Stolica

25.02.2011 19:01 Dworzec Wodny zniszczeje?

Urzędnicy nie chcą barki
w Porcie Czerniakowskim

Barka idzie na dno! - alarmuje Przemysław Pasek. Szef fundacji "Ja Wisła", chce remontować bezcenny "Dworzec Wodny" w porcie praskim Właśnie dostał dotację z Ministerstwa Kultury. Jednak przyznane mu 200 tysięcy złotych to kropla w rzece potrzeb. Niestety, miasto niechętnie mówi o wsparciu remontu ponad stuletniej barki, która sypie się w oczach. O problemie pisała też Gazeta Stołeczna.

- Jest obecnie w stanie śmierci technologicznej. Jeżeli natychmiast nie podejmiemy remontu ten obiekt przestanie po prostu istnieć – mówi Pasek.

Fundacja "Ja Wisła", ma wielkie plany. Chce ożywić Dworzec Wodny. Bez wymaganego remontu niemal stuletnia barka w każdej chwili może rozsypać się jak domek z kart.

Remontu wymaga ponad 200 metrów stalowego poszycia, drewniana nadbudówka nadaje się tylko do rozbiórki.

Piękna pamiątka niszczeje

Zabytek datowany jest na koniec lat 80. XIX wieku. Przez wiele lat można było go zobaczyć na Podzamczu: tam funkcjonował jako przystań wodna. Na barce można było kupić bilet do Włocławka, Gdańska oraz Ciechocinka. Później trafił w ręce prywatnego właściciela i przez ostatnie 40 lat niszczał w Porcie Praskim.

Fundacja marzy, żeby przywrócić barce jej dawne funkcje. Remont będzie jednak bardzo kosztowny i pochłonąć może nawet 3 mln złotych. Jak na razie fundacji udało się zdobyć jedynie 200 tysięcy z ministerstwa kultury. A to kropla w morzu potrzeb.

- Pierwszy etap, czyli remont nitowanego kadłuba, według kosztorysu, to około 1 mln 200 tys zł. Także te 200 tysięcy, które dostaniemy od ministra to jest dobry początek. To jest wyjecie barki na ląd – ocenia Pasek.

"Ja Wisła" chciałaby przetransportować zrujnowaną barkę do Portu Czerniakowskiego i tam na należącym do miasta terenie, w spokoju przywracać ją do życia . Ratusz jednak odmawia. W oświadczeniu czytamy:

Chodzi m.in. o zorganizowaną w zeszłym roku imprezę plenerową w Porcie Czerniakowskim. Miasto za wykorzystanie terenu chce 10 tysięcy złotych.

Fundacja nie zapłaci

A fundacja nie chce płacić. Nadzieje widzi jeszcze w biurze stołecznego konserwatora zabytków. Tam właśnie złożyła wniosek o dofinansowanie remontu.

Do końca marca wniosek ma zostać oceniony przez konserwatorów. Ale nawet jeżeli uzyska pozytywną opinię, nie oznacza to, że pieniądze trafią na konto fundacji.

O tym czy fundacja ostatecznie dostanie pieniądze zadecyduje Rada Warszawy.

Mateusz Wróbel
aq 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • działacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2011 13:42 ~działacz

  Osoby szczekające oszczerstwa zapraszam do pomocy teraz na wiosnę przy kolejnym wylewaniu wody i uszczelnianiu kadłuba. Łatwo się pisze głupoty na forum. Przyjedźcie pomóżcie porozmawiajcie wtedy się przekonacie o całej tej Fundacyjce. Spędziłem na tym obiekcie w sumie ponad 2 tygodnie (lato wiosna jesień zima) przy sprzątaniu zabezpieczaniu i wylewaniu wody. Stan się pogarsza. Na nic idzie całe zabezpieczanie, gdy ludzie kradną i niszczą wszystko, co się da. Wycena kosztów jest wysoka, bo jest to kwota, która pozwoli na odtworzenie w sposób oryginalny (metody, materiały) całego obiektu, czyli np. kadłub naprawiony NITOWANIEM. Spawanie kadłuba taniej wyjdzie, ale jest to 3 opcja naj mniej pożądana.

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2011 05:33 ~mark

  tak tak panie sitek. po co nam jakieś tam niby zabytki. starówka też się sypie ale po co ją remontować, przecież to żaden zabytek. może sprzedać jakiemu deweloperowi, niech postawi tam niby apartamentowco-biurowce albo jakie centrum handlowe. w tym nasze miejskie urzędasy są najlepsze. a i element napływowy byłby również zadowolony, blisko do miejsca zarabiania mamony. tylko trzeba jeszcze wybudować autostradę z centrum, by mogli szybko wyjechać z miasta na łikend. tak tak panie sitek.

 • fazi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2011 00:06 ~fazi

  Barka wyniszczała już będąc w posiadaniu fundacji. Prywatny inwestor o nią dbał, natomiast odkąd została oddana fundacji JA WISŁA została zaniedbana i zniszczona. Gdyby zostala od razu wyjęta na brzeg koszt jej remontu byłby niższy. To wygląda na celową działalność fundacji do wyciągnięcia kasy z miasta. Dwie powodzie zniszczyły barkę. Dlaczego nikt wtedy nie pomyślał by ja wyciągnąć na brzeg? Gdzie wtedy był prezes fundacji? Zapytajcie go. Barka niszczała w oczach. Łatwo żądać pieniędzy i żerować na uczuciach mieszkańcow Warszawy.

 • Sitek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 16:19 ~Sitek

  Na co komu taka rudera (oprócz fundacji, do wyciągania kasy). Zacznijmy w końcu rozróżniać co jest zabytkiem, a co starą ruderą. Jeszcze ta kwota 1 200 000 na pierwszy etap prac, to ile tych etapów ma być? 1,2 mln przeznaczyć na prawdziwe, ważne potrzeby miasta, a nie zbędną sypiącą się barkę!!!

 • Nater

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 15:15 ~Nater

  Prywatna fundacyjka do spraw wyciągania pieniędzy... naszych. Masz prywatną bareczkę to ją remontuj za swoje a nie okradaj innych... może mi dasz na remont samochodu? Może TVN zrobi program o tym, że miasto nie chce mi dać pieniędzy na remont prywatnego samochodu i darmowych talonów na paliwo?

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 14:46 ~marek

  to sobie remontj za swoje pieniądze. weź się chłopie do roboty, uczciwej, zwykłej roboty. za cudze pienieniądze łatwo jest być bohaterem. bądz bohaterem swojej rodzinyt, która będziesz utrzymywał uczciwa pracą, a nie za moje...

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 13:37 ~wawa

  Jak z budżetu czyli z moich podatków to NIE. On chce remontować czy chce forsę ?Niech szuka sponsorów a nie siedzi na tyłku i łape wyciąga.

 • Dziki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 13:15 ~Dziki

  jakoś drogo ten remont wychodzi-1 200 tysięcy za remont kadłuba ???
  Przecież za te pieniądze można zamówić nowy, szczelny i współczesny kadłub, i na nim odtworzyć ten drewniany dworzec razem ze wszystkim możliwymi ozdóbkami.
  A że w Ratuszu dostają dreszczy na dźwięk nazwiska Pasek...
  Może świadczy to o tym, że gościu jest trudny w kontaktach.
  Niech sprobuje zatrudnić miłą, sympatyczną i medialną dziewczynę, to może zdziała więcej niż załatwiając rzeczy osobiście.

 • JD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 12:37 ~JD

  Chce remontować ? , to niech remontuje , kto mu zabrania ?

 • mikey75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2011 11:37 ~mikey75

  kiedy stopnieją lody mentalne w zawekowanych łbach urzędników? czy ja się kiedyś doczekam czasów, w których urzędy będą WSPIERAĆ działania społeczne, kreatywne myślenie, twórcze wykorzystywanie różnych obiektów, ludzką spontaniczność?! PRZESTRZEŃ MIEJSKA JEST PO TO, BY MIESZKAŃCY Z NIEJ KORZYSTALI, a nie po to by był porządek w papierach w jakimś biurze. do cholery!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »