Stolica

15.11.2010 18:37 PO ZDERZENIU TRAMWAJÓW

Ratuszowa / Jagiellońska: tu wszyscy mają zielone

SERWISY:

U zbiegu ul. Ratuszowej i Jagiellońską tramwaje jadące ze wszystkich trzech kierunków mają jednocześnie zielone światło. Motorniczowie alarmują, że to właśnie sygnalizacja byłą główną przyczyną porannego zderzenia "3" i "28".

Dwie osoby ranne, połamane krzesełka, powybijane szyby i kompletnie urwany tył wagonu tramwaju linii numer 3 - to bilans porannego wypadku na Pradze. Jak do niego doszło? Kilka minut po godz. 8.00, w samym środku porannego szczytu komunikacyjnego tramwaj linii 3 próbował skręcić z ulicy Ratuszowej na pętle przy Jagiellońskiej. W tym momencie uderzyła w niego tramwaj numer 28. Tylko dzięki temu, że "3" była pusta nie doszło to tragedii.

Niebezpieczne i bezprawne

15 minut po zderzeniu na adres warszawa@tvn.pl dostaliśmy maila od jednego z motorniczych. Jego zdaniem to nie był przypadek, a do tego wypadku w tym miejscu musiało dojść. Wszystko przez organizację ruchu na skrzyżowaniu - w jednym momencie pozwolenie na jazdę dostają tu tramwaje jadące z trzech stron. Wystarczy sekunda nieuwagi, odwrócenie wzroku za zjeżdżającym ze skrzyżowania samochodem, żeby doszło do zderzenia.

Rozwiązania zastosowane na praskim skrzyżowaniu, nie dość, że niebezpieczne, są też niezgodne z przepisami Unii Europejskiej.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że Tramwaje Warszawskie o niebezpiecznej sytuacji wiedziały. Pisma w tej sprawie wysyłały związki zawodowe, władze Tramwajów Warszawskich i Zarząd Transportu Miejskiego. Adresat zawsze ten sam - Zarząd Dróg Miejskich. Np. 21 kwietnia 2010 roku prezes zarządu Tramwajów Warszawskich alarmował: Obecy układ sygnalizacji świetlnej dla ruchu tramwajowego jest kolizyjny, może doprowadzić do wypadku drogowego.

ZDM nie ma pieniędzy

- W czerwcu byliśmy zapewniani przez pracowników z ZDM, którzy byli na zebraniu bhp w Tramwajach, że skrzyżowanie zostanie przebudowane, a sygnalizacja zmieniona w październiku. Jest połowa listopada i nic się tam nie dzieje - mówi Grzegorz Szydło ze związków zawodowych Tramwajów Warszawskich.

Zarząd Dróg Miejskcih pisał, że nie posiada środków finansowych, które umożliwiły by modernizację skrzyżowania i odsyłał do Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

- Zmieni się sygnalizacja świetlna, stanie się to jeszcze w tym roku. Mamy nadzieję, że budowa potrwa dwa miesiące - deklaruje Małgorzata Gajewska z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Filip Chajzer

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lwica1976

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2013 09:37 ~lwica1976

  Szukam świadków tego zdarzenia. Byłam pasażerką. Proszę o kontakt na e-mail lwica_1976@gmail.com

 • wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2010 09:57 ~wojtek

  No tak przy obecnej władzy miasta ani motorniczy ani pasażer nie jest ważny.Dla tego w wyborach samorządowych należy dokonać weryfikacji zwłaszcza na stanowisku prezydenta miasta.Bo społeczeństwo ma już dość zakorkowanej stolicy i źle oznakowanych skrzyżowań.A może wystarczy zmienić zarząd ZDM a znajdą się odpowiednie środki na ważne inwestycje.To nie jedyne skrzyżowanie gdzie może dojść do poważnej tragedii.Jest ich więcej.Np 'rondo' wiatraczna gdzie ustawiono znak ustąp pierwszeństwa dla tramwajów wyjeżdżających z ronda!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »