Stolica

09.01.2011 18:25 WOŚP kupiła już sprzęt za 110 milionów dolarów

To dla nich zbierają pieniądze

SERWISY:

 

Tegoroczne Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze na sprzęt ratujący zdrowie dzieci z chorobami nerek i układu moczowego. Warto dodać, że dotychczas Orkiestra kupiła w sumie ponad 20 tys. nowoczesnych urządzeń do szpitali, za blisko 110 mln dolarów.

Mały Jędrzej, choć ma zaledwie dwa miesiące przeszedł już bardzo wiele. W czwartej dobie życie chłopczyk trafił do Centrum Zdrowia Dziecka z przewlekłą niewydolnością nerek.

- To było rozpoznanie już w ciąży, więc był czas, żeby sobie ułożyć scenariusz i zorganizować wszystko – opowiada matka chłopca Magdalena Żółtaszek.

Dziecko przez 9 dni było dializowane i to pozwoliło uratować mu życie.

Życie ratuje sprzęt

Chłopiec, jak i wiele innych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka swoje życie zawdzięcza aparatowi do ciągłej dializy. W Polsce ma go zaledwie pięć ośrodków nefrologicznych, a powinien mieć każdy oddział intensywnej terapii dla dzieci.

- Najistotniejsze dla nefrologii dziecięcej jest sprzęt do dializ zarówno prowadzonej w ośrodkach intensywnej terapii w przypadkach kiedy mamy uszkodzenia wielonarządowe, jak również dla ośrodków dializoterapii dla dzieci z przewlekłą choroba nerek – mówi Jolanta Węglarska z Instytutu Matki i Dziecka.

Oblegany, bo jest jeden

W Centrum Zdrowia Dziecka każdy sprzęt do dializ jest wręcz oblegany. Przy wielu chorobach dializy są jedyną forma pomocy dla małych pacjentów. Sprzęt, którym dysponuje szpital jest już jednak mocno wysłużony. Poprzedni dar od Wielkiej Orkiestry trafił tu już 10 lat temu.

- Te aparaty, które dzięki IX finałowi dostała nefrologia dziecięca były używane dzień w dzień, noc w noc. Wobec tego ich zużycie sięga 99 procent – stwierdza Sylwester Prokurat, lekarz z CZD.

WOŚP odmieni los

Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy los wielu dzieci może się odmienić. Nowoczesny sprzęt trafi na odziały urologii i nefrologii w całej Polsce. Dzięki niemu praca lekarzy stanie się nie tylko łatwiejsza, ale przede wszystkim skuteczniejsza.

- Chcemy wzmocnić wczesne rozpoznawanie wad układu moczowego, wczesne leczenie urologiczne tych wad, chcemy także zapewnić standardową europejską opiekę u dzieci leczonych na oddziałach intensywnej terapii medycznej u których dochodzi do ostrych niewydolności nerek – mówi Prokurat.

Czerwone serduszka pojawiały się już na sprzęcie kardiologicznym, neonatologicznym czy onkologicznym - wszędzie tam, gdzie ratuje się życie małych pacjentów. Były więc aparaty do USG, tomografy komputerowe, aparaty płuco-serce, kardiomonitory inwazyjne czy respiratory.

Małgorzata Walczak
aq/par 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 10:34 ~mi

  Kiepsko prowokujesz a jeśli nie to chroń nas Boże od takich "madrych" inaczej lekarzy. Radzę sie dokształcić. Ps. szpital może i odwiedzałeś ale psychiatryczny bo gdybyś rzeczywiście je odwiedzał wiedziałbyś że sporo sprzętu od Owsiaka znajduje się w szpitalach.

 • Lek wet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2011 00:44 ~Lek wet

  To chyba w nosie dłubałeś i patrzyłeś w sufit w czasie stażu "lekarzyku". Mój synek urodził się na Inflandzkiej. Widziałem tam sprzęt do badania słuchu u niemowląt. PS. Czy można skończyć medycynę bez matury? W jednym zdaniu robisz trzy błędy interpunkcyjne. Gratulacje.

 • T_Bomb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 20:05 T_Bomb

  I po co trollu internetowy wypisujesz takie bzdury??? Sprzęt zakupiony za pieniądze ze zbiórek WOŚP służy w wielu szpitalach na terenie całej Polski i dzięki niemu udaje się rokrocznie uratować setki, o ile nie tysiące maluszków. Wciąż nie możesz się pogodzić z przegraną PiS-u w wyborach i wylewasz swe żale na cały świat na tej stronie..?

 • lekarzyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 19:19 ~lekarzyk

  Jestem lekarzem. Ja nie wiem, co ten Owsiak robi z pieniędzmi. Chyba tylko CZD jest porządnie finansowane. Byłem w wielu szpitalach i żadnych aparatów i urządzeń dla dzieciaków nie widziałem, no może poza pompami infuzyjnymi.
  A jeśli chodzi o treść artykułu, to w czwartej dobie życia to napewno nie można rozpoznać przewlekłej niewydolności nerek...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »