Stolica

06.01.2011 18:45 Osoby samotne muszą poczekać

"Singiel na swoim" raczej nie w stolicy

SERWISY:

Wbrew zapowiedziom, rząd odłożył wprowadzenie zmian w prawie, które dawałoby możliwość zaciągania preferencyjnego kredytu na pierwsze mieszkanie osobom samotnym.

Rząd od dawna zapowiada, że także osoby samotne będą mogły wziąć kredyt na pierwsze mieszkanie na preferencyjnych warunkach, które daje program "Rodzina na swoim". Na razie jednak wycofał się ze zmian, które są niezbędne, by "single" z niego skorzystali.

- Nie jest dobra wiadomość. Wydawało się, że już od początku roku będą mogli uzyskać preferencyjny kredyt i dopłaty do niego, a okazuje się, że trzeba będzie poczekać - potwierdza Jarosław Sadowski, analityk rynku z firmy Expander.

Na starych warunkach

Warunki programu nie zmienią się. Młodym małżeństwom państwo pomoże spłacać nawet połowę odsetek od kredytu hipotecznego przez 8 lat. W stolicy dotyczy to jedynie rodzin, które kupią mieszkanie maksymalnie 75-metrowe, w cenie do 9 100 złotych za metr. Niezależnie od tego czy z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Jeżeli preferencyjne kredyty dla singli zostaną wprowadzone, nie będzie tak kolorowo. Mieszkanie będzie mogło mieć najwyżej 50 mkw., w cenie do 7700 złotych za metr i tylko od dewelopera. A o takie w Warszawie wcale nie jest łatwo.

Skończą się dopłaty?

Pierwsze zapowiedzi uruchomienia edycji programu dla singli pojawiły się pod koniec 2009 roku. Wtedy wiceminister infrastruktury Mirosław Styczeń zapowiadał, że program może ruszyć w połowie 2010 roku. Jednocześnie jednak resort zapowiadał, że program "Rodzina na swoim" będzie stopniowo wygaszany i ma zostać zlikwidowany - ma to jednak nastąpić najwcześniej za trzy lata.

Coraz więcej singli

W Polsce żyje około 5 mln singli - to 26 procent wszystkich gospodarstw domowych. W Warszawie jest ich procentowo najwięcej. Według badań do 2030 roku w Polsce będzie aż 7 mln osób żyjących samotnie.

Michał Tracz
bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MARIA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 22:02 ~MARIA

  Jestem 58 letnią z wyboru samotną matką. Wychowałam i wykształciłam syna, aktualnie sama jestem na piątym roku studiów, mam dom. samochód i dalej pracuję prowadząc własną działalność. Państwo nasze jest biedne ale to nie znaczy, że nie ma pieniędzy bo rozdaje na lewo i prawo zamiast pomóc młodym - nawet samotnym, by mieli start w dorosłe życie, by zakladali rodziny i mogli wychowywać dzieci, to nie - niech single mieszkają w pokoiku u mamy lub dorabiają tych co żyją z wynajmu. Mam pomysł - dajmy dopłaty do mieszkań dla młodych singli a przestańmy utrzymywać zdrowych, silnych jeszcze w wieku produkcyjnym 50 - letnich wdowców i wdowe,które - szczerze im współczuję - po śmierci współmałżonka pobierają renty rodzinne -często równocześnie pracują zajmując miejsce pracy młodym. Czy wy młodzi nie wiecie że starym singlom się dopłaca a co wy jesteście gorsi - zajrzyjcie w przepisy ZUS-u o rentach rodzinnych. Zobaczycie że singiel musi pracować i płacić składki rentowe do 65 lat,by jego kolega wdowiec w wieku 50 lat przez 15 lat brał po zmarłej żonie rentę rodzinną - a przecież to też już singiel. A może nie wiecie,że rentę tę ZUS daje mu w posagu, bo może zawrzeć związek małżeński nawet z drugą wdową - singielką i nie tracą rent rdzinnych po zmarłych współmałżonkach( a to już nowa rodzina). Jestem z wami - walczcie póki jesteście młodzi i macie siły, byścię ne tułali się po świecie.

 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2011 11:53 ~sebastian

  Nie zgadzam się żeby z moich podatków były jakiekolwiek dopłaty. Ani do rodziny na swoim, ani do krus, ani to biletów dla studentów, ani dla umerytur dla Policji i Wojska. Poprostu wolę jak wszystko jest proste a nie zagmatwane jak teraz.
  I nie myślcie że rodzina na swoim to polityka pro rodzinna - polityka pro rodzinna powinna zapewnić takie minimalne zarobki żeby był Nas na to stać bez dopłat. Polityka pro rodzinna powinna zapewnić przedszkola, żłobki, szoły i godne życie dla rodzin bez specjalnych przywilejów jak jest teraz.

 • KAŻDY RZĄD MNIE WKURZA - ŻADEN NIE JEST DLA CZŁOWI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2011 10:24 ~KAŻDY…

  To niech się nasze państwo nie zdziwi jak ci single, jako pomijani przez "ełity" rządzące wypną się na nie i wyjadą (ponieważ są mobilni i nieuczepieni rodzin) pracować tam, gdzie im lepiej. Ciekawe, kto wtedy będzie zarabiał na darmozjadów, d*powłazy, nierobów i durnowatych politykierów z Koziej Wólki (przysłowiowej nie tej rzeczywistej). Bez sentymentu. Państwo się pożegna wtedy z ładną sumą pieniędzy.

 • bura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2011 18:29 ~bura

  to jest komiczne! single maja (powinni mieć) takie same prawa jak Ci "mezaci" i "zonaci". to jest chore. te wszystkie rzady, wladze...

 • dojrzały singiel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 13:45 ~dojrzały singiel

  ODP. na:
  08.01.2011 12:09 ~młody, ż…
  Single w ogól nie powinny mieć prawa głosu, są to osoby skrajnie egoistyczne nie nie potrafiące znaleźć się w spółeczeństiwe.

  Panie młody, ż... odczep Ty się od singli, my też jesteśmy ludźmi i obywatelami tego kraju. Spróbowałbyś żyć bez naszych podatków. Niektórzy z nas płacą ich więcej niż Ty z szanowną małżonką razem wzięci. Mamy takie same prawa jak wszyscy. W każdym razie tak mi się dotychczas wydawało.
  O jakim pomyśle na życie mówisz? Ciągłe muchy w nosie, "wieczorne bóle głowy" i tzw permanentny okres u żony, która po wydaniu na świat potomstwa skupiła się na robieniu kariery zawodowej? Apodyktyczny, nerwowy i nudny mąż, który znowu zapomniał o rocznicy ślubu, o załatwieniu jakiejś ważnej sprawy i od dawna nie kupił żonie kwiatów bez okazji ani nie zabrał do kina czy restauracji? Za to każde dla urozmaicenia sobie życia ma kogoś na boku. Ja chociaż coś tworzę i zostanie to po mnie na długo. A co Ty robisz, panie pomysłowy?? Oceniłem Cię tak pochopnie jak Ty mnie - singla. Poza tym są jeszcze rozwodnicy mieszkający osobno, mający dzieci, którym należy stworzyć odpowiednie warunki u obojga rodziców. I czytaj człowieku co piszesz, a dopiero potem wciskaj enter. Z głębokim poważaniem - dojrzały singiel, który liczy sam na siebie bo na rząd nie może.

 • ss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2011 00:02 ~ss

  Co za totalna głupota! Żadne Twoje dzieci nie będą pracowały na moją emeryturę. Stwierdzenia takie wynikają wyłącznie z tępoty umysłowej i zupełniego niezrozumienia systemu emerytalnego. To, że aktualnie ZUS przeżera składki emerytalne i finansuje aktualne wydatki, nie zmienia faktu, że środki nadal idą z moich pieniędzy, które ZUS aktualnie wydaje. Na swoją emeryturę, każdy pracuje sam, tylko państwo nieustannie zaciąga dług, który obiecuje , że spłaci w przyszłości. Bezsprzecznie single płacą podatki jak wszyscy, utrzymują Państwo, po części kobiety na macierzyńskim, które urodzą dzieci, po części uniwersytety, na których te dzieci się w przyszłości wykształcą i także mają prawo korzystać z pomocy Państwa. Faktycznie z demograficznego punktu widzenia dzietna rodzina jest cenniejsza niż singiel, ale to nie znaczy, że mamy być we wszystkim pomijani - wystarczy, że -słusznie - dyskryminuje się nas (wg projektu) na przykład w maksymalnej powierzchni mieszkania , które będzie dostępne (50m2).

 • 11.01.2011

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2011 19:56 ~11.01.2011

  Czy mógłby ktoś przycicnąć tych z rządu aby określili się do kiedy single mają czekać? gdzieś czytałam że do kwietnia..

 • nie wyjdę za polaka-pijaka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 18:55 ~nie wyjdę…

  dopłaty do kredytów - jasne, że z podatków wypracowanych przez tych cholernych singli, co to dzieci mieć nie chcą

 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 16:01 ~Michał

  PEO BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ :)))

 • elblążanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2011 18:34 ~elblążanin

  Wprowadzić "bykowe" Czy wiecie co to jest???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »