Stolica

31.12.2010 19:12 Podsumowanie ubiegłego roku

Polityczna rzeczywistość 2010 roku

SERWISY:

To był rok przede wszystkim wyborczy. Mieszkańcy Warszawy wybrali prezydenta kolejnej kadencji. A wszyscy Polacy wybrali głowę państwa.

I już lipcowe wybory prezydenta Polski pokazały, że Platforma Obywatelska ma w stolicy duże poparcie, i że szanse Hanny Gronkiewicz-Waltz na reelekcje są olbrzymie.

Szanse, które przełożyły się na wygraną już w pierwszej turze, z ponad 50-cio procentowym poparcie wyborców.

Trudny rok

Sama prezydent o mijającym roku mówi, że był trudny. Ale faktem jest, że po raz pierwszy szef stołecznego Ratusza został po raz kolejny wybrany prezydentem miasta.

Ten rok to także najwyższe poparcie dla partii Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie.

Platforma Obywatelska uzyskała w listopadowych wyborach ponad połowę mandatów w radzie miasta, spychając do roli opozycji swojego niedawnego programowego koalicjanta - SLD.

- Budżet miasta świeci pustkami i PO będzie musiała się z tym zmierzyć, czy im się uda – zobaczymy- Sebastian Wierzbicki radny Warszawy, SLD

Nowe oblicze rady

To nowość w historii miasta po 89. roku, gdy prezydent i popierająca go partia mają pełnie władzy w mieście. Bo większość w radzie miasta to droga otwarta do przegłosowania i wprowadzenia w życie swoich uchwał.

Rada zmieniła w tym roku także swoje oblicze. Pojawiło się kilka nowych, znanych twarzy. Aktorka Anna Nehrebecka weszła do Rady z ramienia PO z jednym z najlepszych wyników poparcia w stolicy. W PiS nastąpiła zmiana lidera i na czele klubu staną były wiceszef CBA - Maciej Wąsik. A do SLD dołączyła Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, wdowa po tragicznie zmarłym w smoleńskiej katastrofie wicemarszałku Sejmu.

Wyborcze roszady

Wybory samorządowe to też nowe rozdanie w dzielnicach. Rozdanie, które spowodowało wiele niespodzianek. Największa była na Ursynowie - w stołecznym mateczniku PO. Choć ta partia wygrała w tej dzielnicy to koalicja Naszego Ursynowa i PiS-u na stanowisko burmistrza wyniosła lokalnego działacza - Piotra Guziała.

Nie mniejszą niespodzianką i nie mniejsze zamieszanie wywołał wybór jakiego dokonała przed świętami Bożego Narodzenia -- Radza Dzielnicy Pragi Północ.

Głosami PiS, lokalnego ugrupowania i jednego radnego PO, szefem dzielnicy został wybrany Jacek Sasin. Ale wyboru nie zaakceptowała PO, której przewodnicząca przerwała obrady, dając tym samym Ratuszowi otwartą drogę do wprowadzenia na urząd burmistrza Pragi swojego człowieka.

- Jeżeli rady dzielnic decydują się na wybór burmistrzów, mimo, że jest to nie po drodze politycznej dla pani prezydent, to powinna takie wybory uszanować- Jarosław Krajewski radny Warszawy, PiS

Komisarz wyznaczony przez prezydent miasta pojawi się na Pradze po nowym roku. To wydarzenie zamknie klamrą polityczną rzeczywistość 2010.

Cyprian Jopek

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • z Wawra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2011 18:21 ~z Wawra

  Działalność Pani HGW to nie tylko polityczne, brutalne rozgrywki zapewniające stołki swoim działaczom - ale także realna i udokumentowana pomoc w ukrywaniu ich przestępczej działalności w czasie sprawowania funkcji samorządowych i realna pomoc w zapewnieniu im bezkarności.
  Przykładów aż nadto.....

  Jeden z nich to udokumentowana przez inspektora nadzoru sprawa łamania prawa przez Zarząd Dzielnicy Wawer przy budowie basenu w Aninie.

  Prawo zamówień publicznych , prawo budowlane, Polskie Normy budowlane - wszystko to nic nie znaczy przy prawie PO: my teraz rządzimy i nikt nam nie podskoczy!

  To opracowanie należy przeczytać.
  Jest długie i trudne - ale pokazuje mechanizm łamania prawa i bezkarności upolitycznionych samorządów oraz brak instytucji państwowych zdolnych to łamanie prawa wyłapywać i karać. Nie robią tego także upolitycznione: Państwowy Nadzór budowlany ani prokuratura. W warunkach warszawskich nie robi tego przede wszystkim Ratusz, który pod rządami HGW - zajmuje się ukrywaniem prawdy i zapewnianiu bezkarności swoim partyjnym funkcjonariuszom.

  A to link do strony

  http://www.basen-anin.strefa.pl/

 • Oszukany wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2011 16:46 ~Oszukany wyborca

  HGW miałaś nie robić polityki !!! Oszukałaś nas !!!

 • widz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2011 12:21 ~widz

  no co ty chcesz od p. Prezydent? Przecież ci jej wysłannicy chronią tam jej środowisko i rodzinę a praga sama sobie poradzi ważne ze C.D.nastąpił dzięki "młodym, wykształconym" hahaha.

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2010 22:09 ~marta2

  Żebym jak tak mogła "wyściskać" panią prezydent za to co robi dla Pragi. I nie chodzi mi o Sasina ale niewywiązywanie się z obietnic , za wsadzanie tam nieodpowiedzialnych ludzi chowających się w szafie lub głowę w piasek- dla których jedyną tradycją Pragi jest "pół litra" a ambicją- ochrona meneli i dresiarzy.

 • z Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2010 21:48 ~z Warszawy

  Ja też się chcę tak śmiać jak HGW ! Dziwię się tylko ,że HGW miała tak małe poparcie- za komuny by miała 99,99%.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »