Stolica

09.11.2010 19:16 Ostatnia sesja

Radni o swojej kadencji: "Cztery pracowite lata"

Bywały ekscytujące albo koszmarnie nudne. Dziś radni zebrali się na ostatniej. Rada Warszawy zakończyła kadencję, a samorządowcy oceniali swoją pracę i to, co udało im się osiągnąć.

Radni spotkali się po raz 94. Tradycyjnie sesja zaczęła się z opóźnieniem, tym razem godzinnym.

Zdania podzielone

Na pamiątkę każdy dostał certyfikat. Wcześniej radni sami wystawili sobie laurkę - zgodnie jak nigdy koalicja i opozycja stwierdziły, że minione cztery lata były bardzo pracowite. Zdania podzielone były, gdy przyszło do oceny efektów tej pracy.

- Były to złe lata dla Warszawy - mówiła opozycja.
- To jest niesamowity postęp - przekonywała koalicja.

Pewne jest co innego - w tej kadencji głośno było o sesjach i na sesjach. Swoje niezadowolenie demonstrowali mieszkańcy lokali komunalnych i handlarze z KDT. - Bywało głośno, ale im głośniej było tym mniej zabawniej - podsumowuje Andrzej Golimont, radny SLD.

Sukcesy i porażki

Jakie więc były osiągnięcia radnych? W odpowiedzi wielu wskazuje na uchwalenie statutu miasta. Dokument uregulowało podział kompetencji między miasto a dzielnice, dając tym drugim nieco więcej swobody. - Decyzje, które zapadały niegdyś w mieście, mogą być podejmowane w dzielnicy - tłumaczy Paweł Terlecki, radny PiS.

Samorządowcy przyjęli też m.in. strategię zrównoważonego rozwoju systemu transportowego stolicy. Dokument przewiduje między innymi ograniczanie ruchu aut w centrum - czy to faktycznie sukces, ocenią wybrocy.

To była też kadencja podwyżek, m.in. cen najmu lokali komunalnych. Radni wspominali też sprawę tzw. "janosikowego" i jego skierowanie do trybunału konstytucyjnego. Dużą porażką rządzącej miastem PO okazała się sprawa prywatyzacji jednej z największych miejskich spółek, SPEC-u. Sprawa przepadła, bo koalicyjne SLD zagłosowało przeciw. - Z naszego punktu widzenia to sukces - ocenia Marek Makuch z PiS.

Nowe plany miejscowe

Radzie Warszawy udało się wreszcie przyspieszyć uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wśród nich dwa wzbudziły największe emocje. W połowie kadencji rzutem na taśmę radni uchwalili plan dla obszaru Pola Mokotowskiego, co pozwoliło uchronić park przed zakusami deweloperów. Sprawa nie jest jednak jeszcze zakończona - w sądzie trwa proces o odszkodowanie za utratę wartości działki należącej do biznesmena, Marka Czeredysa. Chce 200 milionów złotych.

W ostatniej chwili, na kończącej kadencję sesji radni przyjęli też plan dla placu Defilad. Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecywała to w kampanii. Słowa dotrzymała, choć nowy plan budzi wiele wątpliwości i wcale nie gwarantuje, że w dobie kryzysu znajdą się w ogóle inwestorzy chętni, by wypełniać jego zapisy. Miasto nie umiało bowiem w tym czasie uporządkować statusu gruntów na tym terenie ani porozumieć się z PKP w sprawie budowy nad tunelem średnicowym.

Udało się za to zmienić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - planistyczną konstytucję miasta. Wprowadzono do niej poprawki - jedne umożliwią miejskie inwestycje, inne - prywatne.

Kto chodził na sesję?

A jak wyglądała kadencja w statystykach?

Najwyższą frekwencją w tej wykazali się radni Platformy Obywatelskiej - większość opuściła tylko jedną na dziesięć sesji. Radni SLD pojawiali się na 89 proc. zebrań. A radni PiS odnotowali 80-procentową obecność na sali w czasie posiedzeń Rady.

Cyprian Jopek
ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »