kandydatka do Rady Miasta.

Jednak nie wszystkim dotychczasowym radnym zaufaliśmy. Ze wstępnych danych PKW wynika, że kilku znanych dotąd twarzy - na sesjach rady już nie zobaczymy.

Wielcy nieobecni

Wielkimi nieobecnymi będą Katarzyna Munio i Bartosz Dominiak, startujący ze Wspólnoty Samorządowej. Najprawdopodobniej do Rady Miasta nie dostała się też Paulina Piechna-Więckiewicz i Dariusz Klimaszewski z SLD oraz Dariusz Figura z PiS.

Jarosław Krajewski od rana sprawdzał wyniki głosowania w każdym lokalu w Śródmieściu. Sam najprawdopodobniej się dostał, ale o sukcesie PiSu w tych wyborach zdecydowanie mówić nie można. Utrate częsci radnych nazwać można tylko porażką. Krajewski uważa jednak, że tak słaba reprezentacja opozycji może miastu zaszkodzić.

- Na pewno będę się starał takim radnym być, żeby Platforma cały czas wiedziała, że ktoś patrzy im na ręce - deklaruje Jarosław Krajewski.

Na ręce Platformie w większości rad dzielnic będą musieli patrzeć koalicjanci. Są jednak dzielnice, w których PO ma szansę rządzić samodzielnie.

Odbędzie się bez koalicji

Tak może być w Śródmieściu, na Woli i Bemowie. Zupełnie odwrotnie może być za to a Pradze Południe, we Włochach i w Ursusie. Do rady Pragi wygrało bowiem PiS, a do rad Włoch i Ursusa lokalne komitety.

Marcin Rzońca, do tej pory wiceburmistrz Śródmieścia, niebawem zasiądzie w fotelu radnego. Mimo iż, jego partia w tych wyborach poniosła klęskę wie doskonale, że PO będzie potrzebowała koalicjanta. A bynajmniej nie będzie to PiS.

- Przez ostatnie cztery lata skutecznie gasiliśmy liberalne zapędy naszych koalicjantów, ale co będzie teraz tego nie wiem - mówi Marcin Rzońca, wiceburmistrz Śródmieścia.

Na te wątpliwości odpowiedzą dopiero nowi radni dzielnic. To oni wybiorą zarządy, burmistrzów i decydować będą o ewentualnych koalicjach.

Michał Tracz

mjc

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • elka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2010 11:24 ~elka

  Duchnowski- burmistrz PO, a przewodniczący rady to PIS...i dlatego jest jak jest...
  jestem z wawra i też PO!

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2010 11:19 ~Warszawianka

  odnośnie mieszkańców Wawra...
  za Waszą dzielnice odpowiada również Wasz Burmistrz i rada dzielnicy...może to ich zacznijcie sie pzobywać...a p. Hanna zrobiła dużo dla Warszawy!!!!!!!!!!

  jaką partię reprezentuje Wasz burmistrz?

 • też mieszkanka wawra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2010 10:42 ~też…

  Też jestem z Wawra, zdecydowanie za PO

 • damian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 23:44 ~damian

  Brawo dla Zielonych! :) W końcu miałem na kogo głosować.

  Gratuluję SLD i mam nadzieję, że współpraca się utrzyma i listy będą wspólne w wyborach parlamentarnych

 • Kytf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 21:43 ~Kytf

  Szkoda, że znowu do rady wszedł Golimont. Tak to jest jak się głosuje na kogoś kogo zna się tylko z telewizji a nie wie się jakim człowiekiem jest w rzeczywistości.

 • wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 21:11 ~wyborca

  Jak można było wystawić Legierskiego na 1 pozycji ? - ostatni raz głosowałem na SLD.

 • mieszkanka wawra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 20:51 ~mieszkanka wawra

  a co z Wawrem? ani słowa o Wawrze... czyżby tutaj wygrał PiS i dlatego nic o tym nie piszecie... wcale bym się nie zdziwiła... mieszkańcy Wawra mają dość rządów PO i Hani...

 • Ana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 20:37 ~Ana

  DZIEŃ PO WYBORACH rozpoczęły się wielkie roboty drogowe na ulicy Wałuszewskiej przy Pocztowej. A na samej ul Pocztowej ciężkie pojazdy drogowe robiły wielkie błoto

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2010 20:16 Optymista_…

  "Znane" nie jest synonimem "sprawdzonego", podobnie nowe osoby nie muszą okazać się skuteczne i najprawdopodobniej takimi nie będą. Kadencje przemijają, zaś problemy pozostają te same, sen o nowoczesnej i bogatej Warszawie prysł już bardzo dawno temu. Każda przychodząca władza utrzymuje miasto w stanie ubóstwa i zacofania, aby u kresu swego panowania, formułować nowe, łudzące zachwycającymi perspektywami progresji obietnice. Niezadowalające położenie Stolicy zawsze stanowi dobry fundament dla oskarżeń politycznych wrogów, iluzorycznych projektów zmian i dopieszczonych do ostatniego demagogicznego frazesu programów wyborczych. Warszawa stała się przedmiotem eksploatacji, wyzysku oraz manipulacji. Umysły zdolne do krytycyzmu zaprzyjaźnione z ośrodkami władzy media karmią drobnymi głupotami, przedstawianymi wszelako jako sprawy najbardziej poważne, dając iluzję wpływu na kierunek rozwoju miasta podczas, gdy kwestie najistotniejsze już z dawna są poza jakąkolwiek kontrolą mieszkańców.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »