Stolica

06.02.2011 22:06 Ruszają budowy

Rosną wieżowce

SERWISY:

Po zastoju na rynku nieruchomości stołeczne wysokościowce znowu pną się w górę. Za półtora roku nowe wieżowce staną przy placu Grzybowskim i na Woli. W krajobrazie centrum zamiast betonowego szkieletu zobaczymy wreszcie wykończony Żagiel Liebeskinda. A według urbanistów budowa II linii metra przyniesie kolejną falę kilkudziesięciopiętrowych projektów.

Niemal po dwóch latach budowa przy Złotej 44 znowu ożyła. Żagiel ma się piąć w górę w tempie jednego piętra na tydzień, bo 54-piętrowy budynek musi być gotowy pod koniec 2012 roku.

- Wystrzeli w górę w porównaniu do swojego najbliższego sąsiada, hotelu Intercontinental. Będzie go przewyższał – zapowiada przedstawiciel wykonawcy Alicja Kościesza.

Warsaw Spire i Twarda

Nie tylko projekt Libeskinda ma zmienić krajobraz Warszawy. Na Woli powstanie 220-metrowy wieżowiec Warsaw Spire. Ma być wyższy i od wieżowca ze Złotej, i od Pałacu Kultury mierzonego bez iglicy. Na razie jednak można go oglądać tylko na wizualizacjach, które wiszą na ogrodzeniu przyszłego terenu budowy.

Choć firma, która wybuduje biurowiec, pozwolenie na budowę dostała przed rokiem, na razie nic się tu nie dzieje. Jednak Warsaw Spire, według zapowiedzi inwestora, ma być gotowe w 2013 roku.

Wcześniej powinniśmy zobaczyć budowlę przy ulicy Twardej 4. Przy placu Grzybowskim w ciągu roku stanie 160-metrowy wieżowiec, który pomieści hotel i apartamentowce.

Budować przy II linii metra

- Warszawa jako miasto europejskie ma wyjątkowe szczęście, bo może budować wysokie centrum. Większość miast europejskich musi szukać dzielnic ościennych - tłumaczy Witold Weszczak z grupy M20.

Jednak terenów na budowę wysokościowców w samym centrum powoli zaczyna brakować. Dlatego urbaniniści przewidują, że coraz więcej kilkudziesięciopiętrowych budynków będzie się pojawiać w zachodniej części miasta, np. na Woli.

- Druga linia metra spowoduje, że te tereny będą miały dość dobry potencjał – komentuje architekt Piotr Sawicki.

Cyprian Jopek

js/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sebastian 54

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 11:06 ~Sebastian 54

  Co to za wieżowce 120 m. lub 230 m. Niech wybudują wieżowiec o wysokości co najmniej 260 m. to już lepiej to by wyglądało.

 • Waldemar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2013 00:43 ~Waldemar

  Tak ,drapacze chmur za PKiN , a na Placu Defilad i przy Alejach Jerozolimskich
  zwarta wysoka zabudowa Neo-Secesyjna z szeregami fontan-wodnych.Przebudowanie domow towarowych na Scianie Wschodniej na zwarte budynki wysokie z elewacjami neo-secesyjnymi. PKiN otoczony stawem wodnym . Taka jest moja wizja Centrum Warszawy, podobne Centrum jak w latach 30-tych, tylko jeszcze bardziej wspanialsze!

 • lu 54320

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2013 00:10 ~lu 54320

  nich warszawa nauczy się jeżdżć!

 • BEATA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2012 19:20 ~BEATA

  KIEDY WRESZCIE STANIE WYŻSZY WIEŻOWIEC OD POMNIKA RUSKIEGO HITLERA [PAŁAC ''KULTURY'']!?

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2011 21:47 ~Jerry

  Pchanie wieżowców do planowanego w XIX wieku Śródmieścia, o sieci ulic dostosowanych do kamienic zamieszkałych przez ok.stu lokatorów i niewielkiego ruchu ulicznego to zabijanie miasta. Każdy z wieżowców (prawie wyłącznie biur i urzędów) to generowanie dwa razy dziennie potopu kilkuset lub tysięcy ludzi i samochodów. Dureń tylko może jeszcze proponować poprawę przez usuwanie samochodów z miasta. Takie zgrupowania wież od dawna buduje się za miastami jako tzw. business parki, na terenie dobrze skomunikowanym - a na rewitalizację zniszczonych przez nie miast wydaje się miliardy. No ale wiochę kręci taka "nowoczesność" - choć Manhattanu tu nie będzie, co najwyżej Szanghaj.

 • krzysnnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 14:20 ~krzysnnn

  kochani , Warszawa nigdy nie bedzie NY i bardzo dobrze ze nie. Zamiast wiezowcow powinno w Warszawie przybywac pieknych kamienic tak gdzies do 4 pietra . Po co mieszkac w wiezowcu jak mozna w pieknej kamienicy otoczonej zielenia.

 • T

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 10:25 ~T

  Niech Warszawa pnie się do góry!

 • sylvio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2011 23:02 ~sylvio

  do ~Czlowiekmen
  Jak to wieżowiec nie generuje korków? A dziesiątki (albo i setki) ludzi pracujących w tych wysokościowcach którzy dojeżdżają samochodami do pracy? Zastanów się trochę co piszesz, myślenie nie boli.

 • rerere

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2011 15:53 ~rerere

  z tym ws to jeszcze troche przyjdzie poczekać. przy pomyślnych wiatrach budowa zacznie się w tym roku...

 • Patryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2011 14:06 ~Patryk

  Moim zdaniem bardzo dobrze, że buduja wieżowce w centrum Warszawy i ciesze się jak powstaja nowe, czekam, aż w końcu wezma sie za zabudowywanie placu defilad, pobuduja coś wyższego niż PKiN, zacznie powstawać dzielnica wieżowców po wschodniej częsci Woli, jak również planowana dzielnica drapaczy chmur przy porcie praskim, w przypadku wiezowca, niedaleko cypla czerniakowskiwgo, to wydaje mi sie, ze nie jest to do konca trafiona inwestycja...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »