Stolica

12.12.2010 17:16 Niezwykły film 3D

Trójwymiarowa Warszawa z 1935 roku

Takiego dzieła o międzywojennej Warszawie jeszcze nie było. W trójwymiarowym filmie zobaczymy m.in. centrum miasta. Wszystko to w najdrobniejszych szczegółach przeniesie widza do roku 1935.

- Przez 75 lat nikt nie podjął się próby podobnej realizacji, a myśmy ją podjęli z sukcesem – cieszy się Tomasz Gomola, jeden z współtwórców filmu.

Prace nad filmem trwają od trzech lat. To setki godzin spędzonych przy komputerze i przy albumach ze zdjęciami z tamtego okresu. Za niespełna miesiąc całe dzieło ma być gotowe.

Twórcy filmu pokazują nie tylko dawne budynki ale także samochody, tramwaje, wystawy sklepowe czy latarnie. Możemy podglądać także mieszkańców Warszawy spacerujących po ulicach.

Marta Brzegowa
bf/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JOANNA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 09:02 ~JOANNA

  Warszawa była piękna .. stylowa perełka architektury .. W obecnej chwili nie przypomina w niczym miasta z okresu największej świetności.
  Chylę czoła przed nią bo bardzo dużo przeżyła- umęczona Warszawa .
  W obecnej chwili szklane domy ... budowane bez ładu i składu niczym nie dorównają świetności z przed lat.. Jest mi przykro że moja Stolica to zlepek różnych stylów i samowolki budowlanej. W zależności od tego co architekt ma w głowie powstają budowle okropne zacierając resztki pamięci dawnego czaru .

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 12:34 Optymista_…

  Warszawa literalnie przeżyła własny zgon. Choć obudzona została do życia, nic nie pozostało w niej takie jak dawniej, nie tylko w materii urbanistycznej, przede wszystkim w tkance ludzkiej. Tysiące heroicznych, odważnych i dumnych Warszawiaków zginęło podczas Powstania Warszawskiego, ocalonych ścigali komuniści, ostatnim ogniwem linii politycznej których jest jaruzelski, dziś tak często obcujący z politykami najwyższego szczebla. W rezultacie działań wojennych, a także zaplanowanych po ich zakończeniu zniszczeń niemieckich brygad specjalnych unicestwione zostało 50% budynków, 72% zabudowy mieszkalnej, 90% obiektów industrialnych i 90% zabytków. Odbudowane kamienice dziś pozostają dalece zaniedbane, niemalże rozpadają się na oczach potomków wielkich bohaterów Warszawy. Rozmaite konstrukcje, stanowiące nośniki historycznych wartości są z rozmysłem unicestwiane na polecenie władz, ku udostępnieniu terenu pod drogie inwestycje prywatne noszące kształty obrzydliwych, kiczowatych apartamentowców itp. Oddani sprawie ich ratunku konserwatorzy nie są w stanie zapanować nad deweloperami, którzy rozpanoszyli się po mieście i nie zawahają zniszczyć najpiękniejszego nawet zabytku w imię zysku. Ochrona artefaktów historii, wymagająca pewnych nakładów finansowych, niekiedy bez możliwości zwrotu, nie stanowi oczywistego imperatywu, ale przykry obowiązek, który wypełniany jest tylko, gdy "opłaca się" to miastu. Wspaniały, okazały "Paryż północy" kolejne kadencje modyfikują w betonowy las, kolejny kiczowaty EUROPEJSKI ośrodek urbanistyczny. Z trudem przychodzi znosić zaawansowanie tego procesu, najgorsze są, jednakże zmiany zachodzące w społeczestwie mieszkańców Warszawy. Patriotyczne pokolenie epoki odważnego i bohaterskiego Prezydenta Starzyńskiego, a także jego kontynuatorzy są nieliczną mniejszością, stanowiącą żywą tkankę najpiękniejszej aksjologii - siły, dumy, męstwa, solidarności oraz troski o Ojczyznę, miasto i ludzi. Dzisiejsza substancja społeczna jest

 • Mad Hog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 09:34 ~Mad Hog

  Ale ten tramwaj jest łódzki, a nie warszawski, a odbierak połówkowy to też nie za bardzo pasuje do epoki...

 • ;p

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 09:03 ~;p

  zerzniete po czesci z gry Mafii..

 • inżynier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 08:03 ~inżynier

  Świetna sprawa ten film, ale też niestety było i się skończyło - teraz pora na zabudowę centrum w stylu nowego Manhattanu, a jeszcze lepiej Chicago - wieżowce + piękne parki i inne budowle.

  Chwała Panu, że Polacy odbudowali starówkę. Dzięki niej Warszawa może być wyjątkowym połaczeniem nowoczesności i historii. Rozmawiałem na ten temat z młodymi ludźmi z Zachodu i jeden Belg stawiał już dzisiejszą Warszawę wyżej niż... Brugię, z której pochodzi. Właśnie ze względu na potancjał rozwoju, na możliwość zbudowania czegoś nowego. A nie kiszenia się kolejne setki lat w niezmienionej formie.

  Sam jestem z Krakowa - super miasto, ale brakuje centrum biznesowego. Brakuje takiego CITY, czy L'Defense. A Warszawa już zalążek tego ma.

  Pozdrowienia

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 08:00 ~CityCenter

  Warszawa moich dziadków - piękna. Tęsknie za taką, choć urodziłem się w takiej, jakiej ona teraz jest.

 • rewelers

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 07:44 ~rewelers

  Bufetows nie ma glowy do takich glupot jak sponsorowanie filmow o Warszawie.

 • black-mask

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2010 23:41 ~black-mask

  Aż się płakać chcę, jak się widzi, co pozostało z takiego miasta...

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2010 23:35 ~miki

  A co ty człowieku "konrad" mówisz przecież komputery nie są od miesiąca ;)

 • konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2010 20:46 ~konrad

  "Przez 75 lat nikt nie podjął tej próby", człowieku czy ty w ogóle wiesz co ty mówisz. Nie wydaje mi się, że 70 lat temu były komputery, specjalistyczne programy komputerowe i graficzne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »