Stolica

26.12.2010 19:54 STARE MIASTO

Tajemnice staromiejskich piwnic

SERWISY:

Trwają prace przy renowacji staromiejskich piwnic. Archeolodzy wciąż natrafiają na kolejne skarby; nie tylko wartościowe monety, ale też zabytki archeologiczne. Warszawiacy będą mogli wyruszyć szlakiem podziemnej Warszawy we wrześniu przyszłego roku.

To, co najcenniejsze i najstarsze na warszawskiej starówce, kryje się pod ziemią. XV-wieczne piwnice kryją wiele tajemnic. Przykładem jest nieznany wcześniej poziom - 2 w kamienicy przy Starym Rynku 42. Jego odkrycie zaskoczyło wszystkich. O tych podziemiach nie wiedzieli nawet historycy. Znajduje się tam XVII-wieczna studnia. Chociaż nie było jej w pierwotnych planach ekspozycji, zostanie do niej włączona decyzją konserwatora.

Latryna i warsztat złotniczy

Plany trzeba było zresztą zmieniać kilka razy. Oprócz studni eksponowana będzie także średniowieczna... ubikacja. - Zazwyczaj takie miejsca są niezwykle ciekawe dla archeologów, bo przynoszą dużo informacji o życiu w tamtych dawnych wiekach – mówi Ewa Nekanda-Trepka, stołeczna konserwator zabytków.

Z tego samego okresu pochodzą także inne, już dużo przyjemniejsze znaleziska. - Garnki, patelnie, miski, ale też całe wyposażenie zakładu złotniczego. Jest jedna wzmianka, ze kiedyś w tej kamienicy przy Nowomiejskiej 4 mieszkał złotnik – wylicza archeolog Ryszard Cendrowski.

Podziemny szlak

Odkrytych przedmiotów na razie zobaczyć nie można, bo trafiły do renowacji. Ale wrócą tam, gdzie zostały znalezione. - Wszystkie te znaleziska, które są odkrywane, będą pokazywane w piwnicach – zapewnia Ewa Nekanda-Trepka.

Odnowione podziemia budynków przy ul. Boleść 2, Jezuickiej 4, przy Ryku Starego Miasta 2 oraz te ciągnące się pod rzędem kamienic przy Rynku i ul. Nowomiejskiej we wrześniu przyszłego roku utworzą turystyczny szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta.

Niezwykły klimat

Podziemia kamienicy przy Jezuickiej 4 to jedne z pierwszych wyremontowanych i oddanych do użytku piwnic Starego Miasta. W budynku mieści się Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. - Będzie tu prowadzona działaność edukacyjna i imprezy kulturalne – zapowiada Wojciech Felisiak, dyrektor SCEK.

Każdego dnia młodzież może tu liczyć na bezpłatne zajęcia z batiku, teatru, wokalu czy literatury. Ale na Jezuicką 4 można zajrzeć ot tak po prostu, by poczuć niezwykły klimat starej Warszawy. Centrum jest otwarte codziennie, a wstęp - darmowy. - Oprawa historyczna tworzy klimat, który chyba wszystkim odpowiada, bo wiele osób mówi o tym, jak trudno im stąd wyjść – podsumowuje Wojciech Felisiak.

Anna Kulbicka
js/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SCRUBBY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2010 13:22 ~SCRUBBY

  Szanowna Redakcjo. Uprzejmie proszę stosować się do zasad języka polskiego.

  "Znajduje się tam XVII-wieczna studnia" powinno byz napisane:

  "Znajduje się tam XVII. wieczna studnia"

 • Dziki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2010 09:18 ~Dziki

  Bazyliszek, no pojedźmy od razu po całości w sprawie Starówki:
  1) gasimy na niej śwatło o 22,00
  2) nie zakłócamy ciszy nocnej żadnym hałasami
  3) wygaszamy na Starówce wszystkie śwatła bo przeszkadzają mieszkańcom
  4) na granicy Starego/Nowego Mista i reszty Warszawy stawiamy budki z ochroną która będzie legitymowała i sprawdzała czy aby nie są to turyści lub ni emieszkańcy i nie będzie ich wpuszczała na Starówkę. Jeszcze się po niej rozlezą i będą tupać po chodnikach. Przecież mieszkańcy chcą odpocząć we własnych domach po lub przed pracą.
  5) zakażmy organizowania jakichkolwiek imprez dla mieszkańców bo to przeszkadza

  W ten sposób zapewnimy temu miejscu ciszę, spokój i brak zniszczeń. A po pół roku szlag trafi cały handel i usługi w tym rejonie. Z zyskiem dla mieszkańców oczywiście bo w końcu będą mieli ciszę i spokój.
  I będzie to wówczas JEDYNA NA ŚWIECIE STARÓWKA na której nie bywają żadni ludzie.

 • Bazyliszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2010 01:51 ~Bazyliszek

  Brawo Pani konserwator. Sprzedajemy mediom informacje, co będzie można zobaczyć za pół roku o przemilczamy o zaniedbaniach w wystroju reklamowym na Starym Mieście dziś. Teraz każdy Hindus może sobie strzelić na Piwnej neony niepasujące do charakteru miejsca, ale idąc do piwnic inspektorzy zasłaniają sobie, chyba, chusty na oczy by ten szpan-blask nie bił po oczach.

  Również, brawo za muzykę z magnetofonów puszczanych z noworocznego jarmarku na rynku, pomimo przepisów które weszły w tym roku (2010) w lutym, o zakazie puszczania muzyki z głośników z terenów publicznych wydzierżawionych od władz miasta.

  Brawo również, dla dziennikarzy, którzy idą na łatwiznę i łykają PR-owe materiały prasowe, a gdzieś mają przekazanie faktów o życiu tego miasta.

  Po tym materiałem podpisała się Anna Kubicka i js/roody; może zaskoczą wydawcę lokalnych informacji prawdziwymi tematami z miasta, miast zapychać wortal materiałami prasowymi.

  Zobaczymy

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2010 20:37 ~Tomasz

  pięknie... kto by pomyślał, że nasza starówka tak wygląda pod ziemią. Dziękuję Pani Aniu!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »