Stolica

17.03.2011 19:01 Rusza remont stacji

Stadion z zadaszeniem
pasażerowie z utrudnieniami

SERWISY:

Wiemy już jak zmieni się komunikacja w trakcie remontu stacji Warszawa Stadion. Od poniedziałku pasażerów SKM i Kolei Mazowieckich czekają utrudnienia. Wygodnie i pięknie ma być w listopadzie.

Stadion przez długie lata rodzącego się polskiego kapitalizmu kojarzył się ze szczękami, polowymi łóżkami, pończochami i pirackimi płytami. W tę "stylistykę" idealnie wpisywała się stacja Warszawa Stadion.

Najwyższy czas z tym skończyć; w poniedziałek zaczyna się tutaj wielka kolejowa rewolucja.

Lato bez dworca

 - Proszę się przyjrzeć, bo za chwilę już tego obiektu nie zobaczymy - zapowiada Robert Kuczyński z centrum realizacji inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe. Już w listopadzie perony zostaną zadaszone, a kolory dachu nawiązywać będą do elewacji Stadionu Narodowego. Pojawią się też windy i schody ruchome. Wszystko to za kwotę 46 milionów złotych.

Pół roku utrudnień

Od poniedziałku, do końca października pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich po prostu nie będą się tu zatrzymywać.

- Przy stacji Powiśle uruchomiliśmy przystanek na żądanie dla linii 517. Z dworca Wschodniego radzimy w rejon al. Zielenieckiej i Targowej jechać tramwajami, np. linią 7 - mówi Igor Krajnow, rzecznik Zarząd Transportu Miejskiego.

Przejścia nie będzie

Niestety, to jedynie utrudnienia teraźniejsze. Po modernizacji stacji PKP, również nie będzie łatwo. Gdy projektowano przebudowę tej stacji oczywistym było, że trzeba ją połączyć ze stacją metra. Okazało się że 40 metrowy tunel będzie kosztował 40 milionów zł, a ruch pociągów podmiejskich i dalekobieżnych trzeba by wstrzymać na pół roku. Podobno się nie opłacało.

W związku z tym urzędnicy zaproponują warszawiakom spacer zadaszonym chodnikiem.

Wschodni czeka na decyzję

Stacja Stadion zmieni się na Euro. Gorzej jest na dworcu Wschodnim. Gotowe są wprawdzie już wszystkie dokumenty niezbędne do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy, ale sprawę ciągle blokuje Ministerstwo Finansów, które jeszcze nie zdecydowało o przekazniu 500 milionów złotych.

- Plan B to porządne szorowanie. Niestety nie ma pieniędzy na więcej - mówi Jan Telecki, dyrektor zakładu linii kolejowych PKP PLK.

Filip Chajzer
mjc/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • krowasc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 18:20 ~krowasc

  Wydadzą miliony na remont, a pożałują kilku tysięcy na kamery i monitoring. Dworzec do czasu euro zostanie zdewastowany.

 • skudi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 11:18 ~skudi

  Nie ma się co podniecać tymi różnymi udogodnieniami.
  Nasza "dzielna" młodzież szybciutko poradzi sobie z nowymi elewacjami,windami i schodami ruchomymi.
  W windach będzie toaleta,na elewacjach tyle miejsca do grafiti a schody ruchome będą permanentnie nieczynne wyłączane wyłącznikiem awaryjnym.
  Co zaś się tyczy Dw.Wschodniego to dobrze będzie jeśli do czerwca 2012 uda się oddać do użytku hale kasowe podmiejskią i dalekobieżną.
  Jeśli zaś chodzi o tunele pod torami to zostaną co najwyżej umyte i pomalowane a jedynym kryterium będzie wybór farby Śnieżka,Dulux czy też Dekoral.
  Perony jak mniemam zostaną w stanie niezmienionym i z powodu braku funduszy przez kolejne dziesięciolecia będą popadały w ruinę aż rząd uzna że kolej to przeżytek i zliwkiduje ją całkiem co zresztą już się dzieje od jakiegoś czasu.

 • mironi.19

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 10:08 ~mironi.19

  Informacja dla przyjezdnych : aby dostać się w okolice stacji ( nie dworca ) pkp Stadion należy wysiąść na dworcu ( aktualnie rozebranym ) Wschodnim . Skierować się w kierunku ulicy Lubelskiej na wysokości pętli mza skręcić w prawo w ulice Skaryszewską po 300 m. dochodzimy do ulicy Zamojskiego . Następnie przechodzimy przez "pasy" usytułowane po lewej stronie i jeszcze raz przez ulice Zieleniecką ( też po pasach ) i idziemy na wprost ok. 150m. CZAS PRZEJŚCIA 10min. (500m.)

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 09:46 ~sss

  wszystkiego w rok nie zrobią. i tak wg mnie jest lepiej niż dobrze. stadion remontowany, wchodni remontowany, centralny czyszczony, gdański remontowany. coś się dzieje. może i zachodni niedługo też będzie nowy.

 • Bart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 08:58 ~Bart

  Pytanie do TVN Warszawa.

  Wiadomo co się od poniedziałku stanie z przystankami PKS przy Stadionie?
  Miały być przeniesione od 01 I 2011r., ale wciąż tam są i nie ma żadnej informacji czy po rozpoczęciu remontu Dworca PKP zostaną zamknięte czy zlokalizowane w innym miejscu.

 • freeman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 23:35 ~freeman

  Chyba chodzi o Zachodni, bo Wschodni już w remoncie!

 • Gustaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 22:32 ~Gustaw

  Zacznijcie myć te cholerne pociągi! Czy problem stanowi przejechanie szmatami pociągu raz na tydzień? O ile bardziej poprawiłoby to humor niejednemu pasażerowi. Dają pociągi nowiutkie. Ale to takie polskie...postawić i niech się dzieje wola nieba. Dbać o to trzeba!

 • kamilek83

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 21:45 ~kamilek83

  NIE TYLKO NIE WINDY BĘDĄ TAKIE SAME JAK W LEGIONOWIE BĘDĄ STAŁY ZEPSUTE CHOĆ NIEDAWNO BYŁY ROBIONE!!!!

 • Zoia.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 21:38 ~Zoia.

  A nie muvila?

 • piroman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2011 21:35 ~piroman

  Filip - z tym gaszeniem na końcu to już przesadziłeś. Wtargnąłeś na tory, które są własnością PKP Polskie Linie Kolejowe - za to mandat się należy! A nich by się paliło...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »