Stolica

20.02.2013 11:28 film z przedwojennej stolicy w 3D

"Warszawa 1935": zobacz zwiastun tuż przed premierą

SERWISY:

Pierwsza w historii cyfrowa rekonstrukcja przedwojennej Warszawy jest już gotowa. 15 marca film "Warszawy 1935" trafi do kin, a dziś zaprezentowano nowy zwiastun niezwykłej produkcji.

20-minutowy obraz prezentujący w technologii 3D przedwojenną stolicę powstawał od czterech lat w studiu efektów specjalnych Newborn.

Twórcy skupili się na północnym fragmencie Śródmieścia: od skrzyżowania ulicy Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich do Ogrodu Saskiego. Zajrzeli także na place Dąbrowskiego, Napoleona i Piłsudskiego.

Film ma pokazywać przede wszystkim dziedzictwo architektury, ale także techniki, bo po ulicach jeżdżą samochody, a po niebie latają polskie samoloty.

"To cudowna przygoda i wyzwanie"

- Zawsze chcieliśmy stworzyć coś wyjątkowego. Rekonstrukcja zniszczonej Warszawy kosztowała nas wiele wyrzeczeń – powiedział Tomasz Gomoła, pomysłodawca filmu. – Nikt wcześniej nie podjął się tak rozległego tematu, co z pewnością było dla nas dodatkową motywacją, aby zrealizować ten film - dodał.

A pracy było sporo. Oprócz stworzenia scenografii 3D, ogromnego wysiłku wymagała dokumentacja. Jak mówił Gomoła, były to setki godzin spędzonych przy komputerze i albumach ze zdjęciami z tamtego okresu. Przy tworzeniu projektu wykorzystywano między innymi fotografie z Archiwum Państwowego Miasta Stołecznego Warszawy.

Wirtualna scenografia filmowa

- W czasie wielu nieszczęść, których w historii Polski nie brakowało, traciliśmy wiele z dziedzictwa materialnego i duchowego. Dlatego każdy taki powrót do przeszłości wzbudza dobre emocje i ma siłę edukacyjną – stwierdził minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Stworzony materiał będzie mógł zostać wykorzystany także w innych produkcjach filmowych, jako rodzaj wirtualnej scenografii. - Mam nadzieję, że polskie środowisko filmowe skorzysta z tego dorobku - podkreśliła Agnieszka Odorowicz, szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

su//ec/b/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2013 21:18 ~ewa

  Warszawa byla elegancka i inni byli ludzie. Wiadomo, ze nie wszyscy i nie wszędzie, ale moja babcia, 103 lata nadal zyje, mowi, ze wtedy zadna szanująca sie kobieta (i wcale nie z wyzszych klas) nie wychodzila na ulicę bez rękawiczek i kapelusza. Kiedy uciekinierzy z Warszawy po powstaniu trafiali do Krakowa - paniusie krakowskie dziwily sie - jak mozna przyjechac nawet bez torebki, zmiany bielizny, nie mowiac o walizce, kapelusza czy rękawiczek....reszta Polski nie rozumie Warszawy. Nie musi, ale niech nie pluje, zwłaszcza ci z okolic - słoiki. Ja, kiedy jade do Krakowa - nie pluję na to miasto, mimo, ze go nie kocham. Ale mnie tam nie rusza kazdy zakatek,jak w miescie rodiznnym, Warszawie.

 • wronka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2013 20:23 ~wronka

  Byłam dzisiaj na tym filmie. I cóż w nim takiego nadzwyczajnego? Zwykła komputerowa zabawa, miałam wrażenie że oglądam wielką planszę dawnej Warszawy z ustawionymi komputerowo samochodami i ludzikami. Bez sensu! Można to potraktować jako zabawę ale nie jako dokument. I dlaczego taka horrorystyczna muzyka i cały czas czarne chmury na niebie, taki półmrok.
  Film trwał 15 minut a najpierw oczywiście kretyńskie reklamy 15 minut.
  Może sie nie znam ale wg mnie ten film to porażka.

 • Piast

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2013 17:21 ~Piast

  Ty w kwietniu w rocznicę powstania żydowskiego to też pierniczysz w podobnym tonie czy biegasz po Muranowie z żółtymi kwiatkami?

 • oswobodziciel z Anglii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2013 00:27 ~oswobodzic…

  Powojenna Warszawa to zlepek ostatniej hołoty z całej Poski. Najgorszy Margines po wojnie ciągnął do W-wy w nadziei na coś większego niż to co miał. Potomkowie tych złodziei, bandytów i wyrzutków społecznych często z najgłębszych wioch, nawet ślązactwo, to dzisiejsi "warszawiacy". - BAGNO ! Widać w rządzie i na ulicach i po niektórych, poniższych wypowiedziach.

 • cmentarz wolski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 19:52 ~cmentarz wolski


  Wiesz co jak by się to powtórzyło to ja bym brał udział. Kocham swoje miasto (Miasto nie klub) i jestem częścią właśnie Warszawy i dlatego nie pozwolę żadnym "burkom" psioczyć. Jak się nie podoba masz wiele innych miast do wyboru. (tylko bezpański kundel tak nie ma osobowości).  zdajesz sobie sprawę, że jesteś debilem pisząc takie brednie?
  torina~torina

  To miasto nadal by istniało gdyby nie to bezsensowne powstanie warszawskie. A przede wszystkim tysiące ludzi nie musiałoby umierać tuż przed końcem wojny.MIELI PRAWO ŻYĆ I NIKT NIE MIAŁ PRAWA IM TEGO ODBIERAĆ.
  max~max


  cmentarz wolski~cmentarz wolski

  Ostatnio coraz więcej można przeczytać ,opowieści o powstaniu ,w tonie innym niż na klęczkach. Piszą tacy ,którzy przeżyli ,widzieli ,był np. taki cykl w Angorze , ale nie tylko.O tym jak ludność odwróciła się od powstańców po kilku dniach gehenny.I.t.p. O tym ,że strategicznie była to głupia decyzja ,dziś mówi się oficjalnie. Żal ludzi i miasta. Zysk tylko patriotyczny ,nie wart tej krwi. Tak ,że ostrożnie z tymi wyzwiskami.
  Wwiak~Wwiak  Jestem warszawiakiem i nie potrzebuję wyboru , no chyba gdybym mógł nie mieszkać z ignorantami , mającymi pełne gęby frazesów. Ale czytaj ,interesuj się bo historia nie jest czarno -biała. Jeśli w ogóle cię zajmuje.W co pozwolę sobie wątpić.

 • niki1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 16:04 ~niki1

  Warszawa w tamtych czasach miała swój urok, nie to co teraz: architektoniczny nieład....

 • Aleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 15:17 ~Aleks


  koltri~koltri

  mam nadzieje, ze jak będzie już metro na pradze, to sporo turystów będzie tu przyjeżdżało, że dzięki temu odżyje np. ulica białostocka za dworcem wileńskim
  Kracho~Kracho
  W ryj gratis :)  No niekoniecznie, to trochę niesłuszny stereotyp sprzed iluś tam lat, bo prawda jest taka, że się poprawiło na Pradze i teraz w porównaniu do innych dzielnic jest na niej bezpiecznie. Wiem co piszę, bo często bywam na Starej Pradze i nigdy nie miałem żadnej podejrzanej akcji.

 • malinka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 14:52 ~malinka

  a kiedy zobaczymy w telewizji tvp hd?

 • torina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 14:38 ~torina

  Jeżeli dla kogoś każdy kto ma inne zdanie od niego jest debilem, to cieszę się że stoję po przeciwnej stronie. Dla mnie każdy ma prawo do własnych opinii na dowolny temat, również przeciwnych do moich.

 • torina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 14:32 ~torina

  Jeżeli każdy kto ma inne zdanie jest dla kogoś debilem, to cieszę się że stoję po przeciwnej stronie-dla mnie ludzie mogą mieć różne, także przeciwstawne, opinie na różne tematy. Wolę być żywym "debilem", niż martwym bohaterem a tym bardziej przypadkową ofiarą, która chciałaby przeżyć swoje życie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »