Stolica

20.02.2011 20:48 NOWA PLACÓWKA NA PRADZE POŁUDNIE

Wyjątkowe miejsce pomaga autystycznym maluchom

SERWISY:

W integracyjnym przedszkolu dzieci autystyczne bawią się razem ze zdrowymi. W dodatku każde z nich ma swojego specjalnego pomocnika. Stowarzyszenie Terapeutów uruchomiło nowy punkt na Pradze.

Niepozorny żółty budynek przy ul. Międzynarodowej kryje wyjątkowe miejsce. Zajęcia w tym przedszkolu nie są takie, jak w innych placówkach. Odbywają się w małych grupach, a oprócz dziesięciorga zdrowych dzieci, uczestniczy w nich pięcioro autystycznych.

Mniej bodźców, więcej pomocy

- Mamy grupę dużo mniejszą, 15-osobową. Nie będzie większa. W budynku znajduje się tylko nasza grupa, będzie mniej bodźców, dużo mniej hałasu - tłumaczy kierownik przedszkola Agata Krawczyk.

Jest jeszcze coś, co punkt przedszkolny na Saskiej Kępie wyróżnia spośród innych. Tu każde dziecko autystyczne ma swojego pomocnika. - Każde z dzieci ma osobe towarzyszącą, asystenta, który nie tylko z nim pracuje, prowadzi terapię, ale jeszcze towarzyszy we wszystkich innych działaniach przedszkola – wyjaśnia Joanna Włodarska ze Stowarzyszenia Terapeutów.

Dzieci autystyczne nie tylko pracują ze swoimi asystentami, ale podczas wspólnej zabawy ze zdrowymi kolegami uczą kontaktu z rówieśnikami.

Autystycy potrzebują rówieśników

Jak ocenia Kalina Mlącka, mama autystycznego chłopca, takie przedszkole to odpowiedź na potrzeby rodzin dzieci autystycznych. Ważna jest wąska specjalizacja placówki. Nie ma tu podopiecznych z innymi niepełnosprawnościami, dlatego terapeuci skupiają się właśnie na autyzmie.

- Świat jest taki, jaki jest. Najważniejszą grupą odniesienia dla dzieci, również tych autystycznych, są rówieśnicy. Tym bardziej ośrodki, które oferują zajęcia grupowe, są bardzo istotne – mówi Kalina Mlącka.

W Warszawie jest kilkanaście przedszkoli z oddziałami integracyjnymi. Wiele dzieci autystycznych, ze względu na swoje specyficzne zachowanie długo jednak w nich nie wytrzymuje, więc placówkę nastawioną szczególnie na takie maluchy doceniają urzędnicy.

- Taka jednostka, prowadzona przez specjalistów wysokiej klasy, jest niezwykle cennym nabytkiem dla miasta, a przede wszystkim dla rodziców, którzy tutaj trzymują ogromne wsparcie – komentuje Ewa Kobyłecka z Biura Edukacji w ratuszu.

Opłaty jak w miejskim przedszkolu

Przedszkole założyło Stowarzyszenie Terapeutów i choć nie jest to placówka publiczna, to opłaty są takie same, jak w miejskich przedszkolach.

- Jesteśmy organizacją pożytku publicznego - non profit. Nie możemy zarabiać, nie chcemy zarabiać. Ale za dziećmi idzie też dotacja. To nam pozwala na spokojne funkcjonowanie – tłumaczy Piotr Krawczyk ze Stowarzyszenia Terapeutów.

W przedszkolu wciąż są jeszcze miejsca dla autystyków.

Małgorzata Walczak
js/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2012 16:39 ~ewa

  nie zgadzam się z tym, że integracja jest dobra dla każdego dziecka. moj synek też ma autyzm, ale po co mu integracja, skoro on nie zwraca specjalnej uwagi na inne dzieci, czasem nawet i na mnie :( dlatego chodzi do prywatnego przedszkola promitisu, w którym są tylko dzieci z autyzmem, zapisaliśmy go od wrzesnia i zrobił duże postepy- w grupie ma tylko 3-4 dzieci i dwie panie, więc wymiar opieki jest zupełnie inny. mam nadzieje, ze po roku czy 2 będzie mógł pójść np do inbtegracyjnej zerówki i bedzie juz gotowy :) trzymam kciuki za Was mamy i za wasze dzieciaki :)

 • www.terapeuci.ngo.org.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 11:04 ~www.terape…

  Punkt Przedszkolny "Klubik Integracyjny"
  Stowarzyszenia Terapeutów:
  zaprasza również dzieci zdrowe w wieku 3 - 5 lat

  Gabinet Integracji Sensorycznej
  - dla dzieci zdrowych i autystycznych - tel. 501 749 019

  ul. Międzynarodowa 47A, Saska Kępa www.terapeuci.ngo.org.pl
  klubik@terapeuci.ngo.org.pl
  tel 22 617 71 70 (prosimy dzwonić w godz. 8-9 i 14 - 15)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »