Stolica

21.11.2010 06:24 Poradnik wyborczy TVN Warszawa

Warszawiacy głosują

SERWISY:

 


Dzisiaj wybieramy prezydenta stolicy, radnych miasta, dzielnic i sejmiku Mazowsza. Jak głosować? O czym warto pamiętać w dniu wyborów? Dziennikarze TVN Warszawa przygotowali praktyczny przewodnik.

Komisje pierwszych wyborców przyjęły o 8 rano. Głosować będzie można do godziny 22.

Każdy stołeczny wyborca w lokalu otrzyma cztery karty do głosowania. Na białej znajdzie nazwiska kandydatów do rady miasta. Ta liczyć będzie w sumie 60 członków, tyle że - w zależności od okręgu - mieszkańcy poszczególnych dzielnic wybiorą po kilku swoich reprezentantów do warszawskiego samorządu, na przykład na Woli pięciu, Bielanach połączonych z Żoliborzem - siedmiu, a na Mokotowie aż ośmiu.

Karta żółta posłuży do wyłonienia radnych dzielnicowych. Tych w całej Warszawie jest aż 409. Najmniejsze, bo 15-osobowe są rady Wilanowa i Wesołej, najliczniejszy jest samorząd Mokotowa - ma 28 członków.

Karta niebieska to droga do wyłonienia radnych sejmiku. W stolicy wybierzemy ich 15, choć cały skład samorządu województwa mazowieckiego to 51 osób.

I wreszcie różowa karta - a na niej nazwiska kandydatów do fotela prezydenta Warszawy.

 Jak głosować?

Zasady głosowania są proste. Na każdej z kart stawiamy tylko jeden znak „x" w kratce przy nazwisku wybranego przez nas kandydata. Pomocą - jak mówi sekretarz Panstwowej Komisji Wyborczej - posłuży instrukcja znajdująca się na kartach.

- Czyli wyborca, który otrzyma taką kartę w tym pomieszczeniu za osłoną, powinien spokojnie zapoznać się z tym objaśnieniem jak głosować, by głos był ważny - zauważa Kazimierz Czaplicki, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej.

Ważne też, by tych głosów było dużo. Przed czterema laty frekwencja w stolicy wyniosła 53 procent.

Cisza wborcza

Do godziny 22, czyli do zamknięcia lokali wyborczych, trwa cisza wyborcza. To oznacza, że nie można m.in. zwoływać zgromadzeń i manifestacji oraz rozdawać ulotek czy prowadzić agitacji.

Niepodporządkowanie się grozi kara w wysokości do 5 tysięcy złotych. Większa kara grozi osobie, która podczas trwania ciszy wyborczej opublikuje wyniki sondaży wyborczych, grzywna finansowa w tym przypadku może wynieść od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Wybory = odpowiedzialność

Wybory to dziesiątki worków w każdym urzędzie i tony papierów. Ich zawartość to sprawa wielkiej wagi.

- Każda komisja otrzymuje kilkaset kilogramów dokumentacji wyborczej, w tym głównie kart do głosowania, które są najcięższe - wyjaśnia Zbigniew Puźniak z Urzędu Dzielnicy Śródmieście. Oprócz kart także listy uprawnionych do głosowania, druki protokołów, materiały biurowe. Słowem - całe instrumentarium niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia wyborów.

Jeszcze większy jest ciężar odpowiedzialności.

- Najbardziej boimy się pomyłek, które zdarzały się w latach minionych, że nie te obwody dostały nie te karty. Będziemy bardzo pilnowali, żeby w tym roku takich pomyłek nie było - podkreśla Jarosław Joźwiak, urzędnik wyborczy dla Warszawy.

Komisje obwodowe, a w stolicy jest ich ponad 800, w sobotę odbierały przesyłki, liczyły karty, przygotowywały się do tego szczególnego dnia, żeby dzisiaj od samego rana wszystko było gotowe na przyjęcie warszawiaków, którzy do lokali mogą wybrać się od godziny 8 rano. 

Przemysław Wenerski
myk/aq

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »