Stolica

18.02.2011 18:39 czerwone światło dla Cybernetyki

"Świt" odrzuca ofertę. Urzędnicy: kolejnych propozycji nie będzie

SERWISY:

10 milionów złotych za budynek stojący na drodze budowy wiaduktu ul. Cybernetyki - tak brzmiała ostateczna, po rocznych negocjacjach, propozycja Ratusza. Rano jednak okazało się, że spółdzielnia inwalidów po raz kolejny mówi "nie".

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku. Nic bardziej mylnego. Wiadukt na

Cybernetyki prowadzi bowiem tylko w jedną stronę.

Druga nitka wciąż jest nieskończona. Budowę blokuje Spółdzielnia Inwalidów "Świt". Za oddanie terenu miasto zaproponowało odszkodowanie: w sumie to 10 milionów złotych. Do tej propozycji Ratusz próbował dziś przekonać zarząd spółdzielni. Mimo tego, że to było spotkanie ostatniej szansy, przedstawiciele "Świtu" nie dogadali się z urzędnikami. Rozmowy zostały zerwane.

Spór nierozstrzygnięty

Ultimatum miasta minęło punktualnie o godzinie 10. Stąd przed siedzibą "Świtu" kilkunastu

urzędników Ratusza, z dokumentami gotowymi do podpisania przez spółdzielnię. Wszyscy mieli nadzieję, że w piątek ciągnący się od ponad roku spór zostanie rozstrzygnięty.

Miasto ostrzega, że to była propozycja ostateczna. Kolejnych już nie będzie. Ratusz przez wiele

miesięcy proponował spółdzielni kilkanaście zastępczych lokalizacji. Chciał nawet przebudować budynek tak, by nadal mogła odbywać się tam produkcja.

- Jest za wcześnie, żeby mówić co dalej. Natomiast nasza oferta zawierała taką klauzulę, co jeśli oferta nie zostanie przyjęta. Wtedy możemy dochodzić tej nieruchomości na drodze egzekucji – tłumaczy Agnieszka Kłąb z biura prasowego Ratusza.

Świt wylewny nie jest

Władze "Świtu" wylewne raczej nie są. O piątkowym spotkaniu mówią niewiele.

Od Katarzyny Paszkowskiej, dyrektor do spraw rozwoju "Świtu" dowiedzieliśmy się jedynie, że warunkiem podpisania porozumienia będzie kolejne spotkanie. Tym razem z wiceprezydentem Jackiem Wojciechowiczem. - Czekamy na powrót prezydenta Wojciechowicza z urlopu, czekamy do poniedziałku – zapowiada Paszkowska.

Najwięcej do powiedzenia mają kierowcy

Za to sprawę chętnie komentują kierowcy. Bo na wielomiesięcznych sporach urzędników ze "Świtem" tracą przede wszystkim oni.

Sporny teren to zaledwie mały fragment całej działki "Świtu". Miasto rozpoczęło budowę wiaduktu ponad rok temu, bo było pewne, że działkę uda się odzyskać. Dlatego dziś na Cybernetyki stoi jeden z bohaterów drwin warszawskich kierowców: wiadukt z jedną nitką i to w przeciwnym kierunku.

Teraz, by dotrzymać wszystkich terminów miasto musi się spieszyć. Jeśli w ciągu kilku tygodni działki nie uda się przejąć, wiadukt nie będzie oddany na czas. - Termin jest do sierpnia. Żebyśmy zdążyli, musimy wejść na budowę w tym kwartale – zapowiada Agata Choińska ze ZMiD.

Michał Tracz
aq/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • normalnyobywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 19:05 ~normalnyobywatel

  n jak nie wiesz co się dzieje wokól Ciebie to poczytaj nieco ii nie ple głupstw. Nie "Świt zmienia płace tylko narzucają je zmiany i ograniczenia narzucone przez zmianę ustaw ,Pytaj o to posłów czemu takie decyzje podejmują? a swoją droga chyba rencista I gr może mniej niż ten z II to czyją pensję więcej dofinansowac wyżej ,by mieli jednakową kwotę na przeżycie a zakład nie ponosił strat i chciał zatrudniac chore osoby?
  Oni niczego nie chcą darmo ,chcą pracowac i na pewno pracowali by dużo lepiej od mądrzących się cwaniaków gdyby los nie dotknął ich nieszczęściem. Kiedy pracują , z kieszeni Mądralńskich wyjmuje się mniej podatków ,więc to im powinno zależec by niepełnosprawni pracowali.

 • tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 10:18 ~tubylec

  W artykule jest mowa o "odzyskaniu" i "przejęciu" działki.
  Czy działka jest własnością miasta i jest dzierżawiona? Bo jeżeli jest własnością spółdzielni to może być sprzedana albo wywłaszczona.

 • n

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 08:14 ~n

  Świt jest spółdzielnią prowadzoną przez złodziei. Osoby z II grupą inwalidzką dostają 300 zł na rękę i jakieś marne kosmetyki nie warte swojej ceny.... Do tego Spółdzielnia od tego roku jeszcze zmniejsza pensje pracowników z II grupą a z I zostawia bez zmian. Do tego pity 11 źle wypełnione w tamtym roku dla pracowników. Brak mi słów osobiście znam kilka osób które tam pracowały lub pracują po prostu wstyd. Żerowanie na chorych ludziach

 • nikus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 07:33 ~nikus

  -wodzu
  naprawdę chciałbyś np na wózku jeździć całe życie czy być głuch albo ślepy? Jesteś pewnie rodowity warszawiak typowy egoista co to nie ja tylko ja a inni mam was gdzieś.. Kto wie może z łóżka spadniesz dziś i zostaniesz sparaliżowany i co dasz sobie radę i będziesz dalej taki przemądrzały?

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 07:30 ~hehe

  -tusk
  jakby Twój dom tam stał to byś raptem inaczej mówił;)

 • wodzu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 02:45 ~wodzu

  Będę uważnie patrzył na etykiety, już nigdy nie kupie niczego wyprodukowanego przez tą "Wielką" spółdzielnie. Życzę im szybkiego upadku bankructwa. Tak to jest z niepełnosprawnymi ciągle im mało i wszystko tylko dla nich, ciągle pokrzywdzenie. NIE oni swoją niepełnosprawność wykorzystują i się nią zasłaniają i ciągle oczekują litości. DOŚĆ !!! innym też się coś należy!!!

 • inwalida

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2011 23:44 ~inwalida

  Ja jeżdżę komunikacją, bus pasem:)). Nie stać mnie na samochód. A wy gamonie, stójcie w korkach albo jeździjcie autobusami.

 • postronna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2011 23:41 ~postronna

  Michał tracz to super dziennikarz

 • tusk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2011 23:38 ~tusk

  nic im dziadom nie dać (z naszych podatków). pieprzone zpch... jak nie pasuje to jazda i ani grosza! a miasto to lebiegi które nie ezgekwują swojego prawa.

 • pOSTRONNA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2011 23:22 ~pOSTRONNA

  c.d." Swit'zakładów pracy. To ogromna kwota odpraw i kar za zerwane kontrakty wieloletnie ,w tym zagraniczne. Swit jako jeden z niewielu już w kraju produkuje na eksport czyli zarabia dla kraju pieniądze a nie przekłada je z kieszeni do kieszeni jak to czyni administracja.
  to również koniecznośc wydania naszych podatków na utrzymanie głodowe osób dotkniętych chorobą ,mających na utrzymaniu nie tylko siebie ale i rodziny. to również koniecznośc utrzymywania na zasiłkach ludzi dziś młodych,a już chorych bądż okaleczonych w wypadkach róznego rodzaju często z uszkodzeniami przez brak możliwości dobrej opieki medycznej.pracując utrzymują siebie i wypracowują emerytury ,płaca podatki zamiast korzystac z naszych. Każdy nawet ten ktory pisze niehumanitarne bzdury ,działa przeciw sobie bo nie wie jak prędko los dotknie jego lub jego najbliższych.Miasto wiedziało o pomyśle przed Switem",czemu w tej fazie nie pomyślano o działaniu ,które zapobiegło by skutkom zniszczenia zakładu?czemu sprzedano wtedy jeszcze pustą działkę przez ,którą miała biec zaprojektowana trasa?Przeniesienie zakładu to nie przestawienie budki z piwem .niszczone jest techniczne "serce" zakładu i zakład musi ogłosic upadłośc, Przebudowa musimies siły i środki ."Świt "zawierzył, naiwnie , zapewnieniom UM ,iż zgoda na zajęcie terenu zostanie załatwiona w cywilizowany sposób i miasto albo odbuduje niszczoną częśc albo zapewni środki na odbudowę zgodnie z przyrzeczeniem. starczyło tych zapewnien tylko do uprawomocnienia decyzji. potem "znikły jak sen jakiś złoty" tak" dawano" działki tylko kosztowne ,bez uregulowań prawnych lub prawa zabudowy albo tak małe ,ze nawet parking się nie zmieści czzy w drugim końcu województwa szkoda,ze nie w Chinach.Byłoby fajnie jeżdzic... do pracy...!!0 milionów to dla przeciętnego człowieka majątek ale na budowę ogromnej częsci zakładu zapleczem technicznym bardzo kosztownym to tyle co nic,Miasto wiedziało o kosztach prze

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »