Stolica

08.01.2011 19:30 Zmiany w Radzie Warszawy

Radni za nieobecność dostaną po pensji

SERWISY:

Jeśli radny nie przyjdzie na sesję, nie dostanie diety. Tak przynajmniej zakłada uchwała, która ma zdyscyplinować samorządowców i tym samym poprawić frekwencję w Radzie Miasta.

Lepiej póżno niż wcale. Radni postanowili znaleźć rozwiazanie probelmu opuszczania sesji przez swoich kolegów. Teraz za brak frekwencji obcinane będą wynagrodzenia radnych.

Dieta niezależnie od frekwencji

Puste krzesła na sali obrad to podczas sesji rady miasta to widok raczej częsty. Kwestię obecności podczas obrad część radnych traktowała dość swobodnie, bo wiedzieli, że nie ma to wpływu na wysokość ich diety. Obowiązywała zasada, czy jestem czy mnie nie ma, wystarczy podpis na liście obecności i dietę mam w kieszeni.

- Doświadczenie poprzedniej kadencji pokazuje, że warto by ten sytem uszczelnić i rzeczywiście te diety uzależnić od obecności na sesji w większym stopniu - mówi Jarosław Szostakowski, radny PO.

100 procent obecności = 100 procent diety

Obecna kadencja rady ma więc system zmienić. Nowa zasada ma wyglądać tak: pełną dietę dostaną tylko ci radni, którzy będą mieli 100 procentową obecność na sesjach i podczas obrad komisji. A to może być trudne, bo jak pokazuje przykład minionej kadencji, żaden z radnych tak dobrego wyniku nie osiągnął.

Najbliżej ideału był Jarosław Szostakowski, który zanotował frekwencję na poziomie 98 procent. Na drugim biegunie był Marcin Jastrzębski, który opuścił ponad połowę posiedzeń rady. Dziś nie ma go już wśród radnych, wyborcy odpowiednio to docenili.

Opozycja: to dobry pomysł

Najlepszą frekwencją w ostatnichj 4 latach wykazywali się radni Platformy Obywatelskiej uzyskując średnio wynik na poziomie 91 procent. Na drugim miejscu znalazlo sie SLD 89 procent. Najsłabszą frekwencję jako klub miało PiS - 80 procent obecności.

Pomysł uzależnienia wysokości diety od obecności na sesjach zgłosili radni PO, ale opozycji też się podoba.

- To dobry pomysł. Jeżeli zobaczymy już taki sformułowany do końca projekt uchwały, myślę, że nie będzie problemu, żebyśmy go poparli - mówi Maciej Wąsik, przewodniczący klubu PiS.

2,2 tysiące diety

Za swoją pracę radni dostają teraz około 2 tys. 200 zł miesięcznie. Aby te pieniądze trafiły do ich portfeli wystarczy raz w miesiacu podpisać listę obecności na sesji.

- Często zdarza się, że radni pojawiają się tylko na początku sesji, podpisują listę obecności, a potem nie biorą udziału w głosowaniach - przyznaje Sebastian Wierzbicki z SLD.

Stąd pomysł aby takim radnym ciąć po pensji, choć wciąż otwarte pozostaje pytanie jak mocno ciąć. Prace nad uchwałą już trwają. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku doczekamy się istotnej zmiany. Albo radni zaskoczą nas swoją sumiennością albo budżet rady będzie miał nieplanowane oszczędności.

Marta Brzegowa
mjc/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mścisław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 11:11 ~Mścisław

  Gocha- dokładnie tak jest jak piszesz , podobnie jest w Urzędach Dzielnic- tu nie chodzi o Warszawę , ale o własne interesy poszczególnych ugrupowań. To dlatego facet który podpisał janosikowe został honorowym obywatelem Warszawy. Dla nich to taka przygoda, zabawa- za nasze pieniądze- że też kary na nich nie ma.

 • gocha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 10:42 ~gocha

  Bardzo dobry pomysł. Byłam na kilku takich sesjach i praktycznie nigdy nie zdażyło się, żeby sala była zapełniona.Częś radnych wychodziła po podpisaniu listy, część siedziała w kawiarence i tylko czasami pojawiała się na sali i to po wyraźnym wezwaniu. Reszta zajmowała się swoimi sprawami, często nie wiedząc za czym głosuje. Najgorsze jest to, że nie liczą sie tam sprawy Warszawy i jej mieszkańców, tak liczą się interesy partyjne.Dobrze by było by warszawiacy na żywo ogldali "pracę" swoich wybranków.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2011 08:10 ~Warszawiak

  Noo , bardzo dobrze !! za free dostawać ponad 2.000 zł ?!?! lol

  Czego to ja się jeszcze dowiem ..

  A nam podnoszą podatki .. Żal

 • aizi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2011 21:21 ~aizi

  Żeby tak jeszcze z posłami było!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »