Stolica

13.03.2011 21:40 Polska prezydencja w UE

Warszawa stolicą Europy: atrakcje, prestiż i utrudnienia

Wydarzenia związane z polską prezydencją w Unii Europejskiej to prestiż i szansa na promocję Warszawy. Nad ich przygotowaniem pracuje sztab urzędników. Mieszkańcom stolicy druga połowa roku upłynie natomiast pod znakiem muzycznych atrakcji i... licznych utrudnień.

Warszawa była już gospodarzem niejednego wielkiego przedsięwzięcia. Jednak to, co rozpocznie się 1 lipca i będzie trwać przez sześć miesięcy, to rzecz absolutnie bez precedensu. - Blisko czterysta spotkań, na które przyjedzie prawdopodobnie z całego świata kilkadziesięt tysięcy gości – zapowiada Jarosław Jóźwiak z gabinetu prezydent Warszawy.

Przygotowania do tych wydarzeń trwają od dawna. W ratusz zajmuje się nimi kilkunastoosobowy zespół urzędników, ściśle współpracujących z agendami rządowymi. Stolica będzie jednym z jedenastu polskich miast zaangażowanych w działania związane z prezydencją.

Koncert tajemniczej gwiazdy

Wszystko rozpocznie się na placu Defilad. Warszawiacy będą tam mogli wysłuchać koncertu, który zainauguruje polską prezydencję w Unii Europejskiej. Tego dnia muzyka będzie rozbrzmiewać także na trzech innych scenach: na rynkach Nowego Miasta i Mariensztackim oraz na placu Zamowym.

Jednak to pod Pałacem Kultury i Nauki pojawi się muzyczna gwiazda. Kto? To na razie pilnie strzeżony sekret. Jarosław Jóźwiak nie chce zdradzić nawet inicjałów. - Natomiast zapewniam, że koncert ten powinien zrobić wrażenie na warszawiakach. Takiego koncertu i na tę skalę dawno w Warszawie nie mieliśmy – przekonuje.

Kopernik dla dyplomatów

Prezydencja to jednak głównie niezliczone spotkania urzędników i dyplomatów. Te odbywać będą się między innymi w oddanej niedawno do użytku kongresowej części Centrum Nauki Kopernik.

- Mamy tutaj dwie sale konferencyjne. Ta, w której znajdujemy się w tej chwili to sala audytoryjna, która ma dokładnie 278 miejsc – opowiada Katarzyna Nowicka z CNK.

Kolejne 360 miejsc czeka na gości w modułowej, dzielonej na części przestrzeni na pierwszym piętrze. Najprawdopodobniej to właśnie w Koperniku obradować będą uczestnicy zaplanowanych z rozmachem Europejskich Dni Rozwoju.

Na lipiec przygotowuje się także Lotnisko Chopina. - Chcemy po prostu na lotnisku zainstalować jakieś elementy graficzne, które będą pokazywać, że Polska i Warszawa uczestniczą w prezydencji UE. Będą jakieś plakaty, jakieś logotypy – zapowiada rzecznik portu Przemysław Przybylski.

Miasto wyda 9 milionów

Z miejskiego budżetu na działania związane z prezydencją wypłynie 9 milionów złotych, z czego pięć i pół miliona pochłonie logistyka i bezpieczeństwo. W związku z zapewnieniem tego ostatniego w drugiej połowie roku warszawiacy będą się musieli liczyć z różnymi utrudnieniami.

- Każde spotkanie będzie powodowało to, że w najbliższym sąsiedztwie tego obiektu mogą występować pewne ograniczenia co do parkowania, możliwe, że i czasowe ograniczenia co do poruszania się, zamykanie niektórych ulic – uprzedza Jarosław Jóźwiak.

Przemysław Wenerski
js/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • :)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2011 20:36 ~:)

  ja będę dyplomatów odpłatnie oprowadzał po miejscach w których kiedys będzie autostrada.

  a na lotnisku będę kasował bilety za mozliwość obejrzenia jedynej europejskiej stolicy bez autostrady

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2011 09:42 ~marta2

  P. Gawor pewnie dostanie europejską nagrodę za najbezpieczniejszą stolicę Europy . Przy każdym uczestniku spędu postawi jednego ochroniarza. Bezpieczeństwo reszty Warszawiaków będzie jak zwykle nieistotne. Mam nadzieję , że nie przyjdzie jej do głowy zaostrzanie wszelkich konfliktów- no raczej nie , nie w tym czasie.

 • uff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2011 09:03 ~uff

  oby nie ta sama ekipa przygotowywała co do targów w Cannes

 • Orwell

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2011 07:15 ~Orwell

  co polacy będą mieli z tej prezydenci oprócz ogromnych wydatków na organizację imprez z wyżerką i popijawami dla lewackich wybrańców z brukselskiego '' szamba '' ?

 • ~~

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 22:47 ~~~

  cyrk i wstyd!

 • saturator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 22:32 ~saturator

  europejska stolica he he z dzikimi imitacjami taksówek typu przewóz osób,z ulicami jak ser szwajcarski ,z zapadniętymi studzienkami i brakiem synchronizacji świateł a do tego jeszcze ta ciemnota pod pałacem prezydenckim z krzyżami i zniczami dziwny kraj dziwna stolica !!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »