Stolica

15.11.2010 19:27 WYBORY 2010

PO na czele. Kłopoty SLD i PiS?

SERWISY:

Wybory samorządowe już za niecały tydzień, więc polityczna atmosfera robi się coraz gorętsza. Oliwy do ognia dodają sondaże. Ostatnie pokazują, że PO ma 50 proc. poparcie, PiS i SLD wypadają blado, a mniejsze komitety przegrywają z kretesem.

Z najnowszego sondażu PBS dla "Gazety Wyborczej" wynika, że stawce przewodzi PO. Gdyby wybory odbyły się dziś, drugie miejsce zajęłoby PiS z poparciem 15-procentowym, a trzecie SLD z 11-procentowym.

Jakie szanse ma SLD?

Przedstawiciele rządzącej w mieście Platformy z wyniku się cieszą, ale zapowiadają też, że liczą na więcej. - Bezpośredni kontakt, internet - to się liczy. Mam nadzieję, że ostatnie cztery dni kampanii dobrze wykorzystamy - zaznacza Małgorzata Kidawa-Błońska, szefowa stołecznej PO.

Jednak to, co cieszy Platformę, o ból głowy przyprawia na przykład lewicę. Bo jeśli wierzyć sondażowi, będą dzielnice, z których żaden kandydat SLD nie dostanie się do rady miasta. Tak zdarzyć może się na Woli, gdzie listę partii otwiera Andrzej Golimont - wszystkie miejsca tu zgarnąć może PO.

Niewielkie szanse lewica ma też na Ursynowie, skąd kandyduje Małgorzata Szmajdzińska, a także na Mokotowie, gdzie wieloletni radni zastąpieni zostali kandydatem Zielonych, Krystianem Legierskim. - Na te słabsze dzielnice pójdzie silniejsze uderzenie - tak o strategii na najbliższe dni mówi Katarzyna Piekarska, szefowa mazowieckiego SLD.

Munio może się założyć

Mocne uderzenie szykuje też PiS. Z 15-procentowym poparciem partia może nie osiągnąć takiego sukcesu, jaki sobie wymarzyła. Główną bolączką są w tym przypadku okręgi 5-cio i 6-cio mandatowe, takie jak Wola czy Ursynów. - Do piątku, do północy jeszcze trochę zostało, każdy głos jest na wagę złota. Myślę, że hasło "wszystkie ręce na pokład" jest jak najbardziej aktualne - tłumaczy Jarosław Krajewski, który z listy PiS startuje do rady miasta.

Wciąż pozostaje zagadką, jak bardzo namiesza Wspólnota Samorządowa Katarzyny Munio. Sondaże dają jej poparcie w granicy błędu statystycznego, ale są dzielnice takie jak Ursynów czy Włochy, gdzie kilku radnych może po cichu liczyć na zwycięstwo. Liderka wspólnoty gotowa jest nawet założyć się, że jej ugrupowanie okaże się czarnym koniem nadchodzących wyborów. - Warszawska Wspólnota Samorządowa wprowadzi do rady miasta co najmniej pięciu radnych - przekonuje Munio.

Będzie druga tura?

Wątpliwości kandydatów, którym badania opinii dają niewielkie poparcie budzą także sondaże prezydenckie. A te wyraźnie pokazują, kto w tym wyścigu liczy się naprawdę. Według sondażu PBS - Hanna Gronkiewicz-Waltz może liczyć na 48 proc. poparcia, a Czesław Bielecki na 14 i to on wszedłby do drugiej tury. Trzeci jest Wojciech Olejniczak. Daleko w tyle Janusz Korwin-Mikke.

Michał Tracz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »