Stolica

15.11.2010 19:41 ZAKAZ PALENIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Pierwszy dzień bez dymka

SERWISY:

Od dziś popielniczki wystawione są na dwór. W restauracjach i pubach wprowadzono zakaz palenia. Nowelizacja ustawy antynikotynowej stała się faktem. Czy warszawiacy są z tego zadowoleni?

Zadymione puby, zaciągający się dymkiem goście restauracji - to obrazki, które właśnie przechodzą do historii. Zamiast tego będziemy mieć popielniczki na zewnątrz i zmarzniętych gości pubów wyskakujących "na jednego". Czy liczba palaczy zmaleje? Sądząc po opiniach samych zainteresowanych, szanse są raczej niewielkie.

Tak czy inaczej, za palenie w lokalu bez osobnej sali dla nałogowców grozi od poniedziałku 500 złotych mandatu.

"To skandal!"

- Niektórzy ludzie denerwują się, że nie mogą palić papierosów - przyznaje Jacek Szewczuk, barman z jednego z warszawskich pubów. Potwierdzają to sami palacze. - To jest jakieś nieporozumienie. Wręcz skandal - mówi Laura Łącz, aktorka. - Odgórnie ktoś mi mówi, żeby przestać chorować. To tak jakbym miał zapalenie płuc czy gruźlicę i ktoś by mi powiedział "koniec z gruźlicą" - kpi aktor Jan Nowicki.

- Wprowadzenie zakazu, to bardzo ważny dzień dla zdrowia Polaków, dla zdrowia publicznego - odpowiada jednak Marek Haber z ministerstwa zdrowia.

Ustawa wprowadza zakaz palenia nie tylko w barach czy restauracjach, ale także w środkach transportu publicznego, na przystankach komunikacji miejskiej i dworcach oraz w pociągach, a także w miejscach zabaw dzieci, szkołach i uczelniach, zakładach opieki zdrowotnej, placówkach wypoczynku i kultury, i w końcu w obiektach sportowych.

- Ona nie zakazuje palenia, nie wyłącza papierosów z listy legalnych używek. Natomiast mówi dokładnie "nie pal wśród niepalących" - twierdzi Jan Olgebrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Kary za palenie

Dymek w niedozwolonym miejscu może oznaczać dla palącego grzywnę nawet do 500 złotych. Na razie karać mandatami może jednak tylko policja. Straż miejska wciąż czeka na dodatkowe uprawnienia. Nie oznacza to jednak, że strażnicy są wobec palacza bezbronni. - Interwencja może skończyć się pouczeniem, wydaniem polecenia lub skierowaniem sprawy do sądu - tłumaczy Monika Niżniak, rzecznik straży miejskiej.

Wątpliwości budzą przepisy, które nie określają na przykład, jak daleko od placu zabaw można zapalić. Wiadomo natomiast, że palić na pewno będzie można w palarniach - w przypadku pubów czy klubów muszą to być oddzielne pomieszczenia, zamknięte i wentylowane.

W innych krajach się przyjęło

Nowe przepisy to również ostrzeżenie dla właścicieli lokali. Kary czekają tych, w których zabraknie informacji o zakazie palenia albo o wyznaczonym do tego miejscu. Może to ich kosztować nawet 2 tys. zł. - Na początek będziemy pilnowali, żeby powywieszali informacje o zakazie, to zrobimy na pewno - obiecuje Olgebrand.

Specjaliści przytaczają zaś przykłady innych europejskich państw, w których już wcześniej wprowadzono ograniczenia dla palaczy. W większości nowe regulacje szybko się przyjęły i nie zmniejszyły liczby klientów w pubach i klubach. - Po wprowadzeniu takiego prawa, które powoduje, że nie palimy w miejscach publicznych, poparcie wzrasta - zauważa Paulina Miśkiewicz, dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce.

Cyprian Jopek
ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »