Stolica

04.02.2011 19:03 Rozszerza się strefa płatnego parkowania

Płatne parkowanie: czas na Muranów i Żoliborz

SERWISY:

 

Ratusz zdecydował: strefa płatnego parkowania zostanie poszerzona o Muranów, część Ochoty i Woli.

Zorientowani kierowcy wiedzą, gdzie można zaparkować tak, żeby nie płacić, a mieć niedaleko do

centrum. Przykładem ulica Dzika na Muranowie - od poniedziałku do piątku w godzinach pracy zamienia się w dziki parking.

Wystarczy zostawić auto poza strefą, a

dalej pojechać metrem. Dlatego miasto podjęło już nieodwołalną decyzję: strefę płatnego parkowania poszerzy.

Opłaty na Muranowie, Woli i Ochocie

Za postój zapłacimy nie tylko na Muranowie, ale też w części Ochoty i Woli. Od strony Ochoty strefa

 płatnego parkowania sięgać będzie od Placu Zawiszy i ulicy Towarowej do Okopowej na Woli. Tam dotrze aż do Ronda Radosława, Słomińskiego i Zakroczymską aż do brzegu Wisły. Pozostała część strefy na razie nie zmieni się.

Kiedy pierwsze parkomaty pojawią się w nowych miejscach? Zależy od budżetu. - Wszystko zależy od pieniędzy. Na ten rok zaplanowaliśmy projekty. W przyszłym roku ich realizację – zapowiada Grażyna Lendzion, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Dyskusja zastąpiona głosowaniem

Tyle, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Coś, co bardzo podoba się mieszkańcom,

niekoniecznie przypadnie do gustu kierowcom.

Spór o to już latem mieli radni Śródmieścia i Woli. Musieli odpowiedzieć na pytanie, czy poszerzenie strefy będzie mieszkańcom na rękę. Do porozumienia nie doszli.

Tym razem takich emocji raczej już nie będzie. Bo ostateczną decyzję w sprawie strefy na jednej z najbliższych sesji podejmą radni miasta. A oni w większości ten pomysł popierają i zgadzają się z argumentami Ratusza.

- Strefa płatnego parkowania zawsze porządkuje. Wielokrotnie zdarza się tak, że kierowcy parkują gdzie popadnie i mieszkańcy nie mają gdzie się zatrzymać. To po prostu służy uporządkowaniu – tłumaczy Agnieszka Kłąb z biura prasowego Ratusza.

- Musi się pojawić jakaś opłata, po to, żeby była większa rotacja samochodów. Będzie łatwiej znaleźć miejsca parkingowe, a nie, tak jak teraz, 40 minut trzeba szukać wolnych miejsc – tłumaczy Witold Weszczak, ekspert ds. komunikacji.

Mieszkańcy z abonamentem

Za 30 złotych mieszkańcy będą mogli wykupić roczny abonament parkingowy. Są jednak dwa warunki: trzeba być zameldowanym w strefie płatnego parkowania i mieć zarejestrowany na siebie samochód.

Dalej Żoliborz

Okazuje się, że jednak to jeszcze nie koniec zmian. W przyszłym roku miasto będzie chciało poszerzyć strefę także o stary Żoliborz.

Co sądzisz o wprowadzeniu płatnego parkowania na Muranowie i starym Żoliborzu? Napisz na naszym forum.

Michał Tracz
aq/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miszczyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2019 14:45 ~miszczyn

  Byle tylko zedrzeć z ludzi pieniądze. Niech najpierw zorganizują dobrą komunikację miejską a dopiero potem ewentualnie ograniczają ruch samochodowy.

 • szulesz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 18:19 ~szulesz

  Złodzieje i tyle !!! oparkomatowac całą Polskę i kawałek Ukrainy . W ubiegłym roku na Muranowie zlikwidowano kilkadziesiąt miejsc przy samej ulicy Zamenhofa a teraz parkometry , gdzie idą te pieniądze ? do Warrrrrszawskiej Syrrrrrenki.....?

 • coco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 16:04 ~coco

  bardzo dziwny kształt strefy na Ochocie to przypuszczam efekt lobbingu NIK oraz Ministerstwa Środowiska.. Tak się składa, że wokół tych dwóch instytucji strefy brak.. ZDM zrobił taki wymyślny uskok w strefie :-)

 • nielot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 09:38 ~nielot

  Wszystko ładnie i pięknie kasa dla miasta a dla kierowców co? Nadal za mało miejsc parkingowych i dziury w jezdni. Żeby było jeszcze idiotyczniej to posiadanie abonamentu zmusza do parkowania w ściśle określonym rejonie ale jednocześnie nie gwarantuje miejsca. Jak go nie znajdziesz parkuj metr dalej i płać jak inni. Pazerność naszych władz jest żenująca. I to ma mi osłodzić idiotycznie ulokowana i zbudowana za ciężką kasę fontanna nad Wisłą. Zresztą w tym przypadku także olali kierowców. Miejscowych- narażonych na dantejskie sceny w okolicach i przyjezdnych- zmuszonych stawiać autokary w najdziwniejszych miejscach. Pewnie znowu autor tego zamieszania jest nie do ustalenia.

 • romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 08:44 ~romek

  Właśnie na Starej Ochocie Urząd Dzielnicy zmniejszył liczbę miejsc parkingowych w sterefie płatnego parkowania poprzez postawienie kilkudziesięciu kolejnych słupków.

 • Mikołaj Ochota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2011 21:44 ~Mikołaj Ochota

  Gorzej jeśli samochód zarejestrowany jest na firmę, a siedziba jest zarejestrowana w innym miejscu niż miejsce zamieszkania! :/ i co w przypadku gdy ktoś ma więcej niż np jeden czy dwa samochody? Założe się, że za jeden samochód i owszem jest 30 zł za rok, ale za kolejne dwa już trzeba dobrze sypać groszem. Chcą się nachapać i tyle! Miejsc do parkowania jak nie było i tak nie będzie. Żadne rozwiązanie ta strefa płatnego parkowania. Zamiast zainwestować pieniądze w rozwój infrastruktury drogowej (obwodnice wewnętrzne, zewnętrzne, lepsze drogi, nowe parkingi) to zabierają nam pieniądze, z którymi potem nie wiadomo co się dzieje!

 • krea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2011 16:41 ~krea

  Jestem jak najbardziej za wprowadzeniem platnego parkowania na Starym Żoliborzu!
  Chodniku mamy tak zastawione, że wogóle nie da się przejść. Samochody stoja wszędzie.
  Myślę, że większość z nich to niestety są samochody mieszkańców - to nas odróżnia od Muranowa. W latach 30-tych nie projektowano miejsc parkingowych w takiej skali, jak sa potrzebne dziś. Myślę jednak, że parkometry odciązyły by jednak nasze chodniki i dały mieszkańcom większą szansę na znalezienie "dziury".
  No i last but not least - ja mam dwa miejsca w garażu podziemnym, co znacznie zwiększa mój entuzjazm dla płatnego parkowania ;)

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2011 16:16 ~Jacek

  Reasumując. Zamykamy część centrum, bo budujemy metro przez najbliższe 3, 4 lata - nie okłamujmy się że będzie wcześniej.
  Dojazd koleją utrudniony przez najbliższe 3 miesiące bo remont linii średnicowej. Jak nie maq remontu to i tak w godzinach szczytu tłok nie do zniesienia.
  Obwodnicy - brak
  Główne węzły typu Łopuszańska - rozkopana, może skończą za rok, półtora
  Autostrada brak.

  Teraz jeszcze poszerzenie strefy płatnego parkowania.

  Czy jest inne miasto które robi równie wiele, żeby uprzykrzyć życie kierowcom?

  Miłośnikom zbiorkomu przypominam - drogi buduje się z moich pieniędzy. Moich - kierowcy, własciciela samochodu, nie wasszych - ja płacę podatek drogowy, ja mam opłatę paliwową, ja jestem lupiony vatem i akcyzą.
  Zachęcacie żebym się przesiadł? Prosze bardzo - ciekawe jak się wszyscy pomieścimy w już niewydolnej komunikacji zbiorowej.

  Tzw "słoików" namiawiam - nie dajcie się nabrac na akcje typu - płać pit tam, gdzie mieszkasz. Bez sensu - miasto za te pieniądze i tak wam nic nie da.

 • cruenzo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2011 15:14 ~cruenzo

  Biedne słoiki...gdzie oni teraz zaparkują swe puszki :-)))

 • Kazan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2011 15:06 ~Kazan

  Z racji zawodu jaki wykonuję jestem zmuszony mieć dwa samochody. Oczywiście nikogo to nie obchodzi i abonament mieszkańca mogę miec tylko na jedno auto. Pani w Zdm-ie powiedziała mi, że skoro auto to moje narzędzie pracy to powinienem kupić sobie garaż (!) Od normalnego człowieka sciągają za wszystko, a na ulicy Kruczej pod biurem paszportowym kierownicy urzędu parkują swoje skody Superb i inne bmw za darmo, bo pozałatwiali sobie karty n+. Jak świat światem zawsze byli równi i równiejsi...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »