Stolica

22.11.2010 19:27 Zadania na przyszłą kadencję

To będzie kadencja przecinania wstęg

SERWISY:

Dokończenie centralnego odcinka II linii metra, Mostu Północnego, przygotowanie miasta do Euro 2012. TVN Warszawa sprawdzała, które inwestycje będą najważniejsze w nadchodzącej kadencji.

Pierwsze duże fajerwerki zobaczymy przy okazji otwarcia przeprawy łączącej Bielany z Białołęką. Mowa o inwestycji wartej miliard złotych - Moście Północnym. Już teraz nad Wisłą widać zarys konstrukcji dziesiątego stołecznego mostu.

 

Północny za rok

Pod koniec 2011 roku pierwsze samochody powinny pojawić się na nowej przeprawie. Na razie pojawiają się jednak zapowiedzi. - Będziemy pracować w dwójnasób, ja i moja ekipa - deklaruje Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Nie ma w tym nic dziwnego, bo ta kadencja daje możliwość pokazania się na otwarciu nowych, ważnych inwestycji.

Te najważniejsze? Zdanie mieszkańców Warszawy zależy od wpływu inwestycji na ich życie, ale najczęściej to podziemna kolejka uznawana jest za najbardziej potrzebną. - Metro to najdogodniejszy środek transportu - mówią krótko mieszkańcy.

 

Metro jest najważniejsze

Wiosną z Powiśla wyruszy jedna z trzech tarcz drążących tunel podziemnej kolejki, wyruszy kierunku Pragi. Druga linia metra, centralny odcinek - to najważniejsza i największa inwestycja, która zostanie otwarta w najbliższej kadencji samorządowej.

O ile w przypadku nowego mostu są wątpliwości czy uda się wybudować go na czas, to eksperci stawiają na to, że zgodnie z zapowiedziami, centralny odcinek nowej linii metra powstanie pod koniec 2013 roku.

- Przede wszystkim miasto w tej kadencji skupi się na realizacji inwestycji, które już wynikają z obecnych zobowiązań miasta - tłumaczy Łukasz Oleszczuk SISKOM.

 

Oczy świata skierowane na Warszawę

Bo na nowe inwestycje pieniędzy może zabraknąć. Dlatego w tej kadencji to lista obiektów "do otwarcia" będzie długa. Znajdą się na niej Węzeł Łopuszańska, który ma być wybawieniem dla kierowców, którzy między innymi z Ursusa chcą dostać się do centrum oraz oczyszczalania ścieków Czajka.

Gdyby utworzyć raking najbardziej prestiżowych wydarzeń, które będą miały miejsce w ciągu najbliższych czterech lat - wtedy EURO 2012 znalazłoby się na pierwszym miejscu. I nie ma się co dziwić, bo wtedy oczy całego świata będą skierowane także na Warszawę. Mecze EURO to święto wszystkich kibiców piłki nożnej, dlatego otwarcie stadionu narodowego będzie momentem, który zapisze się w historii miasta.

Będzie dobry PR

To też moment, aby być kojarzonym z sukcesem. Dlatego politolodzy zwracają uwagę na fakt, że przyszła kadencja dla loklanych władz jest idealna aby na tle nowych inwestycji pokazać się w dobrym świetle.

- Jej polityczne znaczenie będzie duże i może myśleć o wpływie na różne sytuacje zupełnie z różnych pozycji, będzie ważnym politykiem na scenie - tłumaczy dr Paweł Moczydłowski politolog.

A to oznacza, że nadchodząca kadencja może być polityczną trampoliną na wyższe urzędy dla  wybranych władz.

Cyprian Jopek

mjc

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2010 14:55 ~Obserwator

  Witam,
  A co bysmy powiedzieli na rozważenie nazwania, zanim "wepchną nam" jakiegoś kogoś obcego, dziwnego i mało mówiącego, przyszlego węzła Łopuszańska "Rondem Justyna" na cześc naszej mistrzyni Justyny Kowalczyk. Zakladam, że Pani Justyna nie miałaby nic naprzeciw. Łatwe do zapamiętania, "niepolityczne", wdzięczne, wszyscy będą wiedzieli o kogo chodzi. Np. wyobraźmy sobie w przyszłości: "wiesz stary, miałem wczoraj stłuczkę na "Justynce". Dobre co? Polecam ku rozważeniu i proponuje plebiscyt mieszkańców W-wy.

 • S

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2010 13:55 ~S

  @k: to ciekawostka, bo myslałem, że w Warszawie są tylko dwa mosty kolejowe: Średnicowy i Gdański. No to gdzie jest ten Kolejowy? :P

 • ~k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2010 22:33 ~~k

  Kolejowy - zapomnieliście o kolejowym (tak, Warszawa ma taki most - tylko niewielu o nim pamięta, bo korzystają z niego tylko pociągi)

 • S

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2010 20:28 ~S

  @10 most:
  Licząc od południa: Siekierkowski, Łazienkowski, Poniatowskiego, Średnicowy, Świętokrzyski, Śląsko-Dąbrowski, Gdański, Grota-Roweckiego oraz Północny. No to gdzie ten 10? I to Ty jestes POpapraniec :P

 • ~10 most

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2010 14:14 ~~10 most

  Most Północny jest 10 mostem w Warszawie. Policz kolego, a dopiero później krytykuj. Pewno jesteś POpapraniec.
  To odpowiedź dla s

 • Pfff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2010 12:36 ~Pfff

  Co do opóznień w budowie II nitki metra, to należy pogratulować różnej maści ekologom i innym protestującym. Zastanawiam się, coż to za rzadka dżdżownica żyje w piaskach pragi, że należy oprotestować inwestycję?

 • KL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2010 11:55 ~KL

  Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że Urząd stolicy Polski nie wspomina ani słowem o problemie zamknięcia wysypisk śmieci obsługujących Warszawę. Jeśli nie zbudujemy sortowni i spalarni śmieci mogących przetworzyć wszystkie śmieci w Warszawie to będziemy mieli u nas powtórkę z Neapolu albo gigantyczne kary z UE. Spalarnie PO chciało rozbudować na Pradze ale się Praga postawiła (chcieli 100 mln zł na inwestycje poprawiające życie w tej dzielnicy) i nagle mamy kłopot. No ale teraz jest czas na same pozytywy.

 • S

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2010 11:32 ~S

  Północny jest 9. a nie 10. mostem w Warszawie. Dziennikarzyny :/

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2010 11:16 ~greg

  słowa i obietnice, to już znam z poprzedniej kadencji p. Gronkiewicz. Tylko teraz jeszcze trudniej, niepowodzeń nie można zwalić na poprzedników

 • hh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2010 10:00 ~hh

  Chyba w ciągu kilku (jak nie kilkunastu) miesięcy. W tej chwili jest co najmniej półroczne opóżnienie do zatwierdzonego harmonogramu. Tarcze może będa na wiosnę, a zanim ruszą to też potrwa. Tylko że, aby mogły ruszyć musi być szyb startowy a tego nie zrobią w miesiąc czy dwa - jeszcze nie wbili łopaty !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »