Stolica

22.02.2011 19:34 Zarząd Ursynowa bez pełnomocnictw

"Wkładanie kija w szprychy i sypanie piasku w tryby"

SERWISY:

 

Opozycja oskarża prezydent Gronkiewicz Waltz o próbę centralizacji władzy. To reakcja na decyzję Ratusza o odebraniu możliwosci zatrudniania pracowników przez wiceburmistrzów wszystkich dzielnic. Urzednicy prezydent tłumaczą, że to tylko porządkowanie spraw kadrowych.  Nagłośniej protestuje Ursynów. Uważa, że to rzucanie kolejnych kłód pod nogi burmistrzom, którzy nie są z Platformy.  

Na Ursynowie spore zamieszanie. I to nie dlatego, że urzędnicy mają tu dużo pracy. Alarm wszczyna burmistrz. Bo od poniedziałkowego wieczora ani on, ani nikt z jego zastępców nie może zwolnić, zatrudnić, ani wysłać żadnego z urzedników na urlop.

Burmistrz Ursynowa zareagował natychmiast. Sam takie uprawnienia za karę stracił w zeszłym tygodniu. Teraz stracili je także wszyscy jego zastępcy.

 Zareagował także Ratusz...

Wiceszef gabinetu prezydent Warszawy przyznał, że prawo zatrudniania stracili wszyscy wiceburmistrzowie wszystkich dzielnic. Nie tylko na Ursynowie. A decyzja nie jest wymierzona przeciwko konkretnej dzielnicy. Służyć ma uporządkowaniu kadrowych spraw.

- Co do zasady pełnomocnictwa kadrowe będzie miał burmistrz, gdy jego nie będzie, pierwszy zastępca. A gdy nie będzie burmistrza ani jego pierwszego zastępcy, wtedy drugi zastępca - wyjaśnia Jarosław Jóźwiak, wicedyrektor gabinetu prezydent.

Pełnomocnictwa dla kolegów?

Ale wespół z burmistrzem Ursynowa oburzenia nie kryje miejska opozycja.

 Marcin Rzońca w poprzedniej kandencji, jako wiceburmistrz Śródmieścia miał wszystkie pełnomocnictwa. Wieczorną decyzję Ratusza uważa za cofanie się do poprzedniego ustroju Warszawy kiedy prezydent miasta dzierżył w dłoni całą włądzę.

- Łatwo się daje pełnomocnictwa partyjnym kolegom. Okazuje się, że dużo trudniej jest dać pełnomocnictwa komuś z przeciwnej opcji politycznej- uważa Marcin Rzońca, radny Warszawy, SLD.

Tyle, że coś, co dla ratusza jest porządkowaniem - dla burmistrza Guziała polityczną grą. Twierdzi, że prezydent rzuca mu kłody pod nogi przede wszystkim dlatego, że... nie należy do PO.

 - Zdecydowanie chodzi o to, że Platforma nie jest na Ursynwie w koalicji. I stąd to wkładanie kija w szprychy i sypanie piasku w tryby.

Co na to inni burmistrzowie z Platformą niezwiązani?

Ursynów nie jest jedyną dzielnicą, gdzie rządzi burmistrz niezwiązany z Platformą. Piotr Guział należy do Naszego Ursynowa. Michał Wąsowicz, burmistrz Włoch do PiS. Do lokalnego stowarzyszenia należy burmistrz Ursusa Wiesław Krzemień i Agnieszka Kądeja, burmistrz Rembertowa.

Pytany o spięcia z miejskim ratuszem - burmistrz Ursusa robi wielkie oczy. Twierdzi, że konflikt dotyczy jedynie Piotra Guziała, bo jemu, choć do Platformy nie należy - z panią prezydent współpracuje się dobrze.

- Z dużym ratuszem współpracuje mi się dobrze. Na dowód powiem, że na burmistrza wybrano mnie 13 listopada, a już 15 listopada dostałem wszystkie pełnomocnictwa - mówi Wiesław Krzemień, burmistrz Ursusa, Stowarzyszenie Obywatelskie.

Wszystko wskazuje więc na to, że afera wokół pełnomocnictw wiceburmistrzów może okazać się jedynie małą aferką, dotyczącą jednego burmistrza, i tak już skonfliktowanego z Ratuszem.

Ratusz mówi o porządkowaniu spraw, a Ursynów o rzucaniu kłód pod nogi.  Kiedy ta lokalna wojenka skończy się na razie trudno wyrokować. Jedno jest niemal pewne - ta lokalna wojenka ograniczać się będzie chyba tylko do Ursynowa.

 

Michał Tracz

 ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Z Imielina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2011 11:29 ~Z Imielina

  Pani Prezydent proszę się pogodzić wynikiem demokratycznych wyborów na Ursynowe bo przyniesie to PO opłakane skutki na jesieni. Sztuczki które Pani nazywa "przestarzeganiem prawa" to żenada.

 • .joe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 10:26 ~.joe

  a SLD dalej ręka w rękę z guziałem i naszym ursynowem

 • kabaty nikita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 10:10 ~kabaty nikita

  sld po raz kolejny popiera guziala i go broni i nasz ursynow. co to za chora polityka? kto to w sld tym steruje?!

 • z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 10:09 ~z

  Jakim prawem SLD popiera Guziała i go broni? co na to SLD? Ja sie sprzeciwiam

 • z Ursynowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2011 08:25 ~z Ursynowa

  Co za buraczany materiał. Rozumiem że jako mieszkańców 150 tysięcznego Ursynowa ma nas pocieszyć fakt że HGW traktuje naszego burmistrza gorzej niż innych. Nasz przed umową musiał zrobić badania lekarskie co trwało tygodnie a pokorny z ursusa dostał umowę o pracę w ciągu 2 dni. Tylko nasz na 18-tu nie może podejmować żadnych decyzji w żadnych sprawach kadrowych. Tylko nasz dostaje jakieś kretyńskie upomnienia nie wiadomo za co (za to że broni ludzi nawet jeśli są z PO). Pan Tracz bałamutnie przedstawił jedynie informacje w których dzielnicach głownym burmistrzem jest ktoś nie z PO pomijając milczeniem sprawę gdzie PO nie ma większość w radzie i gdzie nie jest w koalicji. Na Ursynowie i na Pradze Północ! Przypominam że rada jest władzą uchwałodawczą a burmistrz jedynie wykonawczą. Niech pan redaktor sam liże 4 litery swoim zwierzchnikom, skoro uważa że to jedynie słuszne. Wstyd TVN! Wyborcy, jakaś mściwa ta wasza prezydet, nieprawdaż?

 • podobno jest zimno i powyższe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 22:01 ~podobno…

  Zasada jest prosta. Wybierają cię, odbierasz pełnomocnictwa i dostajesz sugestię dotyczącą zatrudnienia "fachowców" polecanych przez ratusz.
  Jak się zgodzisz, jedziesz w miarę bezpiecznie do następnych wyborów (oczywiście zakładając, że współpracujesz z władzą z ratusza i się nie wychylasz).
  Jak nie to kończysz jak władze Pragi Północ lub Ursynowa. Pani "Jestem obrażona" nie toleruje sprzeciwu w tej materii.
  Tak w każdym razie gadają na mieście.

 • fajny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 21:49 ~fajny

  Już kiedyś TVN było w posiadaniu ciekawego materiału i od dziwo gdzies zaginoł.

 • LumPan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 21:33 ~LumPan

  o co w tym zamieszaniu chodzi??

 • Koński Jar - Nutki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 20:59 ~Koński…

  No! Wreszcie pan redaktor zorientował się, O CO tak naprawdę w tym zamieszaniu chodzi:-) Teraz czekam na jakiś materiał dotyczący WYŁĄCZNIE burmistrza i jego spraw i sprawek. Czy TVN Warszawa będzie miała odwagę to zrobić dla dobra mieszkańców Ursynowa? Mam wielką nadzieję, że TAK!

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 20:41 ~jan

  pani prezydent co pani do cholery robi, glosowałem na panią ale moja cierpliwość powoli kończy się

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »